Koerte kuivtoitudest

Käesolev artikkel on mõeldud abiks koeraomanikule, kes oma koera toitmiseks kasutab kuivtoitu. Kuivtoitude sortiment on suhteliselt suur, kuidas otsustada milline neist on parim? Kas oskate toidupakil näidatud juhendist oma järeldusi teha?

Vastavaid uuringuid on tehtud mitmeid, seekord pakume teile Soome Põllumajanduse Uurimiskeskuse uurimistöö tulemusi.

Koostis ja garantiikiri/toitmisjuhend

Garantiikirjas peaks olema näidatud toidu koostis ja kasutatud tooraine, et ostjal oleks võimalik erinevaid toite võrrelda. Tähtis on, et oleks märgitud toidu energiasisaldus ja just metaboolse energia ME (muutuv energia e. lõplikult omastuv energia) kujul sest koera toiduportsjoni suurus määratakse toidu energiasisalduse ja koera energiatarbe põhjal. See on niisiis oluliseim teave koeraomanikule.

Ametlikult peab valmistaja siiski näitama ainult koguenergia sisalduse, ja kuna mõningad valmistajad märgivad ära ainult ühe või teise (kogu- või muutuva energia), ei oska ostja vahet teha ja teeb tõenäoliselt vale otsuse.

Muutuv energia oli toitmisjuhendis märgitud järgmistel toitudel: Hill's Canine Maintenance, Serti, Herkku- Serti, Febo Dogfood.
Koguenergia oli näidatud: Nutro Max, Purina Pro Plan, Hau-Hau Champion, ST35 Stress.

Energiat ei olnud üldse näidanud Eukanuba Regular, Kennel- Special, Fido, Pedigree Pal (proff. toit), Pedigree Pal (tavaline toit)
Infot ei olnud Luppa Max`st ega Frolic`st.

Arvutasin nende toitude ME kogused tuginedes söötmisjuhendite andmetele. Energiasisaldused olid pooltes võrreldud toitudes (Luppa Max, Herkku Serti, Serti, Hau-Hau Champion, Kennel Special, Frolic, Pedigree Pal Active (tavaline toit) (madalam kogu rühmast), Fido, Febo Dogfood) allpool täiskasvanud koerale ettenähtud normi.

Kõrge valgusisaldus on järgmistel toitudel (valgu osa energia suhtes 25 % või enam): ST35 Stress, Serti, Hau-hau Ch., Nutro Max, Pedigree Pal (proff. toit), Herkku Serti, Purina Pro Plan, Pedigree Pal (tavaline toit).

Erandina oli liiga madal valgusisaldus Frolic'is.

Kõrge valgusisaldus koormab koera organismi (eriti neere), kulutab energiat ja lisab uriinihulka ja urineerimissagedust.

Tuhasisaldus (põletusjääk) näitab toidus olevate mineraalainete koguhulka. Tuhasisalduse järgi võib otsustada kas toit on valmistatud hea- või halvakvaliteedilisest toorainest. Kui tuhasisaldus on kõrge , on valmistusainetena kasutatud näiteks luujahu ja teraviljajäätmeid, kus puhta liha osa on vähene. Nii võb selguda vastuolu toitmisjuhendi/reklaami ja tegeliku sisu vahel.

Kõrge tuhasisaldus oli ST35 Stress'is, Hau-Hau Ch.'s, Eukanuba Regular'is, Nutro Max'is, Pedigree Pal'is (tavaline toit) ja Fido's. Madalaim ja enim koera vajadustele vastav mineraalide sisaldus oli Hill's Canine Maintenance-toidus.

Toorkiusisalduses ei olnud toitude vahel suuri erinevusi välja arvatud Pedigree Pal (tavaline toit), kus on kiudu üle kahe

korra rohkem võrreldes teistega. Veidi kõrgem toorkiusisaldus on näidatud ja ka analüüside põhjal selgitatuna Febo Dogfoodil. Kõrge kiudainesisaldus vähendab toidu seeduvust ja lisab väljaheite kogust, mis on tingitud halvast seeduvusest ja suuremast toidukogusest seoses madalama energiasisaldusega.

Optimaalne rasvasisaldus põhitoitudes on 10 %; üheski toidus ei olnud vajadusega võrreldes liiga madal rasvasisaldus.

Niiskusesisaldus näitab toidus olevat veehulka. Kuivtoitudes on niiskust (vett) enamasti 9- 11 %. Erandiks võrreldud toitude hulgas oli Frolic, kus vett oli umbes kahekordselt teiste toitudega võrreldes. Milleks osta vett paberkotis?

Toitmisjuhendite ja koostise järgi võib toidud jaotada järgmiselt:

1. Hill's Canine Maintenance: madalaim tuhk, valgusisaldus optimaalne, näidatud ME.

2. Febo Dogfood: mitte väga kõrge valgusisaldus, ME näidatud.
3. Serti , Herkku Serti: kõrgem valgusisaldus, ME näidatud
4.-5. Luppa Max, Kennel-Special: mitte väga kõrge valgusisaldus, ei ole näidatud energiasisaldust
6.-7. Hau-Hau Ch., Purina Pro Plan: kõrge valgusisaldus, energia näidatud koguenergiana.
9. Pedigree Pal Active (proff. toit): kõrge valgusisaldus, ei ole näidatud energiasisaldust
10. Eukanuba Regular, Fido: kõrge tuhasisaldus, ei ole näidatud energiasisaldust.
12. Pedigree Pal (tavaline toit):kõrge kiu- ja tuhasisaldus, ei ole märgitud energiasisaldust
13.-14. ST35 Stress, Nutro Max: kõrge valgusisaldus, kõrge tuhasisaldus
15. Frolic: madal valgusisaldus, kõrge tuhasisaldus, vett kahekordselt võreldes teiste toitudega.

Tooraine äramärkimine pakendil on tähtis mitmetel põhjustel. Koeraomanikud kardavat toiduallergiat, kuigi seda esineb koertel küllaltki harva. Näiteks nisule koerad enamasti allergilised ei ole, vaid probleemiks on mõningatel juhtudel nisu halvem organismi poolt ärakasutatavus, mis võib põhjustada soole ärrituvust. Mõnede toiduvalmistajate nüüdisaegsete valmistusmeetoditega võib toorainet eelküpsetada, ning nende seeduvust parandada, mis tähendab, et alati ei ole määrav mingi üksik tooraine.

Oluline on ka tooraine päritolu ja valmistajamaa, kas on tegemist kodumaise või kesk-euroopa toorainega. Mõtlemisainet annab ostjale ka see, kas koeratoiduks kasutatakse eeskätt inimtoiduks kõlbavaid toiduaineid või näiteks teraviljatööstuse jääke, nagu tavaliselt loomasöötades.

Valgu ja mineraalide saamine päevaportsjonist

20 kg kaaluva koera valguvajadus on 60g/pv, mineraale 10-11g/pv (keskmiselt 4% söödud toidu kuivainest)

Valk(g) (g) Mineraalid(g) tarbega võrreldes
Luppa Max 59 -1 18 1,6
Herkku-Serti 63 +3 17 1,5
Serti 65 +5 17 1,7
Hau-hau Ch. 62 +2 21 2,1
Kennel Special 55 -5 17 1,7
Frolic 41 -19 17 1,7
Pedigree Pal Adult (profes.) 62 +2 17 1,7
Fido 65 +5 19 1,9
Hill's Can. Maint 60 - 11 1,1
Eukanuba Regular 64 +4 20 2,0
Nutrio Max 64 +4 20 2,2
ST35 Stress 82 +22 20 2,0
Febo Dogfood 57 -3 18 1,8
Purina Pro Plan 63 +3 15 1,4
Pedigree Pal( tavaline) 63 +3 20 1,8

Hill's Canine Maintenance paistab kõige enam vastavat täiskasvanud koera vajadustele, mistõttu võib seda lugeda nende kriteeriumide järgi parimaks toiduks. (1. koht) Purina Pro Plan, Luppa Max, Herkku Serti on samuti selle arvestuse järgi head toidud (2. koht), Pedigree Pal Adult (proff. toit) (5. ). Nendel toitudel on kõrvalekalded normist meie meelest veel lubatavuse piirides.

Suuremaid kõrvalekaldeid ( eriti mineraalide sisalduse osas ) on järgmistes toitudes: Serti, Kennel-Special (6.), Febo Dogfood, Pedigree Pal (tavaline toit) (8.), Hau-Hau Champion, Fido, Eukanuba Regular, Nutro Max (10.)
Frolic (14.), ST35 Stress (15.). Frolic ei kata koera valguvajadust; koer saab sealt umbes kaks kolmandikku oma vajadusest. ST35 Stress ületab koera vajaduse ega sobi tavalise lemmiklooma toiduks.

Loomse valgu osa kogu valgust (valmistaja poolt antud andmete põhjal; näidatud 8 toidul)
1. Pedigree Pal (proff. toit) 79,6 %
2.-5. Serti 47%, Hau-Hau Ch. 46%, Kennel-Special 44%, Febo <50%
6.-7. Herkku-Serti 36%, Luppa Max 35%
8. Frolic 31%

Mida kõrgem on loomse proteiini osa, seda paremini suudab koera organism seda omastada ja seda vähem läheb valku kaduma uriiniga (eritub lämmastikuna).

Erinevate toitude päevased toidukogused, et rahuldada koera energiavajadus. Arvutatud on muutuv energia, pakendil näidatud andmete põhjal. Koeratoitude annused määratakse alati koera energiavajaduse alusel. Päevanormi ja hinna alusel on võimalik arvutada, millised on rahalised kulutused toidule päevas. (Kas pakendi hinna järgi odavat toitu on kasulik osta, kui seda kulub tunduvalt rohkem ?) Kui oletatav koera kaal on 20 kg, energiavajadus on 4000 Kj/päevas ja päevanorm järgmine:

grammi
Luppa Max 300
Herkku Serti 295
Serti 290
Hau-Hau Ch. 285
Kennel Special 290
Frolic 300
ST35 Stress 260
Pedigree Adult(tavaline) 315
Purina Pro Plan 265
Pedigree Adult(prof) 260
Hill's Can. Maint. 260
Fido 290
Eukanuba Reg. 265

Kokkuvõttes oleks toitude paremusjärjestus selline:
1. Hill's Canine Maintenance
2.-3. Purina Pro Plan, Herkku Serti
4.-9. Febo Dogfood, Kennel Special, Serti, Luppa Max, Hau-Hau Champion, Pedigree Pal (proff. toit)
10.-12. Nutro Max, Eukanuba Regular, Fido
13.-14. Pedigree Pal (tavaline toit), ST35 Stress (ei ole tavalise koera toiduks sobiv)
15. Frolic

Kindlalt esimesel kohal on Hill's Canine Maintenance, ja viimaste hulka kuuluvad Frolic ja Pedigree Pal (tavaline toit) + ST35 Stress.

Markku Saastamoinen
Põllumajandus Uurimuskeskuse juhataja

Soome keelest tõlkinud Anne Palm, Berner Eesti As
Artikkel ajakirjast "Koer" 1/1998
Märksõnad:

Tagasi