Piimahambad ja hammaste vahetusKoera hambad

Metsikutele koertele olid hambad elutähtsaks tööriistaks, sest saaki haarates lukustas ta selle silmahammastega suhu ja tagumiste premolaaride ning küljehammastega hammustas saakloomast söömiskõlbulikke tükke.

Kontidelt rebiti liharäbalad esihammastega. Kondid tükeldati suupäraseks tagahammastega. Eesmiste premolaaride haare tagas saagi libisemiskindla suus püsimise, kui koer transportis seda, tihtipeale üsna kaugele, kutsikatele toiduks või mustadeks päevadeks turvalisse paika mahamatmiseks.

Tänapäeva kodukoertel puudub vajadus hammaste sellisel moel kasutamiseks, sest nad saavad oma toidu peaaegu “valmisnäritud” moel. Kindlasti leidub selliseid koeraomanikke, kes pole oma koerale konti närimiseks andnud ning seetõttu ei ole näinud, mismoodi nende lemmik oma hambaid kasutab.

Tihtipeale unustatakse, et närimine on koerale loomulik vajadus. Kui koerale ei anta närimiseks konti, kuivanud leivakoorikuid jms., hakkab ta närima mööblit, vaipu ja muud meie jaoks sobimatut.

Loomulikult kasutab koer hambaid ka muuks kui söömiseks - kannab esemeid, näksab meid mänguhoos, hammustab kaitstes, otsib endalt kirpe jne. Kaitse-valvekoertele ja kõigile lambakoertele, on hambad tänaseni tähtsateks töövahenditeks. Nii et koerahammaste tähtsust ei tohi alahinnata, mistõttu ongi aretusnõuetes rõhutatud tõuomast hambumust.

Piimahambad ja hammaste vahetus

Esimestel elunädalatel on kutsikas hambutu. Piimahambad lõikuvad 3-6.-ndal elunädalal, mõnedel isenditel ja tõugudel veelgi hiljem. Piimahambaid on 28, nii ala-kui ülalõuas 6 esihammast, 2 silmahammast ja 3 premolaari kummagi silmahamba taga. Piimahammaste seas ei ole esimesi premolaare (P1) ega purihambaid ehk molaare. Oleks vaja jälgida ka piimahammaste lõikumist ja arengut, sest pahasti/valesti lõikunud hambad tekitavad kutsikale valu.


Hammaste vahetus algab 3,5-4-kuuselt. Selleks ajaks piimahamba juur närbub ning piimahambad “kaovad” koera suust üsna märkamatult. Vahel on nad aga ikka veel kõvasti kinni ja kutsikale tulevad “topelthambad”, kus piimahammas ei ole veel ära tulnud aga uus hammas on juba välja lõikunud.

Sellistel puhkudel võiks proovida esmalt rohke kalamaksaõli andmist kutsikale (5 päeva jooksul anda kutsikale 2 spl 10 kg kehakaalu kohta). Kui ka sellise “kuuri” järel piimahammas ei hakka liikuma ja eemalduma, peaks paluma veterinaaril see välja tõmmata. Hammaste vahetus algab tavaliselt ülalõua keskmistest esihammastest.
Umbes samal ajal lõikuvad ülalõua P1-d. Kui esihambad on vahetunud, hakkavad järjestikku vahetuma premolaarid, silmahambad jne.

Ka jäävhammaste tulekut peab jälgima, sest tänapäevaste meetoditega on nii mõndagi hambumusviga võimalik ennetada või parandada. Seda tuleks teha aga ainult koera heaolule mõeldes, mitte aretuskoeraks saamise eesmärgil ning probleemist teavitama kindlasti ka kasvatajat ja tõuühingut.

Allikas:
Eesti Belgia Lambakoerte Tõuühing

Märksõnad:

Tagasi