Küsimus:


Tere Kärt!

Kohe varsti saan ma pisikese bullterjeri omanikuks. Olen lugenud kaks Jan Fennelli raamatut ja ka Sinu eelnevaid postitusi, aga siiski on tekkinud paar küsimust.

Esimene oleks, et kui tekib vajadus koera pidada piirdeaedikus, mis asub elutoas, kuidas ma siis pean käituma, kui tulen töölt koju? Kas lasen ta aedikust välja ja siis ignoreerin või ootan kuni ta on aedikus rahunenud?

Teine küsimus on karistamise kohta. Praegu plaanisime karistuseks seda, et viime ta teise ruumi, aga kuna elame kahetoalises korteris, siis jääks ainukeseks ruumiks vannituba. Kas see on parim lahendus ja millal on selline karistus üldse õigustatud?

Aitäh!

Vastus:


Tere Kadri,

Kutsikate puhul kehtivad kuni 4 kuuni veidi pehmendatud reeglid. Esiteks tutvu kindlasti amichien bonding meetodiga ja Kui kodus on kutsikas artiklitega.

Mida noorem kutsikas, seda kiiremini omandab ta edastatud signaalide läbi õige käitumise. Terjerid on üldiselt väga energilised ja oskavad oma rõõmupalli olemusega kiirelt omanikud ümber sõrme keerata. Ilmekal aga jõulisel bullterjeril on selle kõige taga ka jonnakus ja päris tugev jõud, mis ka väga kiirelt vanusega kasvab. Kas tegemist on mini bullterjeri või bullterjeriga? Esimesel on kaaluvahe osas veidi kergem, reeglid muidugi, mida järgida on siiski sarnased.. teisel lihtsalt veidi raskem.

Aedikus peetaval loomal on olemas hea visuaalne ülevaade toas toimuvast k.a. kui selles toas liigub mõni karja liige. Seetõttu tuleks ta koju jõudes siiski aedikust vabastada (visuaalse kontaktiga kinni jäetud loomas kasvatab see vaid stressi) aga teha seda ilma tseremooniata.

Kuldreegel on endiselt see, et värava avamist ja tähelepanu ei hakataks nõudlikult iga kord nutu ja hüppamisega välja pressima. Kui korra hüppamise ja tralli peale kohe värav avatakse on järgmisel korral kutsikal juba selge, et nii saavutab ta oma suure preemia (vabaduse ja karja tähelepanu) ja hakkab aina kindlamini seda käitumist kasutama.

Mida see ilma tseremooniata tähendab? Aediku avamise kiirus sõltub suuresti ka sellest kas sinna jõudmiseks tuleb Teil võtta jalatsid ning riided seljast ja kotid/kompsud kusagile toetada, või mitte. Antud tegevuse peale võib rahunemiseks vajalik aeg juba iseenesest kuluda. Liikuge aediku juurde kaarega (kui võimalik), kui ei liikuge otse, jääge u 30cm enne seisma ja peatuge korraks (lugege kasvõi viieni) seisatage seal kõrval küljega koera poole, kui ta teie peale tahab hüpata astuge vaikselt korraks eemale, kui ta rahuneb astuge tagasi ning kui hetkeks rahulikuks jääb võib ilma silmkontaktita, endiselt küljega seistes värava avada.

Peale värava avamist võib ise veidi kaugemale minna ja maha istuda, kui kutsikas peale hüppab ja mängule teid kutsub olge rahulik ja ärge andke omapoolset kontakti (st pöörate oma näeo eest ära ja ei kasuta käsi), kui ta on oma esimse hoo rahunenud kutsuge ta ise mängule aga mängu ajal ise käituda rahulikult, toetavalt ja rahuliku rõõmsa häälega kiita kui käitumine on hea. Meeles tuleb ka pidada, et ebameeldiv käitumine tuleb koheselt lõpetada st kui tervitades ta teile haiget teeb või ebameeldivalt käitub tuleb ta rahulikult ja aeglaselt  ilma midagi ütlemata maha/ veidi eemale lükata või ise lahkuda kui eelnev võimalik ei ole.

Karistamine: nt. hammustamise peale reageerida selgete signaalidega (kriiskega), jätkata mängu ja kui jälle hammustab korrata korrigeerimist, jätkata mängu ning seda jada paar korda (kui hammustab) ning kui ta 2-3 korrapeale aru ei ole saanud siis lõpetada mäng eemale mineku ja tähelepanu ära võtmisega, kui ka sellest ei piisa alles siis kasutada isoleerimist. Isoleerides tuleb hoida oma käitumine rahulik ja kindlameelne, rahmeldades kutsika peale tormates, ta õhku haarates ja karistusalale visates tekitate enda lähenemisega negatiivse reaktsiooni.

Sama jada kasutada ka muudel karistusaladel.

Päris õige käitumisjada kujuneb igas kodus erinevalt sest iga karja käitumine ja kooslus on erinev, seetõttu on siinkohal oluline juba kohapealne olukorra analüüs.

Oluline on, et Teie käitumine on algusest peale rahulik ja tasakaalukaks- eeskujuks ka väga ülevoolavas mängus. Kui kutsikas läheb ülemeelikuks, lõpetada mäng. Uuri kindlasti minu kodulehelt ka mängu osa.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas

Märksõnad:

Tagasi