Paelussid
Koeraviik

Kõige sagedasem meie koertel ja kassidel parasiteeriv paelussi liik on koeraviik. Täiskasvanud koeraviik on 20–70 cm pikk, ta parasiteerib koerte ning kasside, aga ka metsloomade (rebaste, huntide ja teiste lihasööjate) soolestikus. Koeraviigi lülid on selgesti palja silmaga nähtavad, meenutades kujult kurgiseemet või riisitera.

Üksikud paelussi lülid satuvad roojaga väliskeskkonda ja levitavad seal mune. Edasiseks arenguks vajab koeraviik kirpe või väive. Nakatunud kirbud või väivid elutsevad koerte-kasside karvastikus ja tekitavad seal sügelust. End sügades ja nakitsedes hammustavad loomad sageli kirpe katki ning nii satub koeraviik taas koera või kassi soolestikku. Katki hammustatud kirbust võib koeraviigi mune sattuda ka inimeste kätele ja sealt suhu. Koeraviik on suuteline parasiteerima ka inimese soolestikus.

Koeraviik põhjustab seedehäireid, kõhnumist, isutust või hoopis hundiisu. Paelussid on kindlasti ohtlikumad kutsikatele, sest pidurdavad noore looma kasvu ja arengut ning koormavad immuunsüsteemi. Paeluss võib muutuda eluohtlikuks, kui ta koguneb tropina kokku, sest siis võib soole valendik ummistuda. Täiskasvanud loomal ei pruugi paelussi nakkus avalduda kuigi selgete haigustunnustega.

Kuidas koeraviiki vältida

Koeraviik on Eestis üpris levinud ja seega nakatumise oht suur. Koerte ja kasside nakatumist saab ära hoida vaid regulaarse kirbutõrjega. Pole mõtet oodata, kuni näete loomal mõnda kirpu, sest esimeste kirpude avastamise aegu võib loom olla juba ka koeraviigiga nakatunud. Kui koer või kass elab pidevalt toas, ei pruugi kirbuprobleem alati hooajaline ollagi, seega tasub kirpude suhtes alati silmad lahti hoida või regulaarselt kirpude vastast profülaktilist vahendit manustada.

Laiuss

Peipsist ja Võrtsjärvest ning Läänemere lahtedest püütud kalast võivad kassid-koerad ja ka inimene saada laiussi.
Laiuss on täiskasvanuna kuni kolme meetri pikkune, enam-vähem ruudukujulistest lülidest koosnev parasiit. Täiskasvanud laiuss eritab mune, mis satuvad nakatunud looma väljaheidetega väliskeskkonda. Laiuss saab hakata edasi arenema vaid veekogus. Seal vajab ta vaheperemehi: tillukesi aerjalalisi vähke ja mageveekalu. Kui kala korralikult kuumutada või külmutada –20 °C juures, siis nakkusvastsed hävivad. Soolamine, suitsutamine ega kuivatamine kala ohutuks ei muuda.

Laiussiga nakatunud loomal tekivad seedehäired, kõhukinnisus võib vahelduda kõhulahtisusega. Haige loom võib oksendada, sageli süüakse veidraid asju. Laiuss põhjustab aneemiat ja eritab peremeeslooma organismi mürke.

Laiussi arengutsükkel ja levik katkevad, kui inimeste ega loomade väljaheiteid enam veekogudesse ei satu ning välditakse toore kala söömist. Siiski on meie järvedes laiussi looduslik reservuaar tõenäoliselt päris suur ja parasiidiga nakatumise oht ei kao veel niipea. Laiussi suhtes ohutud on soolasest mereveest püütud kalad, näiteks Põhjamerest pärit lõhe, aga ka Läänemere räim ja kilu.

Ehhinokokk

Ehhinokokk on väike, 3–6 mm pikkune ja 3–4 lüliga paeluss. Täiskasvanud ehhinokokid parasiteerivad lihasööjate (koerte, rebaste ja teiste) loomade soolestikus. Parasiidi munad peavad sattuma peremeeslooma väljaheidetega taimetoiduliste loomade toidu hulka. Vaheperemeesteks võivad olla koduloomad (sead, lambad, kitsed, veised, hobused, küülikud), metsloomad või ka inimene. Vaheperemehele võib ehhinokoki nakkus tekitada väga tõsiseid tervisehäireid. Nimelt liiguvad ehhinokoki noorvormid läbi sooleseina kõhuõõnde ja kinnituvad siseelunditele. Seal moodustuvad kuni kanamuna suurused tugeva valge kestaga põied, mille sees on ootel parasiidi noorvorm. Ehhinokoki-põied võivad niiviisi säilida aastaid ehk kuni vaheperemehe surmani. Kui koertel ja kassidel on ligipääs tapetud kari- või metsloomade siseelunditele, võivad nood omakorda saada endale paelussi ning kannavad sellega nakkust edasi. Ehhinokokk on ohtlik eelkõige vaheperemeestele: taimetoidulistele loomadele ja inimestele. Kassidele ja koertele see parasiit enamasti tõsiseid tervisehäireid ei tekita.

Tenia

Tenia nime kannavad mitu paelussiliiki, kes on üksteisega suhteliselt sarnased. Tenia parasiteerib lihasööjate loomade soolestikus ja võib kasvada kuni kolme meetri pikkuseks. Parasiidiga nakatunud koera, kassi või metsloomade (rebane, hunt) väljaheidetega satuvad paelussi munad väliskeskkonda. Rohusööjad (lambad, kitsed ja metsloomad) või sead võivad nakatuda rohtu ja heina süües. Nende soolestikku sattunud parasiidi noorvormid tungivad läbi sooleseina ja kinnituvad siseelundite pinnale. Seal tekivad põied, mille sees on paelussi noorvorm. Tenia saab edasi levida siis, kui lihasööjad omakorda nakatunud vaheperemeeste siseelundeid söövad.

Ehhinokoki ja tenia leviku vältimiseks tuleb hoolikalt jälgida toortoitu söövate koerte toidulauda. Kahtlust peaksid tekitama ebatavalised osised, eriti põietaolised moodustised siseorganitel. Samas on lihakombinaadist või tunnustatud tapamajast pärit lihas ja muudes loomsetes saadustes ehhinokoki esinemine äärmiselt ebatõenäoline. Tähelepanelik tuleb olla metsloomade liha ja siseorganite kasutamisel.

Autor: Loomaarst Janne Orro

Märksõnad:

Tagasi