Küsimus:

Tere!

4 ja poole aastasel segaverelisel (terjerilaadne) väiksel toakoeral, kes on steriliseerimata, tekkis piimanäärmetes piima värvi eritis, eritis on kõikides nibudes, lausa niipalju, et koera sülle võttes jäävad korralikud laigud riietele.

Kutsikaootel variant jääb ära, koer ei jaluta lahtiselt. Kas tegemist on haigusliku nähuga. Koeral käitumises muutusi ei ole. Tänud!

Vastus:

Tere!

Tõenäoliselt on tegemist ebatiinusega. Ebatiinus võib esineda mittetiinetel emastel 6-12 nädalat pärast innaaega. Diagnoos pannakse kliiniliste tunnuste alusel.

Kergemate juhtumite puhul tavaliselt ei kasutata spetsiifilist ravi. Et emane koer ei lakuks ennast, mis teatavasti soodustab piima eritumist, pannakse talle krae või tehakse vest. Joogivee äravõtmine või piiramine ööseks umbes 5-7 ööd, soodustab vedeliku hoidmist kehas ja seega väheneb piima poduktsioon. Toidu kogust tuleks vähendada ja füüsilist koormust suurendada.

Ebatiinuse nähud kaovad tavaliselt 1-3 nädalaga. Piimanäärme põletikule viitavad tunnused: piimanäärmed on väga piima täis,kõvad, kõhualune nahk tundub katsudes kuum ja punetav, koeral võib olla lisaks palavik. Selliste sümptomite korral tuleb pöörduda loomaga arsti poole, kes vajadusel väljastab antibiootikumid. Selline probleem võib hakata korduma peale igat jooksuaega. Ainuke püsiv lahendus probleemile on steriliseerimine.

dr. Angela Sarapuu

Märksõnad:

Tagasi