Küsimus:

Tervist.

Kodus on mul 4 aastane pikakarvaline taks. Ääretult hea iseloomuga. Kuulab sõna, jalutamas käime ilma rihmata. Kodus ta peaaegu üldse ei mängi - lihtsalt on minuga. Aga kuna olen pikalt iga päev tööl, tunnen süümepiinu, et koer on üksi ja tal on igav. Praegu on mu koer 4. kutsikale isaks. 3 tüdrukut ja 1 poiss. Olen veeretanud mõtet võtta poiss endale, aga ma ei tea kas teen õieti. Arvan küll, et võtan vanale koerale seltsilise, aga kas vanale koerale see meeldib, kui tuleb veel "keegi" kellega tuleb territooriumit, sööki, tähelepanu ja kõike muud jagada?

Vot selline mure.
Lugupidamisega
Helle

 

Vastus:

Tere Helle!

Vanasõna "seltsis segasem" ei kehti kahjuks alati koerte puhul. Mõned koerad on loomult inimese kesksed ning nad ei vaja ega soovigi teise koera seltsi, teised jällegi karjaloomad kel on oluline oma energiat kellegi teise neljajalgsega raisata (üldpiires võin enamvähem kindlalt väita, et ka karjas koos elavad koerad magavad teatud vanuses koos enamuses päevast maha ning Teie kodusolles on samuti rahulikud - kui Teie suhe kenasti paigas, energiat elavad välja ja mängivad aga kodust väljas, jalutuskäikudel)

Selleks, et Teie praegust olukorda reaalselt hinnata tuleks vaadata oma koera käitumist teiste loomadega (kui ta teiste koertega mängu üles võtab ja ilma tujutsemata ka pikemat aega suudab rõõmsalt koos veeta on reaalne, et ta suhtub ka uustulnukasse positiivselt). Soovitan uurida ka emase iseloomu kohta, kuidas ta teiste koerte ja inimestega on (neile reageerib), kahjuks omandub temperamendist rohkem emalt kui isalt ja seda just esimestel kuudel saadud eeskuju + geenide tõttu. Kindlasti soovitan kutsikat enne teda oma koerale tutvustada ehk vaadata kuidas nad koos viibivad 1,5-2 kuuse kutsikaga võib seda juba vabalt teha kui teie oma vaktsineeritud ja tervis korras. Reeglina panevad koerad omavahel järjekorra ise sujuvalt paika, seega herarhiasse ise sekkuma ei pea.

Enne kutsika kojutoomist lugege ka kindlasti artikleid:  Kutsika tutvustamine “karja” teise koeraga ;  Kutsika koju toomine ja esimesed päevad jne. . Seal on orienteeruvaid juhiseid nii teise koera perre toomise kui kutsika kojutoomise puhuks.

Kui nüüd ülal mainitud käitumine väljendub aga teisiti (algul läheb võõraga uudishimulikult mängima aga hiljem ajab ära või ei luba teistel koertel teie ligi tulla ja teie tähelepanu saada) tuleb uue koera võtmise detailid tõsiselt läbimõelda ning luua eelnevalt hea vundament (kasutades amichieni nelja põhitala ) Teie ja koera vahele, nii loote maksimaalse võimaluse, et ta annab otsustamise ka uue kutsika saabumisel Teile ja ei hakka jõuliselt korda seadma. Kutsikat perre juurde võttes lisandub ka palju teisi erinevaid nüansse nagu toidukordade lahendamine, jalutamine ja enesekontrolli harjutamine, reeglitega tutvustamine ja kortevahelise herarhia jälgimine ning kui vajalik siis kohene sekkumine.

Need tuletused on üldpiirilised ning alati tuleb arvestada iga koera kui isiksuse eripäradega, maksimaalseks tulemuseks tasub alati tellida Koerakuulaja konsultatsioon, sellest on kindlasti väga palju abi hilisemate vigade vältimisel.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja

Märksõnad:

Tagasi