Küsimus:

Tervist!


Mul on 1aastane ja 4 kuune emane taksikoer. aasta ja 2 kuuselt oli tal umbes esimene ind. Peale innaaega nüüdseks on ilmunud kõhu alla paremale poole pea kõikide tisside juurde sellised kahtlased moodustised, mida üks loomaarst pidas kasvajateks ja ütles ka, et midagi kiita ei ole, et võivad olla pahaloomulised kasvajad. Soovitas minna spetsiaalsetele uuringutele ja siis hiljem ära opereerida koos emaka ja munasarjade ja asajadega.

Mul nimelt tekkis siis selline küsimus, et kui suur tõenäosus on, et peale sellist operatsiooni saab koer väärtuslikult edasi elada. Või siis, et kas meil on lootust, et ta saab ikka terveks ja selline operatsioon ikka võimalik on? Praegu peale nende nn munade ei ole koeral midagi viga, kerge palavik oli ka.

Koer muidu rõõmsameelne ja sööb ja joob ja kõik on nagu okei...ta ise ei saa hetkel asjast vist midagi aru! Ei tahaks kuidagi koerast ilma jääda!

Vastus:


Tere,
Raske öelda, millega tegu ilma koera nägemata. Kuid arvan, et tegu osalise ebatiinusega. Ilmselt pärast esimest inda on üks pool nisadest tugevamalt hormoonidele reageerinud. Võimalik, et hetkel nisades piima ei ole, aga peale järgmist inda võib olukord olla samasugune või isegi pisut ägedam, et kõik nisad suurenevad ja tekib ka piim.

Tavaliselt esimesed innad koertel võivad tekitada organismis muutusi nagu nisade suurenemine, häbeme suurenemine, palavik, loidus, isegi valu. Nisade ja häbeme tagasi tõmbumine võtab aega ja ega nad enam päris endiseks tagasi ei lähegi peale esimest inda.

Kasvajalist protsessi ma hetkel ei usu kuna koer on nii noor, aga muidugi 100% midagi väita ei saa ilma koera nägemata ja proovideta. Kui koer tunneb ennast hästi siis soovitus on lasta oma loomaarstil jälgida, kas nisade ümbrus ja nisad ise lähevad veel suuremaks või hakkavad nad tasapisi tagasi tõmbuma nii umbes nelja nädalaga.

Ebatiinust on võimalik ka ravimitega alla suruda. Kui probleem ajapikku taandub siis ootaksin järgmist inda kui asi kordub ehk siis umbes paari kuu pärast peale inda hakkavad nisad uuesti suurenema siis mõtleksin tõsiselt steriliseerimisele kuna ebatiinus soodustab piimanäärmekasvajate teket hilisemas eas.

Steriliseerimise peamine miinus on see, et koera isu kasvab ja kui ta saab piiramatult süüa siis kehakaal kasvab kiirest, mida taksil kindlasti on tänu pisikestele jalgadele ja pikale seljale raske taluda. Seega peab kogu pere teadama, et koerale ei saa piiramatult süüa anda.

Aga veelkord ilmselt peaks ise nägema, et asja tõsiduse üle otsustada.

Parimat
dr. Laura Linntamm


Tagasi