Küsimus:


Tere.

Mul on kodus 3-aastane isane koer.Käin temaga aktiivselt näitustel, trennis, teiste koertega kokkusaamiselt ja muudel neljakäpaliste üritustel.

Kuid mure on selline, ta ei saa üldse läbi teiste isaste koertega. Kuid just ainult oma kodu lähedal. Kuid linnas kokkusaamistel, näitustel ja teistel üritustel pole sellega üldse probleemi, mängid ja sõbrutseb ilusti teiste isaste koertega. Ta just nagu haugub ta peale, kuid selliste suuremate koertega ta ikka näksab mõnest kohast.

Samas olen nagu kuskilt kuulnud, et isaste koerte puhul on see tavaline, aga siiski on minu koera puhul imelik see, et kodust kaugemal ca 5 km, saab ta kõikide koertega läbi, vaatamata sugule või kasvule. Siiski tahan kuulda teie poolset nõu.

Võibolla on asi selles, et isa juures elab varjupaigast võetud emane koer, kes valvab oma aeda ja haugub koerte peale, ning ei saa üldse koertega läbi. Ja mu koer võttis teda kutsika eas, kui enda eeskuju ja tegi seda, mida ka tema. Äkki võib ka sellest tingitud olla?

Ettetänades,
murelik koeraomanik

Vastus:


Tere,

Koeral võib esineda väga selge vahe oma territooriumi ning "vaba" alaga.

Territooriumi alla käiva ala moodustab aga tihti kogu see ala kus jalutamas käite või kus koer liikuda saab. Võõral territooriumil kaob kaitse ja antud juhul rivaalitunnetus ning ta ei pea oma ala emaste eest ka instinktiivselt võitlema ehk võõrast isast eemale hoidma. Omal alal on väga oluline teie enda reaktsioon sel ajal kui võõrast nö. sissetungijat kohtate või koer esimese küsiva liigutuse teeb.

Koerakuulaja meetodis toodud 4 põhiala sisseharjutamine võib õigel lähenemisel tasapisi muuta tema arusaama sellest, kes otsustab keda eemal hoida. Juhi kindel eeskuju ja reaktsioon mittesoovitava käitumise kõrval on koera jaoks väga oluliseks eeskujuks ning kujunenud käitumisharjumuste muutmine võtab aega ning kannatust.

Reaktsiooni ning teie harjumusi nägemata on raske üheselt öelda kas olukorda on võimalik koera jaoks püsivalt muuta või mitte aga kogemused näitavad, et ka tõesti igal pool agressiivselt käituva koera reaktsioone on võimalik tuimestada, seetõttu usun, et ka teie puhul oleks see ideaalis võimalik.

Parimate soovidega,

Kärt Pingas
Koerakuulaja


Tagasi