Küsimus:

Tere

Minul on mure 1,8 aastase taksiga. Ta oli väiksena väga sõbralik ja tahtis kõigi inimeste ja loomadega lihtsalt suhelda, neid tervitada, kuid asi muutus umbes 3-4 kuud tagasi. Nimelt olen väga palju igasugust kirjandust lugenud, kuid Jan Fenneli meetodini jõudsin liiga hilja. Lugesin nii Koerakuulajat, kui ka Koera parim sõber ning nüüdseks olen umbes 3-4 kuud tegelenud ka nende meetodite rakendamisega.

Paika olen pannud söömise, uksest väljumise, külalistega on aeg-ajalt probleeme, sest teda ei peata millegiga, kui keegi on ukse taga.

Jalutuskäikudel ta siiski üritab ikka kogu aeg juhtida ja mind tirida, kuid jään kohe seisma või keeran otsa ringi. Tavaliselt viin ta siis ka uuesti ära tuppa, kuid miski ei mõju. Kõige hullem on see, et ma ei saa aru, mis ma valesti teen. Koera elueesmärk on kõik inimesed ja vastutulevad või mööduvad koerad, jalgrattad jne ära süüa lihtsalt. Tekib tunne, et jalutad lõviga, kes lume seest välja ei paista. Ma ei ütleks, et tegu on vähese sotsialiseerimisega, kuna koer sai ju mõned kuud tagasi veel kõigiga läbi.

Nooremana oli tal palju probleeme-häda tuppa tegemine kuni 1,5 aastaseni, küprokseinte närimine, diivani purustamine, ühesõnaga väga destruktiivne käitumine kõige suhtes, mis ette jäi, kuid muud mured kadusid üleöö ja siis tekkis see agressiivne haukumine. Tolmuimejat ja muid liikuvaid asju kardab ka meeletult ja ründab, kuigi olen üritanud luua positiivseid seoseid, nüüdseks ta lihtsalt läheb ära, kui tolmuimeja välja võtan.

Suurim mure on meil ka toas haukumine, kui kortermaja trepikojas keegi kõnnib- kiidan teda alati korra selle eest, et ta mind hoiatab, kuid on väga tüütu, sest kogu aeg keegi kõnnib koridoris. Ta lihtsalt haugub iga krõpsu peale.

Ma saan ise ka aru, et positsioon on paigast ära ja tema, kui juht püüab karja hoiatada ja kaitsta nii toas kui õues. Aga ma nii tahaks teada, et mida ma siis ikkagi valesti teen. Tean, et olukorda nägemata on seda raske hinnata, aga proovin veel kodust olukorda lahti kirjutada.

Üks tavaline tööpäev:
Hommikul käime õues nii, et enne rahuneb, siis õue, lõunal samamoodi, uksest alati mina enne,kuigi ta ei suuda eriti oodata ja nii nihverdab ukse juures,  enne äraminekut ei tee koerast välja. Nii, kui tulen koju, ei tee ma ta keksimisest nii kaua hetkekski välja, kuni näen, et ta läheb omaette ja on täiesti rahulik, siis kutsun, tervitame, aitab, ja lasen jälle veidi rahuneda, kutsun õue, hakkab peale tants ja trall-üles hüppamine, jätan õue minemata rahuneb, proovin veel, kuni saab. Õues juba väldin teisi koeri, tundub, et see agressiivsus on tekkinud hirmust. Mäng lõppeb ja algab siis kui mina tahan. Sööki serveerin endale tema vaatab kõrvalt, kuidas ma niiöelda tema kausist söön, ta teeb seda rahulikult ja on harjunud, et mi9na teen seda enne ja annan talle kausi siis, kui ta ilusti ootab. Kausi korjan kohe ära, kui koera huvi kaob, kui ta ei söö jääb ilma. Magab ta ikkagi voodis, kuna väikesena sai lubatud- ta ootas alati kuni magasime ja siis tuli voodisse.

Koolis ei ole ma koeraga käinud, kuid põhikäsklused olen talle ise õpetanud. Kui koerale otsa vaatan keerab ta pea ära- olen kuulnud, et karjas panevad koerad niimoodi hierarhia paika.

Veel selline info, et koer on olnud väikesest peale väga aktiivne. Nimelt ei väsi ta peaaegu kunagi minuga mängides. Samas, kui ta mängib oma õega, siis on ta koju jõudes nii väsinud, et magab pea ööpäeva. Olen talle mõelnud väga erinevaid mõtlemisülesandeid, kuna füüsiliselt pole teda üldse võimalik väsitada. Samast pesakonnast teised on kõik väga rahulikud, kuid minu koeral on nagu sipelgad, ta ei saa sekunditki paigal püsitud. Rahustan teda tihti ja masseerin, aga ta lihtsalt sahmerdab muudkui ringi. Kui mängime peitust leiab ta asju kahe sekundiga ja kui öeldakse, et kongid annavad tegevust tundideks, siis temal on see vaid minutite küsimus. Ma ei tea enam, mis mänge välja mõelda, kuna kõik on vaid hetkeks, ja samas püsamatuse tõttu on raske ka midagi muud õpetada.

Samas, kui ma kõike järgin, mida Jan Fennel soovitab, siis oleks ju ikkagi 4 kuuga tulemusi näha olema. Kuna see iga oma ka selline keeruline, äkki läheb meil kauem.

Äkki on võimalik ka kirja põhjal öelda, mida ma valesti teen, palun nõu.

Tervitades
Murelik taksi sõber

 

Vastus:

Tere,

Kuigi kirjast tuli juba nii mõndagi väikest välja on täpsema ja just teile sobiva vastuse andmiseks, nagu ka ise mõistate, vaja olukorda näha.

Lühidalt kirja põhjal:

Ohule reageerimine ehk üks neljast punktist on teil kogemata peapeale pööratud. - Koerale, kel on probleeme rahunemisega ei tohiks tegeleda üleskutseid tekitavates kohtades ja reeglina pannakse sellised koerad "koduaresti" st kujundatakse kodus korralikult rahunemine ning erinevatele häältele reageerimine ning alles kui need ilma küsimusteta toimuvad, viiakse koer vastu uutele üleskutsetele (selles etapis on reeglina üleminek juba suhteliselt valutu, kuna asjad eelnevalt paigas). Väljas käiakse vaid tõesti vaikses ja ohutus kohas ja ainult korraks häda tegemas. Mida rohkem kordi koer saab endale välja endiselt kinnitada kaitsesse mineku vajalikkust seda tihemini nullitakse ära teie kodused jõupingutused.

Haukumine, nagu iga ebameeldiv pidev impulsiivne käitumine, vajab pidevat käitumisjada kus oleks koerale selgelt määratletud tulemused (temale kahjulikud) mis tuimestaks tegevust ning kasvataks enesekontrolli läbi kasuteguri eemaldamise. Kui 4 kuu jooksul ei ole tänamine aidanud tuleb olukorra kontrolli alla saamiseks kasutada järjepidevat lahendust, mis sobiks just teie ja teie koera käitumisega. Antud ühest vastust siinkohal anda ei ole võimalik.

Pidev energiarohkus viitab samuti võimetusele rahuneda (instinktijärgne kohustus kontrollida olukorda loob selle pinge). Tulevikuks kui kodune rahunemine on tööle hakanud võiks väljas tegeleda jälje õpetamisega, selle kohta saate uurida nii internetist kui oma ala spetsialistidelt hiljem lisainfot. 10 minutit õigesti tehtud jälge = 2tundi aktiivse jalutuskäiguga. Kong on üks ohtlik element AB meetodi kasutuses kuna tihti jäetakse koer Kongiga üksi tegelema- kongis olev toit on aga samuti toit ja sellega saab kenasti omanikule soovikorral zesti teha. Kongi ja muid mõttetööd ergutavaid spetsiaalseid mänguasju kus kasutatakse toitu kasutada ainult enda juuresolekul ning eemaldada nagu toitukausski kui ise lahkute. Kongi jagub kauemaks kui sinna lisatud täidis on külmutatud. 

Teiseks ei ole kirjast aru saada täpselt kuidas käib teil uksest enne väljumine ja sisenemine. Tihti korraldatakse seda hääle ja rihma abil ning sealt tuleb juba juurde palju vastukäivatest seostest tulenevaid probleeme.

Hetkel läbi interneti ei ole võimalik rohkem täpsemaid nõuandeid kahjuks jagada, stsenaariume vastavalt erinevatele iseloomutüüpidele, kodusele käitumisele ja tingimustele on niivõrd erinevaid, et nõuanne võib osutuda mittesobivaks ning seega olla mitte kasuks vaid hoopis kahjuks.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas


Tagasi