Küsimus:

Meil on poole aastane taks.
Meil on koeraga väiksed probleemid, äkki saate Teie meile nõu anda.
- Iga kord autosõidul koer oksendab. Millest see on tingitud või ongi see taksi tõule iseloomulik?
- Iga kord kui pereliikmetest välja läheb, koer hakkab ukse taga ulguma ja kiunuma.
- Iga kolmapäev läheme koertekooli. Seal lastakse kõik kutsikad lahti. Meie oma lahti lasta ei saa, sest ta pissib koguaeg igale poole. Ja kui teiste koertega mängida ei saa, hakkab ta kiunuma.

Vastus:

Tere,

Oksendamine autos: Koertel, nagu ka inimestel, esineb "merehaigust". Merehaigust võib esineda erineval moel erinevates staadiumites nt. suurenenud ilaerituse, iivelduse, oksenduse aga ka lahtise kõhu näol. Mõnel (eriti kutsikatel) läheb see üle ajaga teistel aja ja hajutamisega, kolmandatel tuleb ülesaamisele kaasa aidata vältides kiirelt sõidetud järske kurve, kiireid pidurdusi jms. mis autos olevat koera loksutab. Tihtipeale aitab lisaks ka enne sõitu väike söök (tühi kõht on sama halb kui liiga täis kõht, viimase vältimiseks võib kõhutäie anda umbes 3h enne sõitu) ning ka võimalus liikuval alusel näha kuhu liigutakse.

Tihti kõige elementaarsem viga, millest alustatakse on pikem või kiirustades tehtud autosõit, millele ei ole eelnenud kutsika/koera autoga rahulik harjutamine. Teine üldlevinud viga mida tehakse, on autosõidust suursündmuse loomine, mis tõstab koera energiataset ootusärevuse tõutu ja pideva kinnituse tõttu ning toob teile kaasa rahutu kaaslase, kes paigal ei püsi ja tasa ei suuda olla.

Seega alustage alati koolitaja nõuannete järgi samm haaval ja püüdke vältida võimalikke vigu olles nii koerale oma käitumisega rahulikuks ning õigeid seoseid loovaks eeskujuks.

Üksindusahistus ehk koera rahutu ja ärev käitumine pere liikme(te) lahkudes. Ainus mis üksindusahistust vähendab ning kontrolli alla toob on oma staatuse õigete signaalidega kinnistamine ning  koera jaoks õigete seoste loomine. Taaskord edenetakse samm haaval, alustades õigete signaalide edastamisest läbi koerakuulaja meetodi nelja põhitala ning luues vajalikke õigeid seoseid koera jaoks lahkumisele eelneva, järgneva ning kojutuleku rituaalidega.

Kutsikakool: Siin on võimalikke lahendeid sama palju kui koerte ning omanike iseloomusid. Käitumisjada, mida siin järgida tuleks, algab taaskord kodusest tööst ja oma staatuse kinnistamisest, seejärel on alles võimalik suurte ärritajatega olukorras võtta oma koera tähelepanu teistelt ning tegeleda temaga ise. Kuidas seda aga teha on väga spetsiifiline just Teile ja Teie koerale.
Üldpiiriline vastus oleks selline: Kõige olulisem koera jaoks on kontakt Teiega, seega pühendage aega koeraga mängimisele, mängu õigele ülesehitusele ning nii, läbi selle, endaga tugeva kontakti loomisele (kodus ja iga päev). Kasuks tulevad ka erinevad kontaktiharjutused (neid leiad ka minu kodulehelt) ning jalutuskäikude vähendamine ja mänguga asendamine. Teiste koertega suhtluse kontroll (annate eeskuju kui õiglasest juhist, kes ainult ei keela vaid ka lubab ning loob nii meeldiva aluse koera jaoks teid läbi enesekontrolli kuulata). Jalutuskäikude ning teiste koertega suhtlemise vähendamine koos enda staatuse õige kinnitamisega, vähendab teil õppeperioodil tekkivaid vigu, eriti aga liigset "mängule mittelubamist ja keelamist".

Kui kutsikakoolis antakse luba kõik koerad lahti lasta võtke koheselt oma koera tähelepanu endale ning alustage tema lemmik mänguasjaga temaga mängu (eelneva õige mängu ja kontakti kinnistamisega ei tohiks see probleeme tekitada). Koera lihtsalt kinni hoides ning teiste mängu vaatama sundides nõrgendate te enda ning koeravahelist kontakti ning loote olukorra, kus kutsika/koera soov teistega suhelda on pideva Teiepoolse sunni ja keelu tõttu, oluliselt tugevam kui Teie tagasikutse.
Niutsumine ja üleerutuvus on loomulikud stressi väljendamise viisid, tekkinud energia peab kusagile minema. Äärmuslikel juhtudel, arvestades siinkohal üksindusahistuse sümptomitest järeldatud vale karjahierarhiat, võib stress hakata väljenduma ka keelamise ja tagasi hoidmise peale agressiivsuse kasvus (nt. urisemine, näksamine tähelepanu suunamise ajal) Samuti võite paluda mõnda kutsikakooli kaaslast, kas ta oleks nõus 5 minutit peale tundi jääma ning Teie koerale mänguseltsiliseks olema väljas.

Vale reaktsiooniahela tekkimise vältimiseks soovitaksin enne mängule lubamist koeraga kontakt saavutada, et ta tajuks Teie loa saamise vajalikkust mängule minekuks ning lasta teistega mängule. Tihedad pissimised vähenevad ajaga (enesekindluse kasvades) ning kutsikakoolides on reeglina olemas puhastusvahendid millega saab siis oma koera järgi kannatlikult "pritsimas" käia. Kui tihe pissimine tulenes aga enesekehtestamisest (märgistamine), tuleb väga tähelepanu pöörata koerale nii kodus kui väljaspool, edastatavatele signaalidele ning vaieldamatult kinnitada oma staatust.

Nagu eelnevalt mainitud, nüansse on veel väga palju mida jälgida ning millele Koerakuulaja oskab Teie tähelepanu juhtida. Aluste loomiseks on kindlasti kasu koerakuulaja konsultatsioonist, kus juhendatakse kuidas oma koera käitumist õigesti tõlgendada ning temale arusaadavas keeles teada anda oma positsioonist ning õigest käitumisjadast.

Kärt Pingas


Tagasi