Kuidas tühjendada koera pärakupaunu?Miks mõned lemmikloomad “kelgutavad” oma tagumikel?

Koeri, harvem kasse, võib mõnikord näha oma tagumikul ringi kelgutamas.
Sageli seostatakse seda ekslikult parasiitussidega, kuid tegelikult annab see märku, et tõenäoliselt vajavad nende pärakupaunad tühjendamist.
Üsna kindlasti on see midagi, mida omanikud ise ei taha teha.

Pärakupaunad

Pärakupaunad asuvad pärakust veidi seespool ja koguvad õlist haisvat vedelikku, mis normaalselt väljutatakse roojamisel. Seda peetakse territooriumi märgistamise või teiste koerte või kassidega suhtlemise viisiks.

Kui pärakupaunad korralikult ei tühjene, hakkab loom “kelgutama” – oma tagumikku vastu vaipa või rohtu lohistama. Ta üritab neid tühjendada. Teiste nähtude hulka võivad kuuluda liigne sabaaluse lakkumine, sabapiirkonna ja päraku tundlikkus või verine või kleepuv nõre pärakupiirkonnast.
Probleemile võib osutada ka saba tagaajamine.

See probleem on tavalisem väikest kuni keskmist kasvu koertel, kuid võib esineda ka
suurematel koertel ja kassidel. Kui pärakupaunad jäävad tühjendamata, võib tekkida põletik ja lõpuks ka abstsessid. See on looma jaoks palju valusam ja hilisemates faasides ka keeruline ravida.

Pärakupaunade ummistuse põhjused

Pärakupaunade ummistust võivad põhjustada mitmed tegurid, kuid tavaliselt on see seotud vähese kiusisaldusega toidu või pehmete väljaheidetega. Enamasti saab selle probleemi lahendada toidu kiusisalduse suurendamisega.

Kutsikate pärakupaunad vajavad sagedast tühjendamist, sest kutsikate seedesüsteem alles areneb ja harjub emapiimalt tahkele toidule üleminekuga.

Ülekaalulistel loomadel on see probleem põhjustatud väiksemast lihastoonusest ja liigne rasvkude võib takistada pärakupaunade normaalset tühjenemist.

Pärakupaunade ummistus võib tekkida kas siis, kui loomal on kõhulahtisus või on tema toitu vahetatud. Kui probleem kordub, peab tõenäoliselt minema loomaarsti juurde.

Pärakupaunade tühjendamine

Pärakupaunad asuvad pärakust veidi seespool kella nelja ja kella kaheksa suunas. Pärakupaunade tühjendamine on üsna lihtne protseduur. Sõbralikud loomad taluvad seda hästi, kuid vähem kannatlikega võib vaja minna omaniku või abilise kaasaaitamist.

Teil läheb vaja ühekordseid kummikindaid ja vatti. Samuti võite vajada põlle, sest kuigi see peaks olema kerge toiming, võib pärakupaunade sisu teile peale pritsida!

Pärakupaunade tühjendamiseks on kaks viisi.

Esimene, välimine meetod, on ainus võimalus kutsika, kassipoja või kassi pärakupaunade tühjendamiseks, sest nende pärak on väike.

Välimine: hoidke ja tõstke saba ühe käega. Teise käega hoidke vatti peopesas ning asetage pöial ja teine sõrm kella nelja ja kella kaheksa suunas vahetult päraku alla. Kergelt üles- ja sissepoole surumisel masseerige pärakupaunu, kuni need tühjenevad vatile.

Sisemine: nimetissõrme pärakusse sisestamisel hoidke pöialt väljaspool vastas, masseerige kergelt päraku- pauna ja suruge selle sisu välja. Teise pärakupauna tühjendamiseks võite sõrme ringi keerata või (sest paljudele loomadele see ei meeldi) võtta sõrm välja ja kasutada teist kätt.

Pärakupaunade sisu värvus varieerub helepruunist kahvatukollase või värvituni. See võib olla ka hall või beež, kuid põletiku korral on see kollakasroheline paks mass, mis mõnikord sisaldab veidi verd.

Kui pärakupaunade sisu teile muret valmistab, minge loomaarsti juurde. Mõnedel juhtudel võib osutuda vajalikuks pärakupaunade eemaldamine, kuid see operatsioon võib olla raske ja põhjustada loomale edasisi probleeme.

Märksõnad:

Sind võib huvitada veel:


Tagasi