Mõeldes vanadele lemmikloomadeleMis liigub, see kulub, kes elab, see vananeb. Need on tõed, mis on ühtviisi nii meie sees kui ka ümber. Väga palju pööratakse tähelepanu lemmikloomade võtmisele ja kasvatamisele ja näitustel käimisele ja parimatele aastatele, kuid siis ühel hetkel nad kaovad. Näiliselt, mitte kohe Mulla Madise juurde, vaid hoopis eesriide taha, mille nimeks on vananemine ja vanadus.

Vananemise teemat käsitledes peaks eraldi välja tooma mõningad põhimõtted:

1. vananemine ei ole iseenesest mingi haigus, vaid tegu on terve rea loomulike füsioloogiliste protsessidega;
2. vanema ea tervisele aluse loomine algab juba sünnijärgselt ja kestab läbi terve elu;
3. lemmikloomade vananemine algab juba 6-7 aastaselt ja saavutab auväärse hallpea staatuse sõltuvalt lemmiku suurusest 8-14 aastasena;
4. vaatamata omanike hoolele ja armastusele ning meditsiini jõupingutustele, lõpeb iga elu kord surmaga;
5. tänu ürgsest loodusest pärit ellujäämisinstinktile varjavad lemmikloomad oma jõuetust ja haigusnähte.

Õnnelik vanaduspõlv, pelgalt sõnakõlks või hoopis igapäevaselt saavutatav reaalne elu? Lemmikloomade elukvaliteet on iga looma jaoks erinev mõiste ja sõltub see suuresti omaniku ja looma vahelisest emotsionaalsest lähedusest. Üldiselt tähendab elukvaliteet valudeta elu koos osa saamisega kõigest elulisest alates söömisest, joomisest ja lõpetades hädal käimise ning kammimisega.

Kuna lemmikud vananevad keskmiselt 7 korda kiiremini kui inimesed, siis 8-aastast koerhärrat annab füsioloogiliselt võrreld juba 50-aastase inimesega. Sellises vanuses jääb kindlasti väheseks aastas ainult ühekordsest külaskäigust loomakliinikusse. Julgeksin siinkohal soovitada kliinikukülastusi vähemalt pooleaastase intervalliga, sest ainult selliselt on võimalik adekvaatselt hinnata võimalikke riske ja neid kõrvaldada ning suunata oma tegevus haiguste varajasele kindlakstegemisele.

Tooksin siinkohal mõningad väliselt nähtavad/kuuldavad muutused, mille avastamisel tasuks kindlasti võtta ühendust oma loomaarstiga. Kehakaalu või kõhuümbermõõdu suurenemine samuti kaalulangus, tõusmisjärgne jäikus või kangus ja vastumeelsus liikumisele, suurenenud joogijanu ja “väljas käimine”, isutus, köhatused, vahelduvad kerged seedehäired, halb hingeõhk. Kuna Teie olete igapäevaselt oma lemmiku kõrval, siis olete ka tema kõige suurem terviseekspert ja tervise osas ei tasu olla konsultatsioonidega tagasihoidlik.

Palju on tegelikult asjakesi, mida annab kodustes tingimustes ümber sättida vastavalt lemmiklooma eale ja seisundile.

Me kõik oleme täpselt sellised, mida me sööme ja ei grammigi paremad. Vanadele loomadele sobivad spetsiaalsed kvaliteetsed kuivtoidud, mis arvestavad ealisi muutusi ja ei kuluta erinevate organsüsteemide loomulikke reserve. Kalduvuse korral ülekaalulisusele sobivad jällegi lahjemad, kehakaalu alandavad dieedid. Kui liiga madalalt söögi võtmine valmistab loomale raskusi, siis otse loomulikult võib toidukausse tõsta sobivamasse kõrgusesse.

Jäiga kõnnaku ja liikumisraskuste korral tasuks kindlasti lemmikuid säästa külmast tuulisest ilmast ja ka betoonpõrandast. Samuti ei sobi väga hästi neile libedad laminaatpõrandad ja seega pakub vananev neljajalgne hea võimaluse vaibakaupluste külastuseks. Kui raskusi hakkab valmistama ka autosse ronimine ja trepiastmete mõõtmine, siis annab loomakest tõsta või kasutada kaldteed.

Osadel lemmikloomadel tekib teatavas vanuses probleeme puhtuse pidamisega ja uskuge mind, see ei ole tingitud soovist kellelegi “käkki” keerata vaid pigem neuroloogilistest puudujääkidest või seniilsusest. Selliste puhkudel peab otsima lihtsalt võimalusi sagedamini nendega õues käia ja võimalusel piirata tubast liikumisruumi.

Kõike mida pakume ja lubame iseendale, tahaksime jagada ka teistele, sealhulgas lemmikloomadelegi. Oleksin siiralt rõõmus, kui toimiks ka vastupidine ring. Hooldades ja hoolitsedes oma lemmikuid avastame ennastki kord vananemas ja miks mitte võtta ette neidsamu uuringuid ja tervishoiule suunatud samme, mida pakume oma neljajalgsetele pereliikmetele. Ainult inimlikus võtmes.


Marti Lasn
vananev väikeloomaarst

Märksõnad:

Tagasi