Õige toit pikendab lemmiklooma eluiga
Koera- ja kassiomanikud murravad tihti pead, kas osta lemmikule toit samast poest kust endale, kliinikust või valada loomale kaussi perele vaaritatud roogade jäägid. Valikute plusse ja miinuseid aitab vaagida Kenno loomakliiniku loomaarst Marti Lasn, kirjutab Pärnu Postimees.

Lemmikloomade omanikud on jõudnud harjuda, et toidupoest saab ostukärusse tõsta poegade, täiskasvanute ja vanade loomade toitu. Ajaga valik üha laieneb, nii pakutakse juba müüa eraldi väikeste ja suurte tõugude kutsikate toitu.

Lemmikloomapoes on valik laiem. Seal leiab sobiva roa näiteks pikakarvalisele ja üle- või alakaalulisele loomale.
Loomakliinikutes on võimalused leida just nimelt sinu kiisule või kutsule sobiv toit veel avaramad. Peale selle müüakse seal ravitoite.

“Sajaprotsendise kindlusega väidan, et kliinikutes müüdav toit on kvaliteetsem,” rõhutas Lasn. “Toidupoodides turustatavad tooted on üritatud teha võimalikult odavad, seega odavast toorainest. Paraku ei käi hästi madal hind ja kvaliteet kokku.”

Kõrgekvaliteedilisi toite süües viiakse teatavatesse tõbedesse haigestumise risk miinimumi ja loom elab kauem.”

Vanadele loomadele mõeldud toite võiks suurtele koertele hakata andma kuue-, väikestele üheksa-aastaselt. Kassidele võib seenioritoitu pakkuda kümnenda eluaasta paiku.

Kuivtoitude krõbuskid tunduvad üksteisega sarnased olevat, aga ühele pakkidest on kirjutatud, et need on tehtud küülikust, teised tuunikalast ja kolmandad kanalihast.

Euroopas levinud standard lubab paki peale kirjutada, et toit on tehtud küülikust, kui toit sisaldab vähemalt neli protsenti küülikuliha. “Kanaliha” võib karbile kirja panna, kui graanulid sisaldavad seda 14 protsenti.
Ülejäänu on krõbuskites suures osas teravili: nisu, mais ja riis või näiteks soja. Seega söövad kassid-koerad kuivtoiduna lihaga küpsiseid.

Lasn tunnistab õigeks arvamuse, et kuivtoidu kõrvale loom muud toitu ei vaja. “Kui anda loomale kogu aeg kvaliteetset kuivtoitu, harjub ta sellega, ei pirtsuta ning temaga ei juhtu midagi halba,” kinnitas ta.
Teadlased väidavad, et kassid-koerad ei erista toidu maitset. Looma meelitab sööma nälg. Toiduga pirtsutamine on elu jooksul õpitud käitumine: mida rohkem eri sööke ja lõhnabukette pakutakse, seda enam ta valima hakkab.

Inimene sööb ühel päeval suppi, teisel liha ja kolmandal kala ning arvab, et loom tahab samuti vaheldust. Tegelikult see nii pole. Kassi ja koera võib rahulikult iga päev kvaliteetse kuivtoiduga sööta. Valmistoitudes on kõik loomale vajalikud toitained sees.

Teine lugu on, kui loom saab sama sööki mis ülejäänud pere. Inimeste toit ei ole loomadele sugugi halb, kuid supi ja pasteedileivaga on raske õiget tasakaalu hoida. Sääraselt toidetavatele loomadele oleks hea vitamiine juurde anda.

Kes siiski oma lemmiku kuivtoidust või konservidest koosnevale toidulauale vaheldust tuua tahab, peaks seda tegema sama kaubamärgi raames. Kui lemmik on söönud ühe margi lihamaitselist toitu, võib menüüd mitmekesistada sama seeria kalamaitselisega.

Koera ja kassi seedetegevus kohaneb kindlate komponentidega ja kui loomale anda ühtäkki teistsugust toitu, võtab sellega kohanemine paratamatult aega. Järsu ülemineku korral võib loomal näiteks kõht lahti minna.
Kui siiski tekib vajadus minna ühelt toidult teisele, tuleks seda teha umbes viie päeva jooksul eri toite kokku segades.

Paljud inimesed tavatsevad kassile ja koerale piima juua anda. Lasn toonitab aga, et piim ei rahulda looma joogivajadust.

“Piim ei ole jook, pigem vedel söök,” sõnas Lasn. “Piimaeast kasvavad pojad kiiresti välja. Hiljem neil otsest piimavajadust ei ole. Kui piima anda, peab vesi kindlasti kõrval olema.”

Erialakirjanduses nimetatakse loomale kõige paremaks toiduks kvaliteetset konservtoitu. “See pole mõni market’i kümnekroonine konserv, vaid kliinikus müüdav, mille avamisel paiskub ninna selline ahvatlev lõhnabukett, et tahaks ise leivale panna,” rääkis Lasn. Paremuselt teine arvatakse olevat kvaliteetne kuivtoit.

Konservile on alati kirjutatud, millise temperatuuriga ja mitu päeva seda avatuna hoida võib. Kuivtoidu puhul peab jälgima, et ava kinni oleks ning toit niiskust ei saaks. Lahtisest pakist lendub toidu lõhn ja pikapeale kaotab loom söögi vastu huvi.

Allikas: Pärnu Postimees
Märksõnad:

Tagasi