Mõni teismeline või täiskasvanud koer teeb omaniku meelehärmiks oma häda endiselt tuppa. Vahel eelistab koer selleks mõnda kindlat kohta, kuid mitte alati. Koht võib osutada tuppa tegemise põhjusele. Näiteks koer võib häda teha ainult vähemkasutatavasse tuppa, üht tüüpi põrandakattele või kohta, kus on inimese või teise looma lõhn. Kui koera on õpetatud käima kas liivakastis, paberil või kaltsudel, võib halva kombe taga olla varasem harjumus.

Samuti tuleks jälgida, millal koer oma häda tuppa teeb. Kas see juhtub ainult teatud tingimustel nagu mängimise või noomimise ajal või kui koer on üksi ja omanik ei näe? Muidugi võib põhjuseks olla ka vähene võimalus väljas käia.

Tervisehädad

Probleemi ilmnemisel tuleks esmalt kindlaks teha, et tuppa tegemise põhjus ei tervislik.  Seepärast tasuks kindlasti käia loomaarsti juures.

Üks levinumaid tervislikke põhjuseid on põiepidamatus. Vanema koera puhul võib põiepidamatuse taga  olla nõrgenenud kontroll oma keha üle. Põiepidamatuse tunneb ära sellest, kui koer ei saa ise aru, et ta on pissinud või pissib magamise ajal. Põiepidamatust põhjustavad kuseteede infektsioonid, neerukivid, Cushingi sündroom ja muud hormonaalsed häired, probleemid närvisüsteemi või seedimisega.

Kõhulahtisuse puhul on tavaliseks probleemiks toitumine. Sagenenud urineerimisvajadust võivad tekitada ka mõningad ravimid. Juhul kui teie koer saab probleemi ilmnemise ajal ravimeid, tuleks kindlasti rääkida sellest veterinaarile.

Käitumisprobleemid

Mõnel puhul on võimalus, et koera pole varem üldse treenitud või on majatreening poolikuks jäänud. Poolikuks jäänud treeningule osutab see, kui koer teeb oma häda tuppa vaid mõnikord või ainult siis, kui ta ei saa piisavalt tihti välja või kui ta on üksi kodus.
Kui koer teeb oma häda tuppa ainult hommikul või öösel või on ta hakanud tuppa tegema pärast väljaskäimise aegade muutumist, osutavad need märgid sellele, et koer pole korralikult kodutreenitud. Mõni koer ei aga lihtsalt ei oska märku anda, kui tal on vaja õue saada.
Tuppa pissimine võib olla ka reaktsioon mõnele koera jaoks häirivale sündmusele, näiteks mõne meeldiva pereliikme jäädav lahkumine või ebameeldiva inimese tulemine.

Koerad, kes teevad oma häda tuppa ärevuse pärast, teevad oma häda tavaliselt mööblile, olgu selleks voodi, diivan või mõni muu ese, mil on inimese lõhn küljes.

Kui kodus on teisi loomi, võib probleemi põhjustada teise looma agressiivne käitumine, mis tekitab koeras ärevust ja võib piirata kohti, kuhu koer oma häda teha saab.

Mõnel koeral võib olla hirm väljaskäimise ees, mis lase tal häda väljas teha. Sel juhul on võimalik, et koer teeb tuppa ainult suurema häda, sest selle ajal on koer kaitsetum. Mõni koer jätab häda tegemata ilma tõttu, näiteks kui väljas on väga külm, sajab lund või vihma.
Koer, kes teeb häda tuppa vaid üksi olles, kannatab tavaliselt üksindusahistuse all. Üksindusahistuse all kannatav koer näitab tavaliselt peremehe lahkudes rahutuse või hirmu märke.

Tuppa pisssimise probleem võib tekkida ka siis, kui koer on väga erutatud või alandlik. Siis pissib koer tuppa ainult tervitamise, karistamise või muu füüsilise kontakti ajal. Koer võib teie ees kössitada, kõhuli heita, vältida teie pilku või näidata oma alandlikkust mõnel muul moel.

 

 


Tagasi