Kutsika tutvustamine karja teise koeragaNeutraalne ala:

Kontroll:
Igal juhul hoia koertel kaelarihmu kaelas, et sul oleks võimalik neid kiiresti vajadusel kontrollida.

“Kõike võrdselt” reegel:
Kindel reegel on mõlemale samad kogused, samad reeglid. St. Kui üks rihmas siis ka teine, kui lahti siis mõlemad, kui riidled siis mõlemat kui süüa või mänguasja annad siis mõlemale korraga.

Agressiivsus kohtumisel:
Püüa tutvustus korraldada mõlema koerajaoks neutraalsel alal. Noore kutsika puhul liigse stressi vältimiseks, talle tuttaval alal (sinu vana koera jaoks neutraalne ala). Hea on kui tutvustust saab enne koju kolimist teha mitu korda (n. võimalusel külastades kasvatajat oma olemasoleva koeraga.
Kui üks teise peale või mõlemad vastastikku urisevad siis hoia neid üksteisest veidi kaugemal rihmas kuni nad rahunevad (kasuta abilist), ära kasuta sõnu ega muid mõjutusi. Koer peab rahunema mitte julgust ja kinnitust oma käitumise kohta juurde saama. Kui koerad on rahunenud andke neile korraga kausist toit ette (sellist, mis neile maitseb). Nii õpivad nad rahunemist teise juuresolekul seostama positiivsega.

Kohtumise lõpp:
lase koertel tutvuda, nuusutada ja mängida enne kui lahku või koju minnakse=viimane kogemus positiivne ning sama mälestusega algab järgmine kohtumine.

Kojusõit:
autosse sisenemisel juhata enne sisse uus koer seejärel juurde vana (täiskasvanute kohal kehtib enne sisse sõbralik, pärast aktiivsem, agressiivsem).

Koju jõudmine:
Aeda sisenemisel: koerad koos, peale sind.

Agressiivsus kodus:
kui koerad ei taha alguses kuidagi läbi saada siis loo neile eraldatud magamis- ja söögikohad (rivaalitunde oluliste võimualade juurest ära viimiseks, liigse kiusatuse ja kaitseinstinkti tekkimise vältimiseks). Tutvusta koeri omavahel jalutusplatsil, tee koos pikki jalutuskäike ja ära unusta “kõike võrdselt” reeglit.

Taaskohtumine: seda tajub koer iga kord kui mõne karjaliikme ja tema vahel on visuaalne ja füüsiline takistus (n. uks kinni). Iga kord kui taaskohtumine toimub, kasuta 5 minuti reeglit.. õige pea õpib koer rahulikult reageerima ning 5 minutit saab vähendada 5 sekundi peale (ole tähelepanelik, et koer oleks ikka rahulik kui aega lühendad, muidu premeerid erutunud olekut). Peale iga lahkuminekut pannakse karja alluvusjärjekord taas paika.
  • Katseta kohe esimest lahkuminekut ja taaskohtumist peale ümbrusega tutvumist ja rahunemist. nt. Wc-sse minekuga ning harjuta 5 minuti reeglit. See on esimene koht mille valesti tõlgendamisel hakkab koeras tekkima üksindusahistus. (lohutatakse, tekitatakse äraminekust sündmus sõnadega ma kohe tulen, oota jne. Ning tervitatakse samuti suure tähelepanuga.. ootamine peab kujunema normaalseks ja ootamist ei pea iga kord kiitma: see ei võrdu kohal olemisega sest koer, eriti aga kutsikas, ei pea kohal olema kogu aja kui keegi lahkub ja tagasi tuleb)
  • Juht läheb ja tuleb millal tahab ja seda ilma seletuste ja äraostmiseta (n. küpsis enne äraminemist) unusta tseremooniad!
  • kui lahkutakse pikemaks ajaks võib kutsikale jätta ajude liigutamiseks ja ajatäitmiseks toiduga täidetud maiust millega ta saab mängida ja maiusest preemiat. Taaskohtumisel taas 5 minuti reegel, eriti oluline on see siis kui kutsikas sulle peale hüppab ja tähelepanu igati püüab saada.
  • Kutsikale “ei ütlemine” 5 minuti ignoreerimise reegliga võib alguses paljudele raske olla aga see tasub ennast kiiresti ära.
  • Siinkohal pea meeles, et õige lähenemisega võib 5 minutit väheneda 10 sekundiks ja sa saad kutsikale hellust jagada palju soovid (kuna seda tehakse õige käitumise peale siis ei kinnista see probleemset käitumist ja see kaob või ei tekigi kunagi
  • Pea meeles, et esimene vastuhakk ehk tähelepanu nõudmine peale taaskohtumist on alati kõige pikem, peale seda hakkab aeg aga vaikselt vähenema. Probleemset käitumist mitteõppinud koerte puhul kiiremini ja probleemsele käitumisele preemiat saanutega aeglasemalt (mõni probleemkoer võib tähelepanu püüda ka 4h järjest).
  • Ignoreerimine peab olema õnnestumiseks täielik: ei vaata, ei räägi, / ei keela, ei premeeri
  • Suurimad vead, mida tehakse on koera lugemisel kui arvatakse, et ta on oma “ülestõusu” ehk tervitus rutiini lõpetanud. Tegelikkuses võib koer 5 minutit puhata ja otsast alustada. Kuidas siis aru saada, et koer on alla andnud? Ta peab olema täiesti rahulik ja pikali lamanud nagu magama minnes rahulikult pea alla lasknud, endaga tegelema hakanud (lakkumine, kratsimine, ohkamine, haigutus). Kui ta istub kõrvad kikkis ja jälgib pingsalt tegevust nagu oodates kutset, on ta valmis oma rutiini kohe jätkama ja sa ei ole veel oma juhikohta kinnitanud.
  • Esimesed korrad jätka ignoreerimist peale rahunemist veel 5 minutit, eriti jonnakate koerte puhul. Neil on vaja juhtunu omas alas rahulikult läbi mõelda ja tagajärge seedida, et sellest järeldused enda jaoks kinnistada.
  • Koer on lõdvestumist saad sa ka testida liikudes kohalt n. teisele istmele. Kui koer sulle ei järgne ja sellele aktiivselt ei reageeri on ta täielikult rahunenud ja alla andnud.
Peale esimest lahkumist ja taaskohtumist püüa sel päeval selle kordamist vältida niipalju kui võimalik.
  • Sund ja käsk hoiab koer kontrolli all aga ta enda arvamus ei hakka sellepeale ühtima sinu omaga: ta ei tee loomulikult oma järeldustest õiget otsust, seda enam, ei käitu ta sama käsupeale teise juhiga samamoodi kui too pole käsku samamoodi enne peale surunud ehk nagu inimene ei tee midagi soovitud viisil peale kontrolli või pealesunni kadumist kui ta omakasu selles ei näe nii ka koera puhul. Kui ta kasu ei näe proovib ta esimesel võimalusel endaviisi käituda.
"Siia”
Kohe kui rahunemise ja juhistaatuse kinnitusaeg on möödas alusta juhendi “siia” õpetamist.
  • Hoia alguses maius endaga ja kasuta seda premeerimiseks (väldi äraotsmist: ta peaks tulema sinu, mitte maiuse juurde).
  • Kutsu kutsikat nimepidi, kui ta reageerib ja silmside loob tee rõõmsat ja kutsuvat häält (mitte karmi ja käskivat) ning ütle selgelt “siia”. Suuremaks kiusatuseks võid olla ka kükakil või põlvili.
  • Kui ta on juurde tulnud ja rahulikuks jäänud korda juhendit siia enne, pärast ja maiuse andmise ajal, kiida ja mängi.. korralda sellest juurdetulemisest väga meeldiv ja rõõmus sündmus.
  • Koer ei tohi maiust aktiivselt haarata, sind hammustada või maiust norida. Maius anna alles siis kui koer käitub rahulikult ja võtab maiust kenasti; tormamise, rabamise ja hüppamise peale maiust ei saa. (ole kindlameelne ja sa naudid varsti oma töö tulemust).
  • Kui ta tahab hammustada võta käsi ära,  ütle n. “vaikselt”, paku uuesti. Kutsikad õpivad selle kiirelt selgeks.
  • Kui ta hüppab ja on muidu vallatu ja rahutu, ignoreeri ja jaluta minema (ära karda, et see tekitaks temas seost juurdetulemise vahel, koerad seostavad ainult viimast sündmust ja mõju).
  • Kui kutsikas tuleb ise pai norima, viskab selili või nügib koonuga, ei tohiks teda selle eest premeerida kui sa ei taha, et ta nii sind igal, tema poolt soovitud ajal, ärakasutaks. Jaluta minema ja kasuta paitamist, hellitusi ja kõhu alt sügamist ainult juhendi peale preemiaks hea käitumise eest.
  • Kui kutsikas ei tee üldse välja, jaluta minema ja jäta ta tunniks üksi ning seejärel proovi uuesti, tee ennast huvitavaks.
Eesmärgiks on:
kutsikas on taaskohtumisel rahulik, tuleb sinu juurde kui kutsud ja reageerib sinu juhenditele. Ta ei hüppa sulle näkku kui sa koju tuled.
  • Õpi jälgima oma koera ja järeldama tema käitumisest meeleolekut. Jälgi silmi, kõrvade asendit, kehahoiakut, sabahoiakut; oota ringutamist, ohkamist ja haigutamist mis on kõik rahunemise märgid. Huuli lakkuv koer tegeleb kogetu “seedimisega”, lase tal seda rahus teha.
  • Korda esimese päeva jooksul mõningad korrad juhendit “siia”, lähenda suhet ja loo kindlustunnet mänguga.
  • Pea meeles, et kutsikas õpib ja omandab asju tohutu kiirusega, luues enda jaoks esimesed väga pikaks meeldejäävad seosed. Kutsikat on väga kerge ära hellitada nii tähelepanu kui maiusega ning muuta ta üleerutunud ja kontrollimatuks koeraks.
  • Oluline ja kõige aluseks on meeleline seisund: rahulikkus ja kontroll.
  • pea meeles, et peale igat taaskohtumist ei ole kutsikale vaja tähelepanu osutada. Kui tähelepanu antakse (mida võib olla ka palju) siis ainult rahulikule koerale sinu seatud tingimustel ehk juhendi peale.
  • Aeglaselt aga kindlalt hakkab kutsikas taaskohtumisele reageerima rahunemisega ning 5 minuti reegel väheneb lõpus minimaalseks.
Märksõnad:

Tagasi