Kas sinu koer on tiine? Tiinuse tunnused.
Koerte paaritumine võib aset leida ootamatult ja juhuslikult. Nii ei pruugi sa teadagi, et koer kutsikaid ootab. Tähelepanelik tasuks olla mitme teguri suhtes, kuid paljud neist ei avaldu enne, kui koera tiinus on juba küllaltki kaugele arenenud. Koera tiinus kestab tavaliselt 61-65 päeva.

Tiinuse tunnused

  • Umbes kuu pärast paaritumist esineb koeral vaginaalset eritist.
  • Rinnad hakkavad rinnanibudes suurenenud verevarustuse tõttu paisuma. See ilmneb umbes 25.-30. päeval pärast edukat paaritumist.
  • Söögiisu võib tiinuse ajal vähenema hakata, kuid siiski mitte alati.
  • Kõht hakkab suurenema ja koera kehakaal võib umbes 20-55% võrra tõusta. Kuid see ei pruugi enne tiinuse 45.-50. päeva välja paista.
  • Käitumine võib samuti muutuda. Koer võib veidi depressiivne olla.
  • Tiinuse viimastel päevadel ilmnevad koeral pesa tegemise instinktid: ta võib põrandat või voodit kraapima hakata ja rahutult, ärevalt käituda.

Üldjuhul saab koera tiinust kindlaks määrata umbes kuu pärast paaritumist.

Veterinaarsed protseduurid

Kui kahtlustad, et koer on tiine, külasta ka veterinaari, et selles täielikult kindel olla.

Levinum tiinuse kontrollimise meetod on ultraheli. Ultraheli teel saab koera tiinust kontrollida umbes 28 päeva pärast paaritumist, kuid sel teel ei saa alati täpset kutsikate arvu teada. Ultraheli on kindel ja mugav meetod koera tiinuse määramiseks.

Kui katsud koera kõhtu umbes 21. tiinusepäeval, võite oma kahtlustele tõendusi saada. Kuid kui koer on närviline või veidi ülekaaluline, võid ka eksida. Kui koer ongi tiine, kontrollib veterinaar koera emakat ja katsub kõhus olevaid „muhke“.

Umbes 21.-25. päeval saab endokrinoloogilise testi abil tuvastada, kas koer toodab relaksiini ― vaid tiinete koerte toodetud hormoon.

Stetoskoobi või EKG abil saab 25. tiinusepäeval kutsikate südamelööke kuulata. Kuid ka nii on suhteliselt keeruline kutsikate arvu määrata.

Umbes 49. päeval saab röntgenpildi abil kutsikate skeletti kontrollida. Selle abil saab ka kutsikate arvu kindlaks teha. Paljud veterinaarid aga ei soovita sellise meetodi kasutamist, kuna röntgenkiirgus võib kutsikaid kahjustada.

Veterinaar soovitab sulle sobivaimat testi, kuna kõiki siinnimetatud protseduure ei või kõikides tiinuse staadiumites rakendada.

Allikas: Purina

Märksõnad:

Tagasi