Mida sinu koer ei peaks söömaEnamasti on lemmikloomadele kõige ohtlikum järsk toidumuutus ja suure koguse söömine. Loomakliinikutel ongi alati palju tööd pärast jõule ja jaanipäeva, kui saabuma hakkavad ahnelt peo jäänuseid puginud loomad, kirjutab loomaarst Kadri Kääramees.

Reeglina võivad loomadel seedehäireid või muid tervisehädasid põhjustada kõik järsud toidumuutused – väga rasvased, vürtsikad, soolased, suitsutatud, praetud söögid.
Liiga järsk suure koguse rasvase toidu söötmine võib olla näiteks pankreatiidi ehk kõhunäärme põletiku vallandav tegur.     

Paljud täiskasvanud loomad ei suuda enam täielikult tarbida piimas sisalduvat laktoosi või on tundlikumad piimavalgule – need võivad põhjustada kõhulahtisust. Piimatooteid on mõistlikum anda hapendatult: hapupiim, jogurt, kodujuust jne. Putrudest seeduvad näiteks tangud raskemini ning vähem kui riis ja kaerahelbed.  

Teravateks kildudeks purunevad kondid võivad vigastada seedetrakti. Suuremas koguses kontide andmine, eriti nendega mitteharjunud loomale või vanematele isastele, kel eesnääre suurenenud, võib põhjustada ränka kõhukinnisust. Piirduda tuleb pigem suurte rohkema lihaga kontidega ning võtta need lemmikult ära, kui suurem osa liha ja pehmet kondiotsa söödud.  

Kui on soovi looma toita toortoiduga, mille puhul püütakse matkida koerlaste looduslikku menüüd, tuleb end sellekohaselt harida. Sel juhul anda koerale kätte võimalikult terviklik väike saakloom – näiteks terve või poolik toores kana. Kindlasti peab vältima keedetud-küpsetatud lihata kana- ja seakonte.  

Koertele on ohtlik ka šokolaad – mida tumedam ja mida suurem kogus kehamassi kohta, seda ohtlikum. See kutsub teinekord esile südame rütmihäired, mis võivad olla surmavad.  

Rohke sibul ja küüslauk põhjustavad samuti halvimal juhul isegi surmani viivaid tervisehäireid. Koertele ei soovitata anda ka rosinaid ega viinamarju, vähemalt mitte palju.
Märksõnad:

Tagasi