Küsimus:

Tere,

Mina sain koera (emase Pekingi koera) peale isa surma 3 aastat tagasi. Koer on nüüd 5-aastane. Isa juures harjus koer tuppa häda tegema, sest isa ei käinud koeraga iga päev vist õues. Nüüd saab küll koeraga mitu korda päevas õues käidud, kuid ajad pole päeval kindlad, küll aga esimene kord hommikul ja õhtul viimane kord - enam-vähem.

Ikka tekib olukord kus leian pissiloigu. Olen nõus, et ta käib toas pissil, aga siis kindla ettenähtud koha peal - nagu kassid. Kuidas teda õpetada ? Kassiliivast on ta keeldunud. Või siiski kui teda õpetada ? Või ajalehed ? Üks vahe nendega õnnestus, aga remondi tõttu ei tekkinud kindlat kohta.

Vastust oodates ja lugupidamisega
Perenaine Heidi.

Vastus:

Tere Heidi,

Loomade puhul tuleb alati arvestada asjaoluga, et õpetades midagi tuleb olla järjepidev ja kannatlik. Kohtade vahetamine enne, kui ei ole loodud alusmaterjaliga kindlat seost lubatu ja lubamatu vahel, loob ainult segadust koera jaoks, ja seega ei ole võimalik loota ka püsivale positiivsele tulemusele.  Tuppa pissimine võib tuleneda mitmest erinevast asjaolust ning ei pruugi alati olla seotud reaalse põiepidamatuse (tuleneb põletikulisest protsessist ja on ravitav) või suure hädaga (joogikoguse ja harva väljaskäimise seos). Tegemist võib olla ka madala enesekindluse ja/või segaste karjasignaalidega. Kassiliivad omavad tihti spetsiifilist loomale tutvatat lõhna mis on meeldiv kassi jaoks aga ebameeldiv koerale, seega on reaalne, et koer keeldub teatud kassiliiva kasutamisest. Õpetamis perioodiks vali selline, kus sul on võimalik teda pidevalt jälgida nii ajaliselt kui visuaalselt, ja kohe kui on näha väiksemgi viide pissisoovile tõsta ta ettenähtud kohale ja kiida. Ära tekita pissikohaga negatiivset seost teda sundides ning loo selleks sobiv keskkond (pissikoha valik, aluse valik, enda käitumise jälgimine ta sinna suunamise ajal, ülekutsete ja pinge tekitamise vältimine).

Aluseks võib valida lõhnatut kassiliiva, meditsiinilisi imavaid aluseid, ajalehti, või jälgida isegi millisele pinnasele ta väljas armastab pissida ning luua sellele vastavalt kasti näiteks madal murulapp. Kõige parem kui see koht on valitud eraldi ruumis, nii, et tal ei teki karjasuhete osas segaseid signaale tehes pissi (märgistuse) sinu juhtimiseall olevale teritooriumile. Üldiselt ei pissi tuppa koerad, kes on karjas kindlal kohal ning seega rahulikud ning omavad kindlalt omaniku poolt reguleeritud söögi- ja joogiaega. Väiksematel koertel on väga väike põis seega soovivad nad tihti suhteliselt kiiresti peale päevakoguse joomist/söömist hädale. Sellega tuleks kindlasti arvestada ning elmineerida võimalikud komistuskivid.

Harjuta selgete segamata signaalidega amichien bonding meetodi nelja põhiala ning ole koduse pissikoha harjutamisega kannatlik ja järjepidev. Täpsemateks juhisteks ja abiks on vajalik Koerakuulaja konsultatsiooni tellimine.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja

Tagasi