Puhtuse pidamise õpetamineÜkski inimene ei taha elada koos koeraga, kes tuppa teeb.  Kui täiskasvanud koer, kellel inimesega kooselu reeglid juba selged, hakkab järsku jälle tuppa tegema, siis püüab ta talle omasel šarmantsel viisil teile midagi teatada, kirjutab Maalehe lisa "Targu Talita".  

Näiteks et talle ei meeldi teie uus beebi või siis teine uus koer. Või et jätate ta liiga kauaks või liiga tihti üksinda. Või on ta hoopiski otsustanud teile näidata, kes õieti on majas juhtloom.  

Kui aga koer on veel kutsikaeas, on tegemist lihtsa füüsilise probleemiga: mis kutsikale sisse läheb, peab ka välja tulema. Noorte koerte põis on tilluke, seda tuleb sagedasti tühjendada.  

Puhtuse pidamise õpetamine nõuab teilt täielikku pühendumist.

Looduse seadused on lihtsad: kui kuni 10 nädala vanune kutsikas on midagi söönud või joonud, siis peab ta kohe pissima. Tema beebipõie ja beebisoolestiku beebimusklid ei suuda veel midagi kinni hoida.  

See tähendab, et peate ta kohe pärast sööki viima aeda või ukse taha – alati samasse kohta. Niipea kui kutsikas on oma asjad õiendanud, kiitke teda tublisti ja viige ta jälle tuppa. Väljas mängida võite hiljem. Praegu on oluline, et kutsikas mõistaks, mida te temalt pärast sööki oodate.  

Kui kutsikas pärast uinakut ärkab, tehke sedasama. Viige koer välja samasse kohta, kiitke, ja jälle tuppa tagasi. Seda korrake iga kahe tunni järel ka ärkveloleku ajal. Ka siis, kui sajab, tuiskab või tormab.  

Teil tuleb koera juurde jääda nii kauaks, kuni ta oma asjad on õiendanud. Muidu pole teil võimalik kontrollida, kas koer tõesti seda tegi, mida talt oodati, ja teiseks ei saa te teda õige teo eest ka kiita.  

Kui koer sisse hüüda ja teda kiita ainult oletades, et ta on häda ära teinud, ei täida see taotletud eesmärki – koer arvab, et te lihtsalt rõõmustate teda jälle nähes.  

Mitte mingil juhul ei tohi koera pista ninapidi oma hunnikusse või loiku ja siis tema peale karjuda. See on jõhker ja täiesti mõttetu meetod. 

Õhtul minge kutsikaga välja vahetult enne seda, kui ise magama heidate. Ööseks on kõige parem panna kutsikas oma voodi kõrvale kõrgesse pappkarpi, kust ta ise välja ronida ei saa. Üksi koer ei tee vabatahtlikult omaenda asemele.  

Niisiis, kui te kuulete, et ta muutub rahutuks, viige ta välja harjunud kohta. Järgneb kiitus, ning jälle voodisse või pappkarpi. Niipea kui kutsikas on enesekindlam ja magab hommikuni välja, viige pappkarp tema asemega kööki või muusse kohta, kus te tahate tal magada lasta.  

Hommikul minge enne muid toiminguid kohe koeraga välja.

Arvestage ka, et mida rohkem kutsikas hullab ja ringi jookseb, seda sagedamini peab ta oma vetsu minema. Liikumine soodustab seedimist.  

Kutsika ja tema omaniku päevaplaan  
• umbes kell 6.30 üles tõusta, riietuda, kutsikas välja viia  
• hommikutualett, hommikusöök, kutsika toitmine, jälle õue  
• kutsika mänguaeg, siis väike uinak  
• kui kutsikas on ärganud, jälle välja  
• iga 2–3 tunni järel kutsikaga välja, vajalik rütm saab teile ruttu selgeks  
• teine söötmine kell 12, jälle välja  
• jälle mänguaeg ja uinak  
• taas jalutuskäik iga 2–3 tunni järel  
• viimane söötmine kella 17 paiku, jälle õue  

Varuge kannatust. Ka Rooma linn ei saanud ühe päevaga valmis.
Eelkõige teie enda huvides ärge andke oma kutsikale pärast viimast söötmist enam mingit toidupoolist, aga loom peab saama vabalt juua, kui tahab. Mida tühjem on kutsika soolestik, seda rahulikum on teie öö. Ja uni kulub teile pärast harjumatult rohket liikumist värskes õhus tõesti ära.

Allikas: Targu Talita
Märksõnad:

Tagasi