Küsimus:

Tere

Pöördun sellise murega, et mu 1,5 aastasel isasel Tiibeti Mastifil on gaasid.

Mitte tavalised gaasid nagu teistel koertel, et vahel ajavad paha haisu, vaid temal on need iga päev, suure häälega.

Käin temaga iga päev jalutamas ja siis ta on mul rihma otsas mu lähedal ja terve see aeg kui kõnnime ranna poole (umbes 2km) ta puuksutab. Muid muutusi tervises ei ole.
Ta ei ahnitse süües, sööb kvaliteetset toitu (Husse kuivtoit segatud konserviga).
Milles võib olla asi?

Väike küsimus oleks veel.
Kuidas suhtute Premia kuivatatud koera maiustesse (kõrvad, ninad, maod jne). Kui tihti neid tohiks anda või oleks parem kui üldse ei annaks?

Ette tänades,
Krislin

Vastus:

Koera liigne gaasisisaldus seedesüsteemis võib olla esmalt tingitud toidust. Kirjas ei ole mainitud, millist Husse toitu ja konservi täpsemalt annate.

Liigne gaas võib olla põhjustatud ebakvaliteetsest valgu-ja/või süsivesikuallikast. Igal juhul tasuks vahetada Husse toit teaduslikult/kliiniliselt testitud ja oma ala spetsialistide poolt valmistatud toidu vastu (Hill`s, Royal Canine, Eukanuba).

Samuti tasuks mõelda koera füüsilise koormuse/liikuvuse tõstmisele ehk teisisõnu käia võimaluse korral tihedamini jalutamas; proovida mänguasju, mida peab liigutama, et maiuseterad välja kukuks jne.

Kirjast ei selgu, kas koer saab kindlatel kellaaegadel süüa. Igal juhul aitab olukorda leevendada ka kindlatel kellaaegadel toitmine, muul ajal toidukauss eest ära. Samuti tuleks vältida isegi pisikeste juustu, munatoodete ja/või vorsti jms andmist.

Kui ka roojamass on natukene pehmem, siis on tekkinud juba soolestikus düsbakterioos, mille kergemal juhul aitavad probiootikumide pastad.

Kas jalutades või muul ajal on koeral võimalus süüa teiste koerte väljaheiteid, roiskunud ja/või vürtsiseid, grillitud toiduaineid? Ka need võivad põhjustada liigset gaasi.

Kui koer on normaalkaalus, siis võiks anda kuivatatud koer maiusi 1-2 korda nädalas, 1 maius korra kohta. Kui koeral on liigsed gaasid, siis antud hetkel ei soovita anda kuivatatud koera maiusi. Kui siiski tahate väga midagi närimiseks anda, siis sobivad spetsiaalsed närimiskondid.

dr. Ingrid Hang

Märksõnad:

Tagasi