Õpetame kutsika puhtust pidamaNagu üleüldisemaltki koolituses, tuleb ka siin kutsikat õige käitumise eest kiita – kui kutsikas teeb oma hädad õigesse kohta, siis kiidame teda, vőib anda ka maiust.

Kui kutsikas teeb tuppa, siis ei tee me sellest lihtsalt välja. Igasugune karistamine on lubamatu! Kutsikas vőib hakata pissimist-kakamist üleüldse “valeks käitumiseks” pidama ja satub vägagi segadusse.

Tavaliselt hakkab koer puhtust pidama u 4-5 kuuselt, kuid väikest tőugu koertel vőib võtta see kauem aega. Toas tasub kutsikas őpetada oma hädasid ajalehtedele tegema või muretseda selleks spetsiaalsed pissilapid. Seda juhul, kui teda tõesti õue viia ei saa.

Peaks õppima märkama, kui koeral hakkab häda, kutsikas tavaliselt nuusib ja kõnnib rahutult ringi. Sellisel juhul tuleks ta kiiresti tõsta ajalehtedele ja häda tegemise ajal teda ohtralt kiita. Kui tahate oma koerale õpetada selgeks käsu peale häda tegemist, tasub antud toimingu ajal korrata mingeid kindlaid sõnu. Nt “Tubli, pissi” vms. Küll ta lõpuks neid asju oma vahel seostama hakkab.

Tegelikult on kõige effektiivsem õpetada koera kohe oma hädad õue tegema. Siis ei aja me teda segadusse, et tuppa justkui võib teha ja justkui ei või ka.

Õues peaks valima võimalikult rahuliku, tuttava ja turvalise koha. Soovitatavalt oleks see koht alati üks ja see sama. Kutsikas muide vaistlikult väldib võõrastesse kohtadesse häda tegemist. Samuti ei tee kutsikas hädasid oma magamisasemele. Kui kutsikas on harjunud tegema tuppa ajalehele tuleks esimestel kordadel pissised ajalehed talle õue kaasa võtta, kui ta taipab, mida temalt oodatakse, vähendame järk järgult ajalehti.

Kutsikas viiakse välja või ajalehele alati kui ta on söönud, äsja üles ärganud või mängimise lõpetanud. Õue viies ei tohiks temaga enne mängima hakata, kui ta on oma hädad ära teinud.

Ära kunagi pista kutsika nina oma väljaheidete sisse ja karista teda! Mõtle, kas sa oma imikul suruksid näo Pampersisse? Sellise käitumise puhul ta kohe kindlasti ei õpi toas puhtust hoidma, vaid hakkab sinu eest salaja neid kuskile nurga taha tegema.

Mõned soovitavad kutsikat häda tegemise ajal õue viia, ka see ei ole õige, esiteks vőib ta ehmatada, teiseks võib talle selline käitumine tunduda karistamisena.

 

 

Märksõnad:

Tagasi