Nii palju kui on omanikke, on ka arvamusi koera toitmise kohta. Kirjutan siia väikese valiku mőnedest toitmismeetoditest ja dieetidest.
Skanseni dieet.
Üle 25 aasta saksa lambakoeri, rottweilereid ja suuršnautsereid kasvatava Kennel Skanseni välja töötatud dieet, mille moto on "Oled see mida sööd!". Propageerib looduslikku, puhast toitu, seostab düsplaasiat loodusliku C-vitamiini puudumisega. On kasvatanud üle saja koera ja ühelgi neist pole esinenud düsplaasiat. Usub, et mitte düsplaasia pole pärilik vaid koera suurenenud C-vitamiini vajadus. Ja just nimelt loodusliku, kuna koera organismist hävib sünteetiline askorbiinhape juba paari tunni jooksul.
SOOVITATUD TOIT: Toores noore kana liha koos luudega; tükeldatud vői hakklihana toores liha, eriti lammas ja vasikas; toores maks, süda, neerud, magu (peotäis vähemalt 4 korda nädalas) vői nende asemel toores munakollane; sardiinid sojaőliga, karbitäis paar korda nädalas liha ja siseelundite asemel; 3 spl kodujuustu+1spl linaseemneőli iga päev; toored riivitud juurviljad (nt porgand) iga päev ja keedetud juurviljad (lillkapsas, broccoli), keedetud tume riis, pudrud, kuhu on lisatud vőid vői munakollast, kaerakliid, nisukliid, nisuidud ja täisteraleib; toored looma säärekondid.
Barf (Bones and Raw Food) dieet.
Välja arendatud austraallasest loomaarsti Ian Billinghursti poolt. Pőhimőte selles, et koerale antakse ainult toorest toitu, jäljendamaks seda, mida koer sööks looduses elades. 60-80% toidust on toores looma- ja sealiha, kondid, kalkun, lammas, kana ja kala; kord-kaks nädalas antakse siseelundeid; 20-40% riivitud juurvilju, lubatud kőik peale sibula, mis tekitab koeral aneemiat. Toidukordadest eraldi vőib anda ka puuvilju. BARF sisaldab erinevaid dieete, siin näide düsplaasia all kannatava koera dieedist.
SOOVITATUD TOIT: Keelatud kőik viljatooted, ka riis, keelatud punane liha, lubatud kala, kana ja sealiha. Siseelundid pole soovitatavad, piimatooted keelatud, erandina vőib anda vähese kalorsusega maitsestamata jogurtit. 70-90 % toidust moodustavad riivitud vői püreeritud keetmata juur- ja puuviljad, keelatud kartul, baklazaan ja tomat. Toidule lisatakse looduslikku C- ja E-vitamiini.
Yrjölä dieet.
Välja arendatud soomlasest välimikukohtuniku, künoloogi, üle 50 aasta rottweilereid kasvatanu poolt.
SOOVITATUD TOIT: Toored lihased kondid, (kuid mitte sea, vana kana ja lamba omad), vasika magu, kala, toored riivitud vői siis keedetud ja püreeritud juurviljad ning tema retsepti järgi valmistatud pudru.
Näiteks kőrvade- ja silmaprobleemide korral pakutud retsept: u10 porgandit ja paar-kolm punast paprikat keedetakse ja püreeritakse, antakse rottweileri suurusele koerale paar spl täit paari nädalase kuurina koos 1 spl päevalille őliga.
Nüüd kuulus Yrjölä pudru retsept: pane 6-10 tunniks u 2 l vette likku 1dl tatart, 1dl hirssi, 1dl tumedat riisi ja 1dl odrakruupe (eelnevalt läbi pestud). Leotusvett ei kallata ära, sinna lisatakse 5 g meresoola ja kas keedetakse tangained pehmeks vői küpsetatakse 180° ahjus vähemalt 2 tundi. Puder säilib külmikus u nädala, aga seda vőib ka sügavkülmutada. Serveerimisel vőib pudrule lisada merekapsast, hakitud värskeid nőgeselehti vői riivitud porgandit.
Finn Smedi dieet.
Taani loomaarsti poolt välja töötatud. Pőhimőttel: 1/3 osa toorest liha, soovitatavalt magu, 1/3 osa leiba, keedetud riisi vms. ja 1/3 osa juurvilju. (Mőődetuna mahutatavuse osadena, mitte kaaluna) +1 inimestele mőeldud multivitamiini tablett 30kg kohta +1spl kondijahu 15 kg kohta. 3 - 6 k kutsikaid söödetakse kuni 3 korda päevas, hommikul antakse hapupiimatooteid maisihelveste vői kaerakliidega. 6k -1 a vanuseid koeri toidetakse 2 korda päevas ja 1a - 14 k vanuseid 1 kord päevas. Alates 14 elukuust iga nädal üks paastupäev, siis antakse koerale ainult vett.
Tagasi