Küsimus:


Tere,

Mul koeraga rohkem kui üks probleem :(  Koer on yorkshire terjer 1,5 aastane, isane.

Kui koera võtsin olin kodune ja koeraga oli palju aega tegeleda, nüüd kui olen kaheksast viieni tööl on probleemid süvenenud. Koera pole ka selleks ajaks kellegi juurde viia ja samas tean paljusid inimesi kellel koer ilusti üksi päeval kodus on. Põhi probleem on pissimine ja kakamine tuppa.

Ettenägelikult õpetasin koera spets alusele häda tegema, kuid kui mind kodus pole teeb ta häda igalepoole mujale kui aluse peale. Kodus olles või isegi külas olles teeb ta õigesse kohta häda. Vahest harva on juhtunud et teeb häda kodus olles mujale, sel juhul olen koera vaikselt aulsele tõstnud ja sõnagi lausumata pissi ära koristanud. Koju tulles pean esimese asjana loigud ära koristama, enne riidlesin temaga, kuid lugesin et riidlemine ei tee head, nüüd olen vaikselt pissi ja kaka ära koristanud. Probleem on juba pikemat aega:(

Teine mure: kui keegi külla tuleb koer haugub tükk aega külalise peale, ta kuri pole aga just nagu tahaks öelda vaadake mind, olen teda keelanud ka kuid siis ta minust välja ei tee.

Ja kolmas mure: väljas käies koer tirib rihmast, olen proovind teda natuke sikutada kui ta tirima hakkab, siis ta natuke aega käib korralikult ja mingi hetk hakkab uuesti tirima, siis olen proovinud veel seda varianti, et seisma jääda ja oodata kuni koer maha rahuneb, see ka pole toiminud ja õues ta ka haugub kõigi peale:(

Olen oma koeraga väga hädas ja kardan et olen oma koera ära rikkunud:( Ei oska enam midagi teha:(
Koera ära ka ei anna ju, ikkagi pereliige mul.

Ette tänades,
Anneli

Vastus:


Tere,

Tuppa häda tegemine on kindlasti üks kindlamaid probleeme, mis inimesel igasuguse valuläve ületab. Probleem on, nagu ma aru saan, saanud ka pikalt süveneda. Alustada tuleks põhjaliku koera eluaseme (kõik kohad kuhu ta häda teinud on- reeglina kogu põrandapind ning vajadusel ka teised kohad) desinfitseerimisega, vaata läbi koera toitumis ning joogiharjumused ning enda signaalid, kuna teiste murede põhjal on tegemist väga paigast oleva hierarhiaga.

Nii rihma tirimine kui külaliste peale haukumine ning Teie ignoreerimine on reaalsuses lihtsast käitumisahelast kujunenud ning neid probleeme saab sama käitumisahelaga tuimetada ja seega kontrolli alla võtta. Kõik see aga eeldab tulemuste saavutamiseks Teiepoolset valmidust enda käitumismalle muuta ning järjepidevalt ühtse käitumisega vaeva näha.

See ei tähenda küll päevad otsa koeraga tegelemist, küll aga teatavat muudatust Teievahelises suhtes ning enda kättevõtmist käitumisahelates seoste loomisel (iga koeraga tegelemiseks tuleks vähemalt 1h päevas tema jaoks siiski võtta). Tutvuge koerakuulaja meetodiga ning alustage nullist uuesti valitud kohale häda tegemise õpetust. Täpsemateks juhisteks palume tellida Koerakuulaja konsultatsioon.

Parimate soovidega
Kärt Pingas
Koerakuulaja

Tagasi