Kutsikate ja koerte toitmisest
1. Kutsikat on soovitav toita kolmandast kuni kuuenda elukuuni kolm korda päevas.

2. Kasuta spetsiaalseid kutsika kuivtoitusid.

2.1. Maitsestamiseks võib kasutada koerakonserve.

2.2. Kuigi kuivtoidud on balansseeritud on nad ikkagi “vabriku toidud”. Lisaks anna veel 8-nda elukuuni:
- paaris päevadel 5-10 toorest-külmutatud räime või kilu +1 teelusikatäis päevalilleõli.
- paaritutel päevadel 1/3 teelusikatäit jahvatatud kanamuna koori.
- iga päev ca 1 L petti või kefiiri. Kui kutsikas tahab rohkem ja sööb ka teist toitu korralikult - anna rohkem.
Lisaks võid anda veel kasvataja poolt soovitatud mineraal- või fermentpreparaate ja vitamiine.

3. Kuivtoitu ei ole vaja eelnevalt leotada (kui seda ei näe ette kasutamisjuhend). Koer saab närimisega rahuldada oma "hammaste sügelemist".

4. Koerale anna toit söömiseks enam vähem samadel kellaegadel 10-15 minutiks. Pärast võta toit ära! See harjutab teda söömise ajal sööma, mängimise ajal mängima. Hoiad ära koera paksuks söötmise.

5. Juhul kui on näha, et koer on ülemäraselt ablas (sööb võidu teise koeraga) ja hakkab kaalus liigselt juurde võtma (roide kaared ei ole hästi palpeeritavad), peab toidu hulka vähendama. Normaalselt sööb koer oma kõhu täis 10-15 minutiga ja sellest talle piisab. 6. Ettevaatusega tuleb kasutada ülihästi imenduvaid ja kõrge proteiini sisaldusega koeratoite. Kutsikale anna kutsika toitu, suurele koerale suure koera toitu. Toidu hulgaga saab reguleerida  koera üle- või alatoitumist.

7. Ole ettevaatlik ainult konservidega söötmisel. Konserv sisaldab alati konservante (säilitusaineid), nende liigne tarbimine võib viia ainevahetuse häiretele ja siit ka tõsisematele haiguste tekkele.

8. Koerale võid julgelt anda ka inimestest ülejäävat toitu. See maitseb talle palju enam ja on ka küllaldaselt toitev.

8.1. Arvestades meie tavalist ebaratsionaalset ja ühekülgset ülesöömist, ole ettevaatlik, et sa ei läheks üle ainult sellisele toitmisele. Kõik on korras kui see vahekord on 1/4 inimese ja 3/4 koera toitu.

8.2. Kui lähed üle inimese toidule pead arvestama, et kutsikas on nagu laps, kes vajab oma normaalseks arenguks mitmekülgset toitu. Koer saab arenguhäired ca 7 korda kiiremini kui inimlaps. Mida Sa arvad, kas lapse rahhiitilisi kõveraid jalgu on pärast võimalik sirgeks kasvatada? Lapsele ei anta süüa ainult liha, saia moosi jne. Ta peab saama ka küllaldaselt juurvilja, mineraalaineid, vitamiine, valkaineid jpm. (Meie endi, täiskasvanute, toit on nendest tavaliselt vaeseks tehtud keetmise ja praadimisega. Ei juhtu ka midagi peale suure kõhu ja arterioskleroosi - need meid ju ei sega?).

8.3. Kui annad kodutoitu pead lisama mineraalaineid, eelkõige kaltsiumi (suurepäraselt sobivad jahvatatud munakoored) ja fosforit (seda saab küllaldaselt kalast). Anna mere või ookeani kala. Kilu, räimed - koos luudega (sisikonna võid välja võtta, sest see on kibeda maitsega),  nendes ei leidu "ussi mune".

Räimede säilitamisest: Osta kohe suurem hulk - nii 4-5 kg, puhasta need ära, pane mõnele laiemale alusele üksteise kõrvale ritta ja külmuta ära. Pärast korja nad üksikutena ühte kotti ja sealt saad neid võtta nagu vaja. Kui koer ei söö kalu tervelt, lase need läbi hakkliha masina, või tükelda. Veerand teelusikat munakoori üle päeva ja 2-3 räime see peaks olema paras norm kuni ühe aastaseks aamiseni.

8.4. Aminohappeid saab kõige paremini päevalille õlist, 1/2 teelusikat üle päeva on küllalt. Kuid ilusates pudelites kallis õli on tavaliselt nendest vaba, osta rafineerimata õli.

8.4.1. Kalamaksaõliga ole ettevaatlik - see sisaldab palju A-vitamiini, sellel on omadus liigse tarbimise korral organismis akumuleeruda ja põhjustada igasuguseid tervisehäireid.

8.4.2. Kutsika ainevahetuse ergutamiseks, seedetegevuse parandamiseks ja seedehäirete korrigeerimiseks võid kasutada bioelementidega toidulisandeid. Neid müüakse VET-apteekides. Kuid enne tutvu ISE juhendiga, mis peab preparaadiga kaasas olema.

8.5. Kui sööd puuvilju, paku väikeseid tükke ka koerale!

9. Pea meeles, koera organism ei suuda omastada midagi keedetud kartulist, rõõsast piimast ja munavalgest. Suur koer harjub sellega ära, kuid kutsika võib panna põdema.

9.1. Piimaga on nii, et koera maos ta hapendatakse siiski ära ja lõpuks ka omandatakse (kuid sellega kulutatakse küllaltki suures hulga biotiini, mis kuluks mujale. Pealegi me ei tea täpselt, kas kutsika magu on ikka nii happeline, et tuleb sellega hästi toime.) Parem anna Petti, Keefiri või A-hapupiima.

9.2. Koeral, nagu ka inimesel, võib esineda mõningate ainete suhtes allergia, mis väljendub tavaliselt tagasihoidlikumalt kui inimestel, kuna koer ei hakka hädaldama sügeluse või punetuse üle. Vaata ise, sa oskad seda suurepäraselt määratleda - punetus kõrva sisepindadel, kuiv nina, vesised silmad, lööve nahal - need tunnused ei pea olema kõik korraga. Kui nähud tekkivad järsku, silmnähtavalt, anna kohe TAVEGYLI  või DIMEDROLI 1 tablett ja pea nõu, mida edasi teha. Kui allergia tekib mõne toidu suhtes, ei tähenda see, et toit on halb - lihtsalt selle toidu mõni komponent ei sobi sellele koerale.

10. Kuigi koer on kõike sööja loom ära anna talle toorest liha! Siis ei jõua sa temast usse välja ajada. Ära usu, et toores liha annab koerale erksust ja jõudu - see on jama. Erksuse ja jõu saab koer hoopis normaalsest toitumusest ja peremehe heast suhtumisest ning armastusest.

10.1. Kuigi koer on kõike sööja loom ära anna talle tooreid konte! Konte anna igal juhul (sobivad vasika esijäsemete õlavarreluud ja tagajäsemete reieluud koos liigespähikutega), kuid valmista need eelnevalt järgmisel viisil ette:
- pane need praeahju ja hoia neid seal 150 - 200 kraadi juures ca 3 tundi. Pärast seda on nad kasutuskõlblikud.
- Säilita neid sügavkülmas - ilma, et keeraksid neid kile või paberi sisse, siis tuleb nendest liigne niiskus välja ja nad on maitsvamad.
- Võid anda ka toorelt, kuid siis pead neid vähemalt nädala hoidma sügavkülmas lahtiselt, ilma pakkimata, et niiskus aurustuks ära. Anna neid koerale külmast peast, see on nagu jäätis koerale. Ära karda ta ei külmeta oma kurku ära.

10.2. Kuid pea meeles! Jäätist saab ainult pühade puhul! Kui annad seda iga päev siis ta ei ole enam nii maitsev ja isuäratav.

10.3. Oma mööbli ja jalatsite säilitamise huvides võib koera teatud arenguetappidel (hammaste vahetus ja uute kasvuaeg) anda konte sagedamini. Näiteks kui jätad koera üksi koju. Üldiselt proovi teha nii, et kont säilitaks oma võlu. (Ära anna kanakonte, need on väga maitsvad ja koer võib neid mitte närida ja suurte tükkidena alla neelata ning need jäävad talle söögitorusse kinni. Siis on häda suur, kuid heal juhul saab ka abi.)

11. Standardse kuivtoidu kasutamise korral pead ikkagi mõtlema sellele, et koer tahab saada ka maiustusi (sinu enda sööki), toidu vaheldumist, lisaks vitamiine (porgandid, kapsas, õunad, banaanid jne, aminohappeid (päevalilleõli 1/2 teelusikatäit üle päeva).

12. Kui koer hakkab valima toitu, siis pea meeles, sa  oled ta ära hellitanud! Siit algavad sinu ja ka koera ebameeldivused. (Kindlasti oled näinud paksu, õhetavate põskedega jõnglast, kelle ema kurdab, et tema lapsel ei ole söögiisu ja laps sööb ainult seda ja seda, teistest toiduainetest tekkib tal diatees. Just need punetavad põsed ja paksus ongi see diatees mille ema on oma lapsele mingil lapse arenguetapil hellitamisega tekitanud!!!

12.1. Kui koer ei söö, siis paluda teda ei ole vaja - see söögikord jääb lihtsalt vahele ja KÕIK!

13. Vett anna koerale nii palju kui ta tahab, vesi peab olema kogu aeg saadaval. Kuigi on ka teisi seisukohti.

14. Kui koeral on kõhulahtisus: Põhjusi võib olla mitmeid: (jätame kõrvale tõsised infektsioonhaigused) stress, toidu liiga järsk vahetus, mõne toiduaine liigselt ablas söömine, neelas midagi mitte söödavat (seepi), sõi oma fekaali. Seni kuni koer ei ole loid ja uimane ei ole asi hull.  Isegi kui eritub vähesel määral limaga verd. Anna juua vett, riisitummi, kummeliteed ja kindlast meditsiinilist SÜTT, seda 4-5 tabletti korraga ja siis paari tunni pärast veel. Tee toiduvaba päev. (1- 2 päeva). Asi läheb korda. Kui ei - pea minuga nõu. Kui koer on uimne ja kõht on lahti - löö kohe häirekella!!!

15. Kui koeral on kõht kinni: Põhjusi võib olla mitmeid: (oled andnud liiga palju väikesi maitsvaid konte, vesi ei ole olnud käepärast, kuiv toit on olnud liiga ballastaine vaene jne.) See ei ole miski probleem - anna talle natuke rohkem päevalilleõli - supilusika täis korraga ja poole tunni pärast veel üks kord. Klistiiriga ära kiirusta kui sa seda varem teinud ei ole. Pea nõu.

16. Kui Sa hoolitsed koera kõrvade eest hästi - puhastad neid - aga kui näed, et kõrvad on seest punetavad, lööbelised - pea nõu.

17. Kui koeral on nina kuum. See ei tähenda alati, et  ta on haige. Tal võib olla lihtsalt väsinud, lase tal olla rahus.

18. Ära jäta koera kunagi kuuma päikese kätte. Ta võib saada rabanduse.

18.1. Koera üle kuumenemise korral pead teda jahutama - panema talle külma kompressi pea peale ja suurte veresoonte kohale (reite sisepinnad kubemes).

19. Ära lase koeral maha jahtuda. See võib juhtuda kui väsinud koer jääb külmaga välja magama.

19.1. Kui koer on maha jahtunud. anna koerale ca 30 ml head konjakit, sooja petti, magusat teed või kohvi, pane soe kompress reite sisepinnale kubemesse ja keera ta sooja teki sisse. Pärast võid veel konjakit anda.

20. Kui koer oksendab - ära sunni teda oma okset sööma. See ei ole päris õige arusaam, et koer võib oma okset süüa. Kui ta organism sellest juba tahtis vabaneda, siis las ta vabaneb.

21. Lõika küllaltki sagedasti (vaata ise millal nad on pikad) koera küüsi, aga mitte vereni välja. Sellega peab koera harjutama maast-madalast. Muidu hakkad käima arsti juures ja iga korda maksad narkoosi ja lõikuse raha või vajuvad küünised välja ja deformeerub käpp.

22. Puhasta koera kõrvu puhta marli tükikesega. Ära puhasta ühe ja samalapiga mõlemat kõrva!

22.1. Ära asjata pane igasuguseid uusi ja väga häid tilku kõrva, vaid puhasta neid puhta marli tükikesega, mille oled keeranud oma sõrme otsale. Kas sa endale paned igasuguseid häid asju kõrva?

23. Kui koera silmad rähmased pea nõu!

24. Kui koeral tuleb suust halba lõhna, siis võib see olla tingitud toidust. Muuda toitu. Pärast võid jälle samale tagasi minna.

24.1. Kui koeral tuleb suust vere lõhna, siis pea nõu!!

25. Koeral on paratamatult sooleparasiite. Nendega tuleb võidelda! Muidu kasutavad sooleparasiidid söögis olevad väärtuslikud ained omasuguste taastootmiseks ja peremees organismile jääb toitu vähemaks, eriti "häid" aineid. Siit edasi ka igasugused arenguhäired. Esimese 6 kuu vältel peab neid tõrjuma igal kuul. (Sinu kutsikas on siiani saanud iga kuu esimestel päevadel preparaate (vt. leping), sina anna talle edasi kuni 6 kuu vanuseni DRONTAL PLUS'i  vastavalt koera kaalule. 6 kuust kuni 12 kuuni iga kahe kuu tagant, pärast seda 3-4 korda aastas.

ÄRA ARVA NII: "Andsin rohtu, usse ei olnud, järelikult neid ei olegi!" See ei ole päris õige - ussid surevad sooltraktis ja seal hakkavad ka lagunema ning neid võib fekaalis mitte näha.

26. Kutsikat ei maksa 1,5 aastani füüsiliselt eriti ülekoormata. Ta on nagu laps. Mis saab lapsest kui ta panna trenni suurte koormustega? Paremal juhul ei saa midagi, sest ta ei pinguta ennast üle, kuid koer allub sinu korraldustele. Halvemal juhul tekib tal vastikus spordi suhtes, veelgi halvemal - häired füüsilises ja psüühilises arengus.

27. Ära hakka ise koeral hammastevahetuse aegu piimahambaid välja tirima. Neid võib tõmmata, kuid alles siis kui nad tõesti segavad teiste tulekut. Tavaliselt tulevad piimahambad ära märkamatult.

28. ÜLDISELT ON NII.  PAREM LIIGNE KORD NÕU PIDADA KUI OMA PEAD TEGUTSEDA. Tavaliselt on õigem nõu küsida kasvatajatelt kui preparaatide ja koeratarvete "müüjatelt". Tavaliselt nad teavad ka küllalt palju kuid soovitus võib omada tendentsliku iseloomu. Alati katsu ka ise mõelda, keerulist ei ole siin midagi. Alati kuula, mida räägivad teised koeraomanikud, kuid saadud informatsioon lase läbi oma ajude ning diferentseeri seda. Mitte alati ei ole kõik hiilgav kuld!

Need kõik on meie tähelepanekud ja võta seda sellise arvestusega, et soovime sulle ja sinu koerale head. Kui teed nii, siis suuri möödalaskmisi sul ei tule. Paljuski võivad meie tähelepanekud olla subjektiivsed ja mõnele
teisele kasvatajale mitte vastuvõetavad.

Autorid: Olga ja Peeter Pahk
Märksõnad:

Tagasi