Küsimus:

Tere!

Pöördun teie poole küsimusega meie bokseri katkisest küünest. Nimelt on meie 5-aastasel tiigerbokseril üks küüs pealt tulnud (ilmselt õnnetusest). Pealt tulnud küüs aga jäi tuppe kinni - tupest hakab pealt tulnud küüs tipu poole tõusma (võib olla on küüs proksimaalses osas veel säsi küljes kinni, kuigi küüs on täies pikkuses säsi pealt ära). On näha u 2-3 mm vaba ruumi küüne ja küünealuse koe (küünesäsi) vahel tipmises osas ning küüs ei "ripu" säsi suhtes kohakuti, vaid on mõni kraad kõrval. Katkine küüs/säsi ei veritse, on puhas, koeral ei ole valus.

Kas katkine küüs tuleb loomaarsti juures ära tõmmata või lasta ise väljuda, kui on uus küüs kasvanud? Muretseme, et võib tekkida moonutusi, sest katkine küüs võib takistada uuel korralikult kasvamast.

Lisaks on mul küsimus, kuidas koeral uus küüs moodustub. Kas kasvab tupest tipu poole või on kasv alt-ülesse? Või toimub kasv mõlemas suunas? Võib olla kasvab säsi pinnale uus sarvmoodustus ja surub aja jooksul katkise pealt.

Aitäh ette!
Marek

Vastus:

Parem oleks ilmselt lahtine küünetohlu osa ikkagi eemaldada, kas ise või loomaarsti juures, et vältida mustuse kogunemist sinna vahele ja selle järel võimalikku põletiku teket. Küüne kasv toimub ikka küünevallist.
Märksõnad:

Tagasi