Kaltsium koeratoidusMe kõik tahame parimat oma loomadele ja valime hoolikalt toitu, mis oleks just neile sobilik.

Kaltsium on väga oluline luustikule. Vanadest aegadest alates on soovitatud lisakaltsiumit sööta just kasvavatele loomadele. Nagu ikka teadus areneb ja sellega ka inimeste teadlikkus. Olenevalt olukorrast on lisakaltsiumi söötmisega võimalik loomale hoopis tekitada ortopeedilisi probleeme. Et selliseid probleeme ära hoida, tuleb teada kuidas organism kaltsiumit omastab.

Umbes 99% kogu kaltsiumist asub luudes ja hammastes, 1% aga veres ja lümfis.
Kuna kaltsium on üks tähtsamaid mineraalaineid kehas, on tema ainevahetus kindlalt reguleeritud. Kaltsium imendub organismi läbi seedetrakti. Kasvavatel koertel puuduvad regulatoorsed mehhanismid, mis takistaksid toiduga saadud liigse kaltsiumi imendumist.
Täiskasvanud koerad omastavad vastavalt vajadusele toidust 0-90% kaltsiumit, seevastu alla kuue kuused kutsikad omastavad vähemat 40%.

Uuringutega on tõestatud, et liigne kaltsium on äärmiselt kahjulik noorte loomade skeletile, eriti suurt tõugu kutsikatele, seepärast on soovitatav neile anda spetstoitu, kus on kaltsium ja muud vajalikud ained tasakaalus.

Mõned koeraomanikud usuvad, et kui vahetada suurt tõugu kutsika toit täiskasvanu oma vastu, aeglustub kasvukiirus ja seega ennetatakse ortopeedilisi probleeme. Kuid uuringud näitavad, et kutsikale täiskavanu toidu andmine võib samuti põhjustada ortopeedilisi probleeme kuna enamus täiskasvanud koera valmistoite sisaldavad kutsika jaoks liiga vähe energiat. Selle tulemusena kutsikas peab sööma rohkem, et katta see vajaminev osa. Kuigi kaltsiumi sisaldus täiskasvanu toidus on sama või natuke väiksem, siis süües rohkem toitu, saab kutsikas ka rohkem kaltsiumi.

Kui Teie koer saab täisväärtuslikku valmistoitu vastavalt eale, ei tohi kaltsiumi juurde anda!

Kui Teie koer saab kodutoitu, siis võib juurde anda spetsiaalseid kompleks vitamiine ja mineraalaineid, mille hulgas juba on kaltsium!

Allikas: Tiina Toometi kliinik

Märksõnad:

Tagasi