Mida teha kui sinu koer ründab teist koera või inimest

Ründe vältimiseks

Eeltöö ilma segajateta alal vähemalt 2 nädalat enne kui liigute segajatega alale:
  • Harjutage kontaktharjutusi (alustades kodust ning liikudes nendega välja erinevatesse kohtadesse)
  • Looge mingi häälitsuse ja maiusega tingeline refleks - rahunemishäälitsus
  • Kasutage Koerakuulaja meetodi nelja põhitala
Sotsialiseerimine:

Tutvustage oma koerale erinevaid inimesi (suuri, väikeseid, prillidega, nokamütside ja sahisevate riietega, päikese prillidega, ratastoolis, kepiga jne.) koeri (erinevaid suurusi, karvapalle ja siledaid, kikk ja lontkõrvu, lühikese ja pika sabaga, koriseva hingamisega jne.) ning teisi loomi, transpordivahendeid ja hääli (kukkuv karp, käru, tool)- võimalikult noorena 4-6 kuusena.

Hoidke oma reaktsioon sealjuures rahulik, ükskõikne ja vajadusel otsustav (suunda muutev). Nii loote võimalikult soodsa pinna selleks, et Teie koer ei tunneta kõiki ülalpool mainituid järsult ohuna ning pea vajaduseks neid rünnata, kõike seda enne kui midagi juhtuma hakkab või mingeid viiteid võimalikult agressiivsusele on aga eriti siis kui ohusignaalid juba selgelt väljenduvad!

Vahetult enne rünnakut
  • Kui Teie koer kinnitab oma pilgu teisele koerale või inimesele (hoiab pead liikudes paigal, pilk teisele suunatud), muutke otsekohe liikumissuunda.
  • Kui koer on rihmas, laske rihm lõdvaks ja keerake ümber, liikuge teises suunas ning lubage rihmal pingule tõmbuda ja koera takistada ainult siis, kui olete ise koera poole seljaga.
  • Vältige hääle ja rihmatõmmete kasutamist.
  • Kui koer on vaba, tehke vajadusel 10 sammu rahulikku (st . mitte vehklevat) kiirkõndi, et koera tähelepanu endale saada ja teada anda enda poolt tehtud juhi kindlameelsest otsusest ründe asemel eemalduda - eemalduge kindlasti selg koera poole.
  • Rääkimisel kasutage ainult rahulikku, madalt (oma) häält/vältige kõrgeid toone ja kisamist.
  • Peale 10-15 kindlameelset sammu, tehke koera tähelepanu pälvimiseks (kui ta ei ole teie eemaldumisele reageerinud) rahunemishäälitsust, kui refleksi ei ole eelnevalt loodud, kasutage koera nime ning mõnda erilist aga rahulikku häälitsust (kutsikaohtu koera puhul saab kasutada ka pikali viskamist või nägu kattes „hädakisa“ tegemist)
  • Koera jälgimiseks keerake tema poole tagasi ainult küljega.
  • Kui koer ei ole eemaldumisele reageerinud, oodake enne kui tagasi lähete, rääkige koeraga rahulikult madalal toonil, (kui tähelepanu objektiks on inimene, paluge tal seista paigal, keerata koera poole külg ja vaadata teile otsa - kõike rahulikul toonil) ning liikuge koera poole ringis, mitte otse ja ärge jälgige teda pidevalt silmadega (tõstab ebamugavustunnet ja kaitsereaktsiooni)
  • Ärge unustage teist inimest koostöö eest tänada kui rünne õnnestub ära hoida ning selgitada olukorda.
  • Kui on ette teada, et Teie koeral on harjumus inimesi hirmutada, jätke talle jalutuskäigu ajaks silmuseta pesunöör taha lohisema (ka omas aias! 10-15m on piisav). Nii saate alati vajadusel koera üle kontrolli ning ta olukorrast eemaldada.
  • Eemaldage ennast ja oma koer võimalikult rahulikuks jäädes antud olukorrast - ka siis kui teine koer on lahtiselt.
Kui rünnak toimub (kuid ka siis, kui toimub ainult ehmatus ilma hammustuseta), püüdke oma koera eemaldada ning võimalusel kinnitada rihmaga lähedal asuva puu või posti külge.

Minge tagasi õnnetuskohale ning uurige kas ohvriga on kõik korras, kui ei ole siis kas ta vajab arstiabi. Vajadusel andke esmaabi ning kutsuge kiirabi/andke teisele koeraomanikule oma kontaktid, aidake veterinaariga kontakti võtta. Jääge ise kogu olukorras rahulikuks, kindlasti vabandage ning lubage koheselt koolitajaga ühendust võtta ning vältida enne olukorra paranemist koera rihma otsast lahtilaskmist.

Oma käitumisega vähendate te ohvri võimenduvat šokki, annate talle tuge ning vähendate hirmu tulevikus sellise juhuse kordumise ees. Võtke kindlasti ka ohvri kontaktid ning andke talle enda omad, et saaksite uurida kuidas paranemine läheb ning vähendada halva kogemuse võimendumist endapoolse külma või negatiivse suhtumisega.

Oma koera juurde tagasi minnes vältige silmsidet ja rääkimist, juhtige ta rihmast koju ja sulgege vähemalt 30 minutiks rahunemis alale. Kui vajalik/võimalik kutsuge koerale järgi teine inimene ning olge ohvrile toeks veterinaari või arsti juurde minekul.

Kui te näitate, et kahetsete juhtunut ning olete igati valmis edaspidi sarnaseid olukordi vältima ja olete ohvrile toeks, vähendate te tunduvalt ohtu ka suurele rahatrahvile ning oma koera elule. Samuti vähendate enda stressi tulevikus ringi liikudes, võttes põhjuse karta pidevalt teiste viha ja halba suhtumist Teie koera käitumisse.

Autor: Kärt Pingas, koerakuulaja

Tagasi