Missugune on õige toidu kogusKoerad vajavad tasakaalustatud toitu ja see tähendab, et õiged toitained ja kalorid peavad vastama nende energiavajadusele. Koerale vajalik kalorite kogus sõltub tema suurusest, tõust ja liikumise hulgast.

Teine oluline faktor on eluetapp – täiskasvanud koerad, eakad koerad, tiined ja imetavad emased koerad, kõigil on oma erinev energiavajadus.

See on üldine juhend soovitatava energiakulu kohta. See on iga koera puhul erinev, isegi kui nad on sarnase kaalu ja aktiivsusega, eriti erinevate tõugude puhul. Kui Sa kahtled, küsi oma veterinaarilt.

Väheaktiivsed täiskasvanud koerad (vähem kui 1 tund päevas)

Põhiline oht on ületoitmine. Väheaktiivne koer võib kergesti muutuda ülekaaluliseks, niisiis võimaluse korral suurenda tema aktiivsuse taset ühe kuni kahe tunnini päevas.

 • Väikesed koerad: 110 - 620 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Keskmised koerad: 620 - 1230 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Suured koerad: vähemalt 1230 kalorit päevas, sõltuvalt tõust ja suurusest
 • Ülisuured tõud võivad kaaluda üle 90 kg ja vajavad umbes 3500 kalorit päevas


Keskmiselt aktiivsed täiskasvanud koerad (1-2 tundi päevas)

Nende koerte aktiivsuse tase on õige, seega püüa seda hoida. Väldi toidupalakesi, mis annavad rohkem energiat, kuid tõenäoliselt üldse mitte muid vajalikke toitaineid. Külma ilmaga on vajalik lisaenergia, et hoida püsivat kehatemperatuuri, eriti kui koer magab kuudis. Seega anna talle suuremad portsjonid täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitu.

 • Väikesed koerad: 150 - 840 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Keskmised koerad: 840 - 1680 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Suured koerad: vähemalt 1680 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Ülisuured tõud ei liigu tõenäoliselt iga päev nii palju


Väga aktiivsed täiskasvanud koerad

Need koerad on liikumises suurema osa päevast ja nende energiavajadus on vähemalt 40% suurem kui keskmiselt aktiivsetel koertel. Karmides tingimustes ekstreemse temperatuuri käes elavad koerad vajavad võib-olla toitu 2-4 korda rohkem ja rohkem kui ühe portsjoni. Anna talle enamus tema toidust tööpäeva lõpus, kui tal on olnud aega taastuda ja ülejäänud kogus mõistliku aja pärast enne tegevuse algust. Parim on spetsiaalselt väljatöötatud kõrge energiasisaldusega toit. Väga oluline on puhta joogivee olemasolu, sest ta tarbib suured kogused vett, et end jahutada.

Eakad koerad

Koera vananedes energiavajadus enamasti väheneb, põhiliselt tänu vähenenud aktiivsusele ja muudatustele kehaehituses, mis omakorda mõjutavad ainevahetuse kiirust. Vähene isu võib toidu söömist vähendada. Üks USA uurimus on näidanud, et 16% 12-aastastest koertest veterinaariakliinikus olid alakaalulised, vaid 5% olid ülekaalulised. Parim toit on maitsev, kergestiseeditav, kuid vähendatud toitaineskaalaga, mis vastab vähenenud energiavajadusele, samal ajal säilitades oluliste toitainete tasakaalu.

Paljud spetsiaalsed eakate koerte toidud vastavad neile spetsifikatsioonidele.

 • Väikesed koerad: vanus 9-10 aastat. 100 kuni 560 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Keskmised koerad: vanus 7-8 aastat. 560 – 1,120 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Suured koerad (25-50 kg): vanus 7-8 aastat. 1,120 – 1,880 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest
 • Ülisuured koerad (50+ kg): vanus 5-6 aastat. Alates 1,880 kalorit päevas, sõltuvalt suurusest


Kõiksugu tõugu ja suurusega tiined emased koerad


Tiined emased koerad vajavad esimesel 5-6-l tiinuse nädalal, kui looted kasvavad väga vähe, minimaalselt lisatoitu. Põhiline kasvamine toimub viimase kolme nädala jooksul ja emase koera energiavajadus peaks olema nüüd suurenenud umbes 15% nädalas. Poegimise ajaks peaks ta saama 50-60% rohkem tavapärasest energiavajadusest.

Imetamine on kõigist eluetappidest kõige paljunõudvam. Energiavajaduse suurenemine sõltub pesakonna suurusest ja vanusest. Imetamise haripunktis, kui kutsikad on umbes 4 nädalat vanad, võib emase koera energiavajadus olla peaaegu neli korda kõrgem kui tavaliselt. Selles etapis vajab ta väga maitsvat, kergestiseeditavat, kontsentreeritud toitu mitmete mõistliku suurusega toidukorrana või isegi kogu päeva jooksul. Rikkalik puhta joogivee varu on eriti oluline, sest ta kaotab piimatootmise tõttu rohkem vett kui tavapäraselt.

Märksõnad:

Tagasi