Iga koeraomanik teab, kui väljendusrikkad ja ilmekad võivad koerad olla. Tuleb välja, et kehakeel pole ainus väljendusviis, vaid ka haugatustel ja urisemisel on tähendused, tuleb osata vaid tähelepanelikult kuulata, kirjutab portaal Labrador Training HQ.
Kõigepealt tasub kuulata looma hääletooni, mida ta haukudes või urisedes teeb. Oluline on jälgida haukumisel heli kõrgust, kestust ja korduste sagedust.

Urisemise ja haukumise kestus

Kestev urisemine on üldjuhul märgiks, et koer on kindlalt oma positsiooni eest väljas ega kavatsegi taganeda. Ta väljendab haukumisega enesekindlust ja on vajadusel valmis ka ründama.

Pelglik ja uje koer vallandab samas olukorras lühema kestusega urinaid. See on märgiks, et loom on ebakindel ning agressiivsuse ja ohuga silmitsi seismine teeb ta veidi murelikuks. Ta võib vastu seista, aga võib otsustada ka taganeda.

Mida saab välja lugeda haukumise sagedusest ja kordustest?

Mida sagedamini koer haugatusi kordab, seda erutunum ta on. Kui koer haugub kiiresti ja jätkuvalt, tähendab see, et olukord on tema jaoks väga oluline. Kui korduste vahel on pikemad pausid, näitab see vähest huvi olukorra vastu ja ta ilmselt ei viitsi sellele pikemalt oma tähelepanu pöörata.

Näiteks, kui koer on kinniselt territooriumilt väljas ja haugub millegi või kellegi peale üks või paar korda umbes paari sekundi jooksul, siis on see märk, ta pole situatsioonist ülearu huvitatud ega pea seda oluliseks.

Samas, kui koer haugub korduvalt ja kiiresti ja teeb seda palju kordi, on see märk, et olukord on tema jaoks väga oluline.

Mida tähendavad erinevad haugatused?

Koerte suhtlusest pole veel kõike teada, aga uuringud on näidanud, et see on komplekssem kui varem arvatud. Haugatus võib olla erineva tähendusega – oluline on märgata ka olukorda ning toimuva konteksti.

Jätkuv ja kiire haukumine kaks või neli korda järjest keskmisel tugevusel on klassikaline alarmeeriv häälitsus ehk kõige tavalisem haukumine, mida koer teeb, kui leiab, et millegi osas on vaja pererahvale märku anda.

Üks või kaks teravat haugatust keskmise või kõrgemapoolse hääletooniga on tavaline tervitushaugatus, mida koer kasutab siis, kui näeb mõnda inimest või hoopis varasemast tuttavat koera. Lühidalt öeldes tähendab see teretust.

Katkendlik haukumine keskmisel valjusel tähendab, et tegemist on kutsega mängule. Näiteks ootab koer, et talle palli visataks. Esikäpad on tavaliselt välja sirutatud, tagumik on ülespoole ja suu avatud. Koera kehakeel väljendab mängusoovi.

Urin ja sellele järgnev madala kõlaga haukumine tähendab, et koer tunneb end enesekindlana, aga on vajadusel valmis võitlusesse astuma. Näiteks keegi tüütab teda, aga haukumine on märgiks, et see tegevus tuleks lõpetada. Niimoodi haukudes annab koer märku, et õhus on probleem ja ta võib isegi abi vajada.

Urin ja sellele järgnev kõrge hääletooniga haukumine on märk, et koer on hirmunud ning tal puudub enesekindlus, et olukorras hakkama saada. Samuti annab koer teada, et soovib, et olukord, millesse ta on sattunud, lõpeks. Ta pole kindel, kas muutuda agressiivseks ja olukorrale lõpp teha või tagasi tõmbuda. Juhul, kui olukorra põhjustajaks on inimene, tasub koera kiusamine lõpetada.

Järjestikused lühikesed ja kõrged haugatused annavad teada, et koer kannatab valu ja vajab tõenäoliselt abi.

Nuuksumine on madalam heli, mis kõlab sarnaselt niutsumisele, aga on pehmem ja veidi vaiksem. Nuuksuv koer on kas vigastatud ja kannatab valu või on millegi pärast väga hirmul.

Niutsumine on kõrgem ja valjem heli kui nuuksumine. Koer annab sellega märku, et tahab või vajab midagi. Mida valjem on niutsumine ja mida sagedamini koer seda kordab, seda pakilisem on tema vajadus. Näiteks on ta näljas või tahab midagi, mis on tema liikumisulatusest väljas.

Üksikud kestvad haugatused, millest igaühele järgneb paus, on märgiks, et koer on üksik ja vajab seltskonda. See on haukumine, mille üle tavaliselt naabrid kaebavad, kui koer on pikaks päevaks üksinda koju jäetud.

Kestev ja jätkuv ulgumine ei pruugi olla märk kurbusest. Paljud koerad üldse ei ulugi, aga need, kes seda teevad, kasutavad seda liigikaaslastega suhtlemiseks. Niimoodi annavad nad märku oma territooriumist.

Üksik lühike, keskmise või madala tooniga haukumine tähendab, et mingi tegevus häirib koera ja see tuleks lõpetada. Lühidalt – koer tahab, et teda rahule jäetaks.

Allikas: postimees.ee

 

 

 


Tagasi