Fakte “paberite” ehk tõutunnistuse kohta
Mida tähendab tõutunnistus?

“Paberid” ehk registreerimistunnistus/tõutunnistus on koera isikut tõendav dokument.
See on dokument, mis kinnitab, et koera vanemad on samast tõust, neil on tehtud terviseuuringud ja nad näevad välja nagu see tõug välja nägema peab.

Registreerimistunnistus vormistatakse eesti keeles. “Export Pedigree” on inglisekeelne koera registreerimistunnistus, mis antakse ainult Eestist väljaviidavatele koertele. See väljastatakse EKL Büroost koeraomanikule, kasvatajale või volitatud isikule isikut tõendava dokumendi esitamisel.

Tõutunnistusega koer = näitused ja aretus?

Ei, kindlasti mitte! Tõutunnistuse olemasolu EI TÄHENDA, et pead koeraga näitustel käima või teda aretama hakkama.  Tõutunnistuse olemasolu annab võimaluse osaleda ametlikel koertenäitustel, võistlustel, katsetel ja eksamitel – see võimalus puudub paberiteta koertel. Kui oled koera omanik, siis otsustad vaid ise, kas osaleda näitustel või muudel üritustel.

Tõutunnistuse saamine?

Kõik kutsikad, kelle vanemad on ühest tõust ja omavad tõutunnistust, saavad ALATI tõutunnistuse, ka siis, kui vanematel on aretusnõuded täitmata või on neil mingi tervise,välimiku vms viga.

Kui kasvataja väidab vastupidist, siis tuleks mõelda, milles on selle tegelik põhjus…

Kui palju maksab tõutunnistus?


1 tõutunnistuse maksumus on  13 EUR kutsika kohta. Kui tõule on kehtestatud aretusnõuded ja need ei ole paarituse hetkel täidetud, siis kutsikate registreerimisel lisandub trahv, aga kutsikad saavad sellegipoolest ALATI tõutunnistuse.

Kutsika müügihinna määrab vaid kasvataja ja seda omadel kriteeriumidel (näiteks aretusnõuete, näituste ja katsete tulemused vm).

Kas ma saan kutsikale vormistada tõutunnistuse hiljem?

Vaid kasvataja (emase koera omanik) saab vormistada  pesakonnale Eesti Kennelliidus tõutunnistused ja seda kuni 6-kuu jooksul peale kutsikate sündi.

Kasvatajal on kohustus vormistada korraga kõigile pesakonna kutsikatele tõutunnistused (ka neile kutsikatele, kes ei vasta standardile vormistatakse tõutunnistused). Pabereid pole võimalik kutsikaomanikul tagantjärele ise mitte kuidagi ja mitte kunagi vormistada.

Allikas: Eesti Retriiverite Tõuühing, Eesti Kennelliit

Märksõnad:

Tagasi