Küsimus:


Tere!

Mul on 9-aastane dobermann. Ta on alati väga halvasti käitunud ses suhtes, et kaevas voodisse augu, et endale pesa teha, ostsime uue ja kui selle kinni katmata unustasime, tegi ta seda jälle. Katan diivanit iga päev ja vahel ta ajab toolid diivanilt maha ja käib ikka seal magamas, voodit katvad asjad samuti. Talle on ostetud oma diivan, mille peal ta meeleldi magab, kui keegi kodus on, talle väga meeldib seal. Aga niikui keegi kodust läheb, nii hakkab mujale kohta otsima. Me pole ka kunagi lubanud tal voodis või diivanil olla.

Siis üksinda olles, lükkab ta kapiust lahti ja tõmbab sealt riideid oma voodi.

Lisaks on ta hakanud ka tuppa väljaheidet tegema, see oli siis, kui tal oli kõht lahti ja me ei andnud talle konti seetõttu. Siis kui kõht lahti, siis oli see nagu paratamatus ja me ei pahandanud temaga. Aga hommikuti siis kui tal söögiaeg oli, siis ta vahtis närviliselt, miks ta konti ei saa ja keeldus ka krõbuskeid söömast ja koju tulles oli ta maha teinud ja mitte vedelat väljaheidet. Ja alati teeb ta teleka ette oma häda. On veel olnud juhtumeid, kui mina või mu mees oleme korraks midagi kodust võtma ja pärast seda on ta tuppa pissinud, jälle teleka ette.

Viimasel ajal on tal komme, et ta vingub, käin temaga väljas pika tiiru ja kui mees koju tuleb, hakkab ta temaga vinguma, vahib otsa, seisab ees, kuigi on harjunud kaks korda väljas käima ja kui me ära voodi läheme, siis läheb ka magama ära, seega pole tal häda. Siis kui ta konti ei saa, siis ta vingub ja söögiisu on tal meeletult tõusnud, ta sööb kõhu täis ja otsib veel prügikastist juurde ja vaatab köögis ringi, et kust veel midagi saaks. Ja pidev tähelepanu nõudmine, mida rohkem annad, seda rohkem nõuab. Ma ei tea, kas tegemist võib olla sellega, et olen rase aga pärast, seda muutus tema käitumine tuntavalt.

Ette tänades,
Triinu

Vastus:


Tere,

Algatuseks soovitaksin Teil läbi lugeda Koerakuulaja raamatu ning tutvuda seal toodud meetodiga kuna tegemist on väga pikalt süvenenud käitumismallidega ning ilma toeta neist tihti jagu ei saada. Juba sealt saadud juhenditest on teile tublisti abi. Koera käitumine mööbli hävitamisel ning endale pesa loomisel (riiete tassimine, rebimine, vargused) ning väljaheidete jätmisel on tingitud reeglina suuresti üksteise mitte mõistmisest tekkinud arusaamatustest ning seeläbi ka stressist.

Dobermann on koer kel on hulga energiat ning väga hea analüüsivõimega mõistus, seega tajub ta ka väiksematki muudatust peres ning ka Teie hormoonides.  Tihtipeale muutub ka meie käitumine seoses rasedusega päris palju ning seeläbi muutuvad ka eelnevalt koera jaoks väljakujunenud käitumismallid- seda kõike lisaks eelnevale niigi segasele olukorrale, kus ta püüab oma käitumist instinktijärgselt teostada, endale teostust leida ning olukordi endale arusaadaval moel kontrollida ja kinnitada.

Kuulekus kontroll (keelamine, käsud) reeglina ei muuda koera arusaamu meie kehakeelest ning muul ajal antud signaalidest. Seetõttu muutub ka tema käitumine järjepidevalt iseotsustavaks enamus seda nõudvates olukordades.


Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja


Tagasi