Pärakupaunad
Kas olete näinud, kuidas koer tagumiku peal murul liugu laseb? Või veel hullem – vaibal?

Vanarahvas ütles, et siis on koeral ussid.  Sellisel käitumisel võib olla muidki põhjusi. Üheks põhjuseks, mille tõttu koerad kipuvad vahel “vastlaliugu” tegema (sama esineb ka kassidel), võib olla probleem pärakupaunades.

Pärakupaunad on olemas nii kassidel kui koertel. Probleeme võivad need põhjustada mõlemal ja probleem võib olla nii ühes kui mõlemas paunas.

Paunad asuvad mõlemal pool pärakut, sfinkteri (päraku sulgurlihas) all kella 4 ja 8 kohal, nende läbimõõt on umbes 0,5–1 cm. Nõre paunades on normaalselt õli- või pastataolise konsistentsiga ja väga ebameeldiva spetsiifilise lõhnaga, mis annab infot looma ja tema territooriumi kohta. Seetõttu ei vaata ka koerad tutvumisel üksteisele mitte niivõrd silma, kui tutvuvad teise koera “visiitkaardiga” tagapool.

Pärakupaunade sisu tühjendatakse enamasti roojamise käigus. Pärakupaunade põletikku loetaksegi tegelikult tänapäeva haiguseks, kuna paljud meie koerad ja kassid söövad toitu, mis muudab nende rooja konsistentsi pehmeks. Kui loom peaks pressima paunad rooja väljutamise käigus tühjaks, siis pehme roe ei nõua ju pingutust ega pigistust ning pärakupaunade sekreet jääb paunadesse. Kui sekreet jääb sinna kauaks ajaks, siis muutub see tihkeks ning võib ummistada väljapääsu. Selle tulemusena võib areneda põletik.
Koertel, kes on ülekaalulised ja saavad vähe liikuda, ei tühjene pärakupaunad korralikult kuna langenud on lihastoonus, ning ka rasvkude takistab paunade tühjenemist.

Kui sekreet jääb väga kauaks paunadesse muutub ta tihkeks nagu pähklisisu, seega muutub üha raskemaks nende tühjendamine. Paunadesse sattuvad bakterid võivad tekitada põletikku ning paunadest väljuv eritis on mädane või verine. Võib tekkida ka abstsess (mädapaise), mille tulemusena võib pauna sein rebeneda ning seetõttu on roe verine. Kauaks paunadesse jäänud sekreet tekitab kihelust ja ebamugavustunnet, mistõttu loom proovib ise sekreeti väljutada, sõites tagumikul mööda vaipa või muru.

Kui sekreedi teekond paunast välja on ikka blokeeritud, hakkab see imenduma verre ning seetõttu hakkab peagi kihelema koera nahk. Koer hakkab ägedalt sabaalust naksima ja lakkuma, muutub rahutuks, jookseb mööda tuba ringi, ei lase ­öösiti omanikul magada. Kass lakub saba juurelt karvad ära ja võib ka käituda veidi rahutult ja isegi kurjalt.

Kui paunad püsivad ikka veel mõnda aega tühjendamata, siis need suurenevad (uut sekreeti tuleb ju järjest juurde) ning mikroobide lisandumisel tekib mädane põletik. Edasi hakkab juba moodustuma mädapaise, mis mingil hetkel võib avaneda nahapinnale. Koerale on see ääretult valulik, tõenäoliselt ei luba ta oma saba tõsta ja annab roojamisel valust märku. Sel juhul tuleb kiiresti loomaarsti poole pöörduda.

Pärakupaunade haigestumisele võivad viidata järgmised sümptomid:

  • Tagumiku hõõrumine vastu maad.
  • Saba taga ajamine.
  • Sabaaluse intensiivne lakkumine.
  • Valulikkus saba või päraku piirkonnas.
  • Pärakuümbruse turse.
  • Vesine või kleepuv eritis päraku piirkonnas.
  • Valulik, pikenenud roojamine.
  • Ebamugavustunne või valulikkus istumisel.
  • Tagajalgade kangus.
Sarnaseid kliinilisi tunnuseid esineb teistegi probleemide puhul, nt. nahahaigused, parasiidid, kõhulahtisus, või hoopiski valud alaseljas, seetõttu tuleks alati selliste sümptomite ilmnemisel pöörduda loomaarsti poole.
Kui pärakupaunad on lihtsalt umbes, tuleb need tühjendada, vajaduse korral ka läbi loputada. Loomale on protseduur ebameeldiv ja valulik, kuid kui see jääb õigel hetkel tegemata, on edasine juba veelgi valulikum.

Ägeda ummistuse ja tugeva ärrituse puhul võtab loomaarst kasutusele ravimid. Kui paunades on väga äge ja valulik põletik ning loomale on pigistamine väljakannatamatult valus, võib panna koerakese või kassi narkoosi alla ning teha vajalikud protseduurid siis.

Kui tihti on vaja paunu tühjendada?

Tervel loomal ei vaja pärakupaunad regulaarset tühjendamist. Ülihoolsa tühjaks pigistamisega võime hoopis häirida normaalset tühjenemist ning selle tagajärjel tekib põletik. Kui paunad on pidevalt põletikus ning vajavad regulaarset tühjaks pigistamist, siis tuleks mõelda paunade kirurgilisele eemaldamisele. Liiga pehme rooja puhul võib toidus tõsta kiudainete osakaalu, see muudab väljaheite tahkemaks ja aitab paunadel kergemini tühjeneda.

Kassidel esineb pärakupaunaprobleeme üsna harva. Seda esineb sagedamini väikestel koertel, kuid haigestuda võivad koerad igas suuruses ja vanuses. Pärakupaunadega on probleeme suhteliselt harva, pigem on see ületähtsustatud probleem.

Kui probleem kipub korduma väga tihti, võib loomaarst soovitada paunad ära opereerida. See on siiski kõige äärmuslikum variant. Kõige sagedamini soovitavad loomaarstid loomaomanikul paunade tühjakspigistamise ise ära õppida ning seda siis regulaarselt teha. Seda, kui tihti pärakupaunu on vaja tühjendada, ütleb teie lemmik oma “vastlaliugu” tehes. Õiged töövõtted näitab ette loomaarst ning õigeaegne regulaarne pigistamine valmistab kõige vähem ebamugavusi nii loomale kui tema omanikule.

Abi võib olla ka toidusedeli ülevaatamisest, et roe oleks kõvema konsistentsiga ning koos roojamasside väljutamisega tühjeneksid ka pärakupaunad.

Allikas: Kaie Bogdanova, loomaarst, Tiina Toomet, loomaarst
Märksõnad:

Sind võib huvitada veel:


Tagasi