Kas minna kutsikaga eratrenni või grupitrenni?Kas minna kutsikaga eratrenni või grupitrenni on üsna levinud küsimus.

Otsus tuleb teha enda jaoks ise aga kindlasti on abiks ka eelnev põhjuste analüüs, mida nüüd püüamegi teile otsuse tegemiseks tutvustada. On asju mida ei saa eratrennis edukalt õpetada ja omandada ning asju, millega on eratrennis raske, kui mitte võimatu tegeleda sama käib ümberpööratult ka grupitrenni kohta.


Kõige aluseks tuleb võtta fakt, et uute asjade omandamiseks on vajalik kutsikas meile keskenduma saada. Kas me saame seda teha maiuse abil või mõnel muul positiivset emotsiooni looval viisil, ei ole oluline. Edasiminekut saab hinnata ja sealt veel edasi areneda vaid vahetu soovitud tulemuse järgi.

Mida endalt või kogenumalt küsida:
Kas mul on olemas oma kutsikaga selline kontakt, et ma suudan tema huvi endale suunata?
-Kui sa suudad teiste juruesolekul saada oma kutsika tähelepanu kasvõi hetkeks maiusele või mänguasjale ja mängule siis olete valmis ka grupitunnis uusi asju omandama.

Kas mu kutsikal on mõni käitumisprobleemi alge, millega ise ei ole suutnud hakkama saada?
-Näiteks: kui kutsikas igal võimalusel rihma tirib, tema tähelepanu on võimatu endale saada või ta rahuneda ei suuda, siis oleks võib-olla alguseks parem vähemate ärritajatega keskkond.

Kas mu kutsikas on võõraste vastu agressiivne?
- agressiivsete algetega kutsikas on ohuks teistele grupis osalejatele. Ta tekitab stressi omanikule ja teistele osalejatele, hoides kõiki liigses pinges. Lase enne juhendajal hinnata, kas su kutsikas on agressiivne või omab algeid selleks. Vahel saab algetega koera ka grupitunnis treenida kui omanikul on koera üle kontroll-kontakt. Selgelt agressiivse koeraga tuleb kindlasti tegeleda enne grupitrenni tulemist eraviisiliselt.

Kas mu kutsikas on ebakindel?
-ebakindel kutsikas on algselt tugevas stressis, kui ebakindlus on arenenud paanikahoogudeks, tuleb ka sellise koeraga tegeleda väga palju enne grupitundi tulemist. Algetega koer vajab õiget lähenemist ning õigel ajal ärritajate keskkonnaga harjutamist, seetõttu kindlasti olenevalt arenguastmest saab (ja isegi peaks) ebakindla koeraga osaleda grupitunnis.

Noorele koerale, kes ei suuda veel keskenduda pikemalt on vajalik rahulik ning võimalikult väheste segajatega keskkond. Seetõttu põhitöö tehakse saadud juhendite järgi ka grupitrenni puhul ära kodus.

Kindlasti ei ole võimalik grupitrennis edukalt tegeleda käitumisprobleemidega, mis on alguse saanud kodusest vääritimõistmisest ja algselt antud valedest signaalidest. Nendega tuleb tegeleda kodus eraldi, enne kui teiste sekka tulla. Käitumisprobleemide puhul on teil vajalik vahetu õige korrigeerimine ning õige reaktsioon, grupitrennis peab juhendaja enda tähelepanu jagama kõigi osalejate vahel ning seetõttu võib teile vajalik info saamata jääda või liiga hilja tulla. Koer peab õppima teid usaldama, teiega kontakti hoidma ja teie õigeid signaale andma, et te üksteisest üheselt aru saaksite.

Sellistel juhtudel on enamasti vajalik ka omaniku täielik keskendumine ning võimalikult vähe segajaid, et ära võtta neist tulenev info ja keskendumise hajumine. Pidev püüe koeraga kontakti saada, kui tal on tema jaoks oluliselt suuremad preemiad teiste koerte või huvitava keskkonna näol olemas, on väga frustreeruv ka omaniku jaoks. Me ei näe tulemusi ega saa edasi liikuda, seetõttu peame pidevalt korrigeerima ja nullist alustama. Meie stress kandub omakorda koormana üle koerale ning käitumisprobleemid süvenevad.

Eratrenni soovitan kõigile, kel:
on eritähelepanu nõudev „probleem“, mille jaoks grupitrennis juhendajal piisavalt aega ei ole.
ei ole selgust oma taseme, oskuste ja kogemuste osas, et õige taseme ja sisuga grupitrenni valida.
On soov saada endale sobival ajal eraldi nõuandeid oma koera keskselt

Grupitrenn on noorele kutsikale ülioluline:
Ta õpib seal teiste juuresolekul rahunemist ning õiget käitumist (sotsiaalsust)
Tema kontakt teiega kasvab tugevamaks (teie enesekindlus kasvab kui suurte ärritajate kõrval edusamme kogete)
Teie enesekindlus ning teadlikkus kasvab (te õpite teda õigesti suunama ka raskemates olukordades ning neist kergesti üle saama)

Grupitrennides on oluline:
Et väikesed ja suured kutsikad saaksid oma esimesed positiivsed kogemused eraldi gruppides. See väldib suurusevahest tingitud lisapingeid ning võimalikke halbu kogemusi väga olulises vanuses. Kui omanik ja kutsikas on saavutanud omavahel enesekindluse, on võimalik ilma liigse stressita liikuda ka segagruppidesse.

Professionaalses Kutsikakoolis PROF oleme loonud innovaatilise, kutsikasõbraliku programmi kõige olulisematele vanusevahemikele. Kutsikad saavad meie koolis õppida turvalises keskkonnas käitumisspetsialistide käe all nii grupi kui eratundides. Meie kutsikakoolis saab kutsikaomanik vastused ja tuge oma juhendajalt ka peale kutsikakooli!

Kärt Pingas
PROF, juhendaja
www.kutsikas.ee

Märksõnad:

Tagasi