Küsimus:


Tere!

Sooviksin Teie, kui spetsialisti käest küsida nõu. Meil kodus pikakarvalise taksi kutsikas ning  probleemiks on see, et koer ei taha üldse käia rihma otsas (õues on alati siiani viibinud rihma otsas ning väga vaevaliselt toimub see liikumine). Kuidas panna koer aktiivsemalt jalutama rihma otsas?

Küsimus keeruline, aga...
Suured tänud ette vastamast.

Raina

Vastus:


Tere Raina,

Täpsemaks vastamiseks oleks vaja näha kuidas ta rihma otsas käitub ning millist rihma kasutate, kas te olete trakse proovinud ning kuidas rihmaga harjutamine toimus.

Põhjuseid iseenesest võib olla mitmeid:

1. Reeglina piisab esimestest ebameeldivatest kogemustest rihmaga, et teha kogu jalutuskäik koera jaoks ebameeldivaks.
2. Teine suur põhjus on ka kodune seis karjas:

a. Juhil on väga raske leppida "vangistuse ja takistustega"

b. Alluval koeral, kui tegemist on ebakindlusega (kui ta ei taha jalutada ka ilma rihmata, jookseb inimeste juurest eemale neile tagasi vaatamata või varjub nende jalgade taha/vahele, rihmas tirib paaniliselt ega suuda rahuneda), on samuti takistav rihm ning käitumine tema reaktsioonidele selliseks kombinatsiooniks mille tulemusel on jalutamise kogemus koera jaoks äärmiselt stressirohke ja ebameeldiv.

c. Ära on võetud väga oluline osa kolmesest reaktsiooniahelast, selleks on võimalus põgeneda. Tänu esmastele kogemustele toimunu ja tulemuse vahel on ohutunne võimendunud ja käitumine seetõttu vastavalt koera iseloomule, kas ebakindel väljendub paanikas või kaitsev (võimalusi on muidugi veel, need on kõige levinumad).

d.Kui esimeste tõrgete peale, rihmas käimisel, on tema jaoks positiivselt käitutud (on jonni peale lõpetatud jalutuskäik või kasvõi lihtsalt seisma jäädud, on juba järgmisel sammul sama vastuseis võimendatud- sama ka ebameeldivustunde ja tõrgetega, süvenevad nad kinnitavate kogemuste põhjal väga kiiresti).

Kuna põhjusi, reaktsioonideahelaid ja kogemusi (nii Teie kui koera omi) on väga palju on kirja teel väga raske otsest ja paikapidavat vastust ja nõuannet anda, igale käitumistüübile + inimese poolsele lisale on erinevad lahendused ja need sisaldavad reeglina koera ja inimesevahelist koostööd ehk eeldab mõlema käitumise jälgimist ja kohandamist üksteisele arusaadavamaks. 

Üks kindel soovitus on lugeda raamatut „Koerakuulaja“ ning jälgida seal toodud nelja põhimõtet koeraga suhtlemises. Nende põhiselt võib olukord juba oluliselt paremaks muutuda, koera enesekindlus ja usaldus Teie kui juhi vastu tõusta ja ohutunne väheneda.

Kui raamatust saadud nõuanded ei ole aga soovitud abi toonud siis soovitan kindlasti tellida Koerakuulaja konsultatsioon, mis aitaks Teil probleemi lahendust paremini mõista ning juurelt seda õige reaktsioonijadaga kontrollida.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja
Märksõnad:

Tagasi