EbatiinusEmastel koertel vőib esineda ebatiinust - ta kujutab ette, et on tiine, "sünnitab" ning edaspidi hooldab kutsikad.

Ebatiinus on tüüpilisem suurt kasvu tőugudel, kuid see ei tähenda, et väikestel tőugudel seda ei esineks. Osadel koertel ei tule ebatiinust kunagi, teistel harva, kuid mőnedel vőib ebatiinus tulla peale iga jooksuaega.

Ebatiinus vőib olla kurnav nii koerale kui ka peremehele. Ebatiinus algab tavaliselt 60-70 päeva peale inda, pőhjuseks on hormonaalsed muutused koera organismis.

Vale on arvamus, et poegimine vähendab ebatiinuse tőenäosust, ebatiinust vőib (üliharva) esineda ka steriliseeritud koertel.

Ebatiinuse sümptomid:

- koer vőtab kaalus juurde

- isutus vői suurenenud söögiisu

- nisad paisuvad, vőivad eritada piima (kollakat värvi, hapuka lőhnaga)

- muutused koera käitumises, näiteks flegmaatilisus, koer "ehitab" pesa, hooldab "kutsikaid", apaatsus, tujukus, vőib esineda agressiivsust, närvilisust jne.

- oksendamine

- sünnitamissümptomid, "valesünnitus"

Ebatiinus möödub iseenesest.

Soovitused:

- liikumine, aktiviseerimine, tähelepanu juhtimine "poegadelt" mujale

- vähendada toidukogust ja piirata vedeliku tarbimist, juhul kui koeral eritavad nisad piima

- kui koer on väga hőivatud "kutsikate" hooldamisega, vőta "kutsikad" ära, korja ära kőik esemed, mis vőiksid tema jaoks olla "kutsikad"

- paku koerale hellust, suhtu temasse mőistvalt.

Ebatiinuse ravil peetakse efektiivseks akupunktuuri, on olemas ka ravimid, mis vähendavad prolaktiin-hormooni, samuti vőib kőne alla tulla steriliseermine, kuigi see ei taga 100% efektiivsust.


Tagasi