NinalestViimastel aastatel on koertelt őnnestunud leida erisuguseid parasiite, aga viimased avastused on iseäralikud. "Suomen Eläinlääkärilehdessä" kirjutati aastaid tagasi esimesest avastusest koera ninalestast (Pneumonyssus caninum), mis leiti samaaegselt nii Oulust, kui Haminast.

Oulus elava koera juhtumi jälile saadi tänu hoolsale ja innukale koeraomanikule. Ta nimelt märkas, et nohu ja aevastamist pődeva kuldse retriiveri söörmetest jooksis välja imepisikesi putukaid. Tillukesed ämbliku sarnased elukad jooksid koera nina ümber see aeg, kui koer magas rahulikult. Koeraomanik ei ehmatanud vaid korjas pisikesed elukad kokku ja viis need kohalikule loomaarstile uurimiseks, kes saatis nad edasi pőhjalikumaks uurimiseks. Praktiku kinnitatud ninalesta kahtlus kinnitati kohe.

Koera ninalest on koera nina- ja laubaőőnsustes elav lest, kelle pikkus on 1.0 - 1.5 mm ja laius 0.5 - 0.9 mm. Ninalestal on neli selgesti eristatavat jalapaari. Elukas on palja silmaga märgatav kiirelt liikuv väikelest. Ilmselt ei pőhjusta ta suuremat kahju, aga ninasőőrmetes liikudes ärritab ta limaskesta ja pőhjustab nohisemist.

Suuremaks probleemiks on see, et selliste haigusnähtudega koeri on ravitud astma, südamehaiguse jms. ravimitega, sest ninalesta nakkusest pole varem eriti räägitud. On ka selliseid juhtumeid, kus selliste haigus sümptoomidega koer on magama pandud, kuna ravi polnud tulemusi andnud.

Artikli kirjutaja enda kennelis esines aastaid nn. "reverse sneezing" - tunnuseid. Nähud olid esialgu vanematel koertel, aga levisid tasapisi kőigile kenneli koertele. Kennelisse kolinud kutsikal tekkisid haiguse sümptoomid 2 kuu jooksul.

Nakkusele on tüüpiline see, et koer jääb järsku seisma, tőmbab selja kőverasse ja pea sirutatud ette. Järgnevate minutite jooksul hingab koer mitmeid kordi sügavalt nina kaudu sisse, millest tekib kőva hääl - koer nagu nuuskaks sissepoole. Samaaegselt on märgatud ka südame töö kiirenemist. Seda hoogu ei andnud kuidagi katkestada. Ka ei olnud see seotud koera ehmumise, füüsilise väsimuse ega pingutamisega.

Aeg ajalt esines ühel ja samal koeral selliseid hooge juba mitmeid kordi nädala jooksul, aga üldiselt siiski harvem. Kőikide koerte üldine seisund oli hea ja hood ei mőjutanud koera füüsilist jőudlusvőimet. Haiguse selgest levimisest ja sümptoomidest lähtudes kahtlustas ta, et tegu on ninalesta nakkusega.

Kuna kogemused lesta leidmiseks nägemise abil olid halvad otsustas ta koertele teha ivermektiini parasiitidevastase süsti ja vaadata, kas sellise katselise ravivőimalusega őnnestub sümptoome vähendada. Nädal pärast süsti olid sümptoomid kadunud täielikult ja peale seda pole ükski koer nii kummaliselt nuusanud.

"Reverse sneezing" ehk sissepoole nuuskamine on sümptoomide segu, mis on väga üldised, aga mille peapőhjust ei ole teatud. Oma päris ebateadlikust kogemusest sai Ta abi ja teadmisi, et ninalestanakkus vőib olla üks pőhjus selle probleemi lahenduseks, kuna ivermektiini-süst on selgesőnaliselt parasiitide hävitamiseks mőeldud toode. Lestanakkusesse haigestunud Oulu koer paranes vaevustest ka sama ravimi abil nädalaga ning ei ole peale seda enam nohisenud. Talle tehti ka kindluse mőttes kordusravi 3 ja 6 nädala möödudes.

Ninalesta ravimiseks on praegusel hetkel saada erinevaid ravimeid. Tavaliseim on ivermektiini (Ivomec) süst.

Selle kasutamist siiski piirab ravimi mürgisus colliedele, habecolliedele, shetlanni lambakoertele ja teistele collie päritolu puhasttőugu vői segaverelstele koertele. Neil koertel on pärilik kalduvus sellel, et ivermektiin pääseb ajukudedesse pőhjustades seal parandamatuid kudede kahjustusi ja koera surma.

Eelpool mainitud pőhjuste tőttu Ivomec-toodet ei ole registreeritud koertele kasutamiseks, ning loomaarst selgitab koeraomanikule ravimi kahjulikud kőrvalmőjud enne tarvitamist. Seejärel saab koeraomanik ise otsustada, kas ta soovib koerale kőnealuse süsti vői ei. Ravimi mürgisust on täheldatud üksikutel erinevatel tőugu koertel.

Ninalesta vőib ravida ka erinevate parasiitidevastase ravimitega, mida saab loomaarstilt, kas tableti vői koera turjale pandava vedelikuna.

Autor Riitta Aho, tekst tőlgitud: Kennel Geriland

Märksõnad:

Tagasi