KondidKondid ei ole kunagi koerale söögiks või söögi aseaineks, vaid pigem meelelahutuslikuks maiuspalaks.

Koerale võib anda konti pärast sööki, sest siis ei ole ta nii näljane, vaid suudab kondi kallal rahulikumalt askeldada. Suurte kondikoguste söötmine harva (nt. pühadeperioodil) on ohtlikum sellest, kui koer saab konti väikestes kogustes pidevalt.

Linnu- ja sea toruluud ning sea ribiluud on koerale ohtlikud, kuna nendest eralduvad väga teravad killud.

Ohutumad on veise ribiluud ja suured veisekoodid, mida koer ei jaksagi katki hekseldada, vaid mida ta lihtsalt ajaviiteks viilib. Kutsikale ei tohi anda konti enne hammaste täielikku vahetust. Piimahambad on nõrgad ja kutsikas võib need kondiga ära murda, hambasse võib tekkida hambakanali põletik, mis omakorda võib kahjustada ka jäävhamba alget. On oht, et kutsikas ei näri konti korralikult ning võib alla neelata liiga suure tüki.

Konti ei tohi anda koertele, kes ei näri, vaid neelavad täpselt nii suure tüki kui kõrist alla mahub. Kui tükk jääb kinni söögitoru sellesse otsa, mis asub rinnaõõnes, vajab koer juba väga rasket ja komplitseeritud rinnaõõne avamist nõudvat operatsiooni, mida saab teha vähestes kliinikutes.

Konti ei tohi anda koertele, kellel on kontide söömise tagajärjel tekkinud seedeprobleeme – oksendamist, kõhulahtisust, kõhukinnisust. Konti ei tohi anda ka vanadele koertele, kellel pole enam piisavalt hambaid, et konti korralikult närida ja kelle seedimine on palju aeglasem ning nõrgem kui noortel koertel.

Päriskondid võib alati asendada närimiskontidega, mida on võimalik osta nii loomakliinikutest kui tavalistest toidukauplustest ning mis on koerale ohutud.

Allikas: loomaarst.ee

Märksõnad:

Tagasi