Mao- ja sooltepõletikudMao- ja soolepõletike esmasteks tunnusteks on oksendamine ja/või kõhulahtisus. Põhjusteks võivad olla liiga järsk toidumuutus või sobimatu toit, toidutalumatus, viirusnakkused, bakteriaalsed nakkused, ka võõrkehad.

Toidumuutustest ja sobimatust toidust tingitud soolepõletike tekkimise vältimiseks tuleb ühelt toidult teisele üleminekut teostada järk-järgult 5-7 päeva jooksul. See on piisav periood, et soolerakud uue toiduga harjuksid.

Esialgu tuleb uut toitu väikeste portsjonitena vana toidu hulka segada, suurendades järjest uue toidu ning vähendades vana koguseid kuni perioodi lõpuks on kogu toit asendatud uuega. Hoiduda tuleks riknenud ja külmunud toidu söötmisest.

Toidu soojendamisel mikrolaineahjus tuleb enne selle loomale andmist veenduda, et kogu portsjon oleks ühtlaselt soojenenud ja selles poleks tuliseid kohti. Kui kuivtoitu enne söötmist leotatakse, tuleb järelejäänud toit iga kord ära visata ning kauss hoolikalt puhastada. Joogivett peab vahetama iga päev, joogivee kaussi aga pesta enne igakordset veevahetust. Mitte mingil juhul ei tohi koertele anda hallitama läinud toiduaineid ega realiseerimistähtaja ületanud ning selgelt riknenud välimusega vorsti ja piimatooteid – need võivad sisaldada ohtlikke baktereid ja olla mürgised.

Kui koer hakkab oksendama või tal tekib kõhulahtisus, siis on esimeseks koduseks võtteks kuni 24 tunnine paast. Kui loom ei oksenda, võib sel ajal anda talle puhast joogivett või nõrka kummeliteed, millele on lisatud pisut soola ja glükoosi. Loomakliinikutes ja apteekides on saadaval ka spetsiaalsed veele lisamiseks mõeldud elektrolüütide ja glükoosi pulbrid. Kui loom ka oksendab, tuleb esialgu suukaudselt manustatavast vedelikust hoiduda.

Kui vaatamata paastule loom oksendab või üritab tihti oksendada või kui tema väljaheide sisaldab rohkelt lima või verd, tuleb viivitamatult pöörduda loomaarsti poole.

Kui paastu ajal looma enesetunne paraneb, võib talle esimese toiduna anda vähesel määral vees või kanapuljongis tummiks keedetud riisi. Alustada kindlasti väikestest, tihedatest toidukordadest, et nõrgenenud soolestikku mitte üle koormata. Järgmistel toidukordadel võib riisile lisada juba kanaliha (kindlasti mitte nahka, rasva ja konte) või alustada koera toitmist spetsiaalsete kõhuhaigetele mõeldud eridieetidega, mille saate oma loomaarstilt.

Märksõnad:

Tagasi