DüsplaasiaTuntumad ja enimlevinumad düsplaasia vormid on:

puusa- ja küünarliigese düsplaasia. (Puusaliigese düsplaasia astmed: A, B, C, D ja E, millest A ja B loetakse terveteks ning C, D ja E haigeteks.

Küünarliigese düsplaasia astmed: 0,1,2 ja 3, millest 0 - 1 loetakse terveteks ning 2-3 haigeteks)

Peale nende on veel: õla-, põlve- ja kannaliigese düsplaasia.

Düsplaasia on pärilik ja geenidega edasi kanduv haigus.Leidub inimesi, kes arvavad, et düsplaasia on tingitud koera valesti toitmisest ja liikumisest. Keskkonnategurid mõjutavad haiguse esinemistugevust, mitte pärilikkust. Õige toitmine ja kehaline koormus võivad vaid aeglustada haiguse arengut haigetel loomadel.

Just oma pärilikkuse tõttu on aretustegevusel düsplaasia puhul väga tähtis roll. Seetõttu peaks ka iga koera omanik ja tulevase kutsika omanik, hoolimata sellest kas ta plaanib oma koera aretada või mitte, teadma düsplaasia põhitõdesid.

Väga paljudele tõugudele on düsplaasia uuringud aretuse jaoks kohustuslikud. Üheks nendest on ka labradori retriiver. Düsplaasia uuringuid võib teha kõikides loomakliinikutes, kes seda teenust pakuvad, kuid hinnata võib neid pilte üksnes Kennelliidu poolt kinnitatud arst. Seega ärge imestage kui ametlik kinnitus Kennelliidust võib erineda teie arsti poolt öelduga. Düsplaasia uuringud tehakse koertele soovitatavalt aasta kuni kahe vanuselt.

Selleks ajaks on koer juba välja arenenud ja liigeseid ei ole veel mõjutanud vanadusest tulenev liigeste artroos, ning nii saab kõige õigema tulemuse. Tähe ja numbri kombinatsioonidest räägin edasi eraldi puusa- ja küünarliigese düsplaasia artiklites.

Vaatamata kõigele, ei saa kunagi olla kindel et koeral on düsplaasia, isegi kui ta lonkab jalga, enne kui on tehtud röntgenuuringud. Samas ei saa ka kunagi kindel olla, et koer, kellel ei ole haigusest mingeid märke, on düsplaasiata enne uuringute tegemist.

Enne kutsika võtmist tuleks kindlasi uurida kutsika vanemate düsplaasiauuringute tulemusi. Paha ei oleks ka küsida eelnevate pesakondade kutsikate tervise kohta, kuna ka terved vanemad võivad anda haigeid järglasi. Kui eelnevaid pesakondi pole, tasub vaadata kutsika vanemate pesakonnakaaslaste ja nende vanemate pesakonnakaaslaste uuringute tulemusi. Edasiseks sammuks on koera õige toitmine ja treenimine.

Kõige ohtlikum on koera paksuks toitmine ja samal ajal ülekoormus. Kutsikas peab saama liikuda, kuid teda ei tohi sundida või õhutada liigselt pingutama. Ei ole õige arvamus, et kutsikas peab saama süüa nii palju kui ta tahab, muidu on ta täiskasvanuna pidevalt näljane. Aretusega on jõutud nii kaugele, et ka toitmist peame me rangelt jälgima ja seda eriti kutsikaeas.

DÜSPLAASIA MEDITSIINILINE JA ALTERNATIIVNE RAVI


Konservatiivse ravi põhieesmärk on valu ja põletiku vähendamine ravimitega ja liikumise ning toitmise kontrollimisega. Põhiliselt kasutatakse mittesteroidseid põletikuvastaseid aineid, so aspiriinilaadsed ravimid nagu Rimadyl, Movalis jne. Kuigi nad on süütud ja suuri kõrvalnähte pole nende puhul täheldatud, on tegemist ikkagi ravimiga. On veel olemas süste nagu Cartrophen ja Hylartil. Need parandavad liigesevedeliku keskkonda.

Cartropheni kuur koosneb neljast lihasesse tehtavast süstist. Hylartili süstitakse otse liigesesse ja seda tehakse 2 korda 2 nädalase vahega. Uue kuuri võib teha 6 kuu pärast. Nende ülesandeks on parandada haige liigese keskkonda muutes liigese vedeliku koosseisu selliseks nagu see on terves liigeses. Seoses haigusega ja muutustega liigeses üritab keha ennast ise parandada saates liigesesse vedelikku. Haigus aga muudab liigese vedeliku koosseisu ja see teeb asja veelgi hullemaks.

Üksi neist rohtudest pole imeravim. Osadel koertel võib longe kaduda täielikult või osaliselt juba esimese või teise süsti järel. Osad paranevad ainult vähe märgatavalt ning võib-olla alles pärast mitmendat ravikuuri. Ning üks osa ei parane hoolimata kõigest.

Viimasel ajal võib internetis kohata üha sagedamini Ameerikas juba suurt populaarsust ja laialdast kasutust saavutavat ravimit Cosequin. Tegemist on toidulisandiga mille põhikomponentideks on: glucosamin ja chondroitin. Praegu saab Cartiveti ainult Soomest ja seal ka mitte igasse apteeki või loomakliinikusse sisse kõndides, kuid seda tootev firma on mulle kinnitanud, et juba aastal 2003 peaks seda toidulisandit saama ka Eestist.

Häid tulemusi annab kehakaalu vähendamine, sageli on koertel nn kriitiline kaalupiir, millest allpool probleem laheneb iseenesest. Kasuks tulevad spetsiaalsed venitusharjutused ja tugevalt soovituslik on ujumine (15-20 minutit 2-5 korda nädalas) kuna see arendab lihaseid, parandab liigeste liikuvust ja samas ei koorma neid.

Alternatiivse võimalusena tuleb kindlasti arvesse massaaz ja akupuntuur. Düsplaasia rikub koera tasakaalu ja valu ning ebamugavus tekitavad lihaspingeid. Pinges lihased omakorda häirivad koera liikumist ja on ebameeldivad. Massaaz aitab lihaseid lõdvestada, viib neist välja mürkained ja piimhapped ning vabastab pinged. Selle tagajärjel paraneb koera tasakaal, ebamugavus väheneb ja koera liikumine paraneb. Kuna teatud massaazi võtetes peab lihas kaasa töötama, on massaaz heaks alternatiiviks vähe liikuvatele koertele.

Autor: Kennel Cloudburst´s

Märksõnad:

Tagasi