Küsimus:

Tere!

Võtsime endale juuni lõpus nüüdseks 1,6 aastase isase labradori. Ta anti ära, kuna eelmised omanikud ei saanud temaga enam hakkama. Kui me koera saime, siis oli temaga võimatu jalutada, ühtegi käsku ta ei kuulanud, ainult tiris, tiris ja tiris. Juba esimese 30 minutiga väljas olid mul käed lõhki, rihmaks oli sel ajal täispoov punutud rihm. Sellest ei teinud ta väljagi, et tõmbas endal hinge kinni - muudkui läkastas ja hingas kui põrsas. Nüüdseks toas kuulab ta kenasti sõna, väljas ka pärast seda, kui esimesed hädad tehtud on, aga kangekaelsust jätkub. Kuna tal on teiste koertega probleemid st. neid nähes tahab kohe nende juurde minna, hakkab hullupööra tirima ja täiesti segaseks muutub. Kokku lastes hüppab teisele koerale selga ja hakkab sabaalust lakkuma endal vahtu suust tuleb. Väga pealetükkiv käitumine on.

Väljas käin mina koonurihmaga, kuna ei jõua teda kinni hoida, kui mõni koer läheduses, elukaaslane käib tavalise kaelarihmaga, kuna tal jõudu tema jaoks jätkub. Põllul või kuskil kus inimtegevust pole ta lahti lastes paneb saba seljas minema. Ei kuula mittte ühtegi käsku ega midagi. tagasi tuleb alles siis kui tema tahab. Varem üritas ta võõrastele inimestele üles hüpata, enam ta seda ei tee. Kui mina või elukaaslane koju tuleme, siis esimese asjana võetakse mõni jalats või mänguasi hambusse ja siis tiirutatakse ümber meie. Kuskilt lugesime, et 5 min ei peaks temast välja tegema, kui koju tullakse.

Eriti hull on aga külalistega. Kui mõni võõras inimene tema jaoks uksest sisse tuleb, siis hakkatakse hüppama ja keerutama end - mitte ühtegi käsku ei kuula, isegi kui sakutada ei tee ta välja. Võõrasse kohta minnes on ta samuti täiesti segane. Esimest korda Kadrioru parki temaga minnes ta ainult tiris, meist jällegi välja ei teinud. Nii on ka siis, kui kellelegi külla lähme. Agressiivne ta kellegi vastu olnud ei ole.

Teame, et tal positsiooniga karjas probleeme - tahab meist kõrgemal olla ja nagu näha, siis on ka. Et seda muuta kasutame järgmisi nippe: meie lähme alati eest uksest sisse/välja, mängu lõpetame meie, kui tuleb tähelepanu tahtma ignoreerime, enne sööma minemist peab meie loa saama, justkui sööksime tema kausist, autost väljudes peab samuti loa saama, kui nurub sööki, siis läheb koridori, koju tulles ignoreerime 5min, mõnikord jätame toidukordi vahele, vannituppa, voodisse ja diivanile minek keelatud.

Mis me veel peaks tegema, et ta lõpuks alla annaks ja oma koha loovutaks? Kui saame karjajuhiks, kas siis laheneks ka probleem koertega? Kuidas käituma peaks?

Vastus:

Tere,

Ma saan aru Teie murest seoses tirimisega, labradorid on väga jõulised ja tahtekindlad koerad kes suudavad käed väga valusaks tirida. Teie kirjelduse järgi ei ole kahjuks koerale kunagi selgeks tehtud rahunemiseks vajalikke seoseid ning oma tugevat positsiooni silmas pidades on ta oma ülesannet (juhitööd) seega ka täiel rinnal tegemas. Ta poeb nahast välja, kannab valu ja ebamugavust ainult selleks, et oma ülesannet täita ning ilma ülesande temale arusaadavas keeles eemaldamiseta ei ole ka olukorras muutusi loota.

Kui te uksest ees lähete, kas ta ootab rahulikult kuni te ta järgi kutsute ning jätkate rahulikult ka edasiliikumist või toimub see trügimise ja rihmast tagasi hoidmise meetodil? Viimasel juhul ei ole vahet, kes uksest esimesena jõuab kui koeral ei ole enesekontrolli ega kannatust ning otsused tulevad pidevalt tema poolt. Tema kausist justkui söömise asi jäi mulle segaseks, kas te teete söögiþesti ning kuidas see välja näeb, milline on tema isu ning teie käitumine peale söömist jne. Häälkäsklust signaalile lisada (lubada sööma, käskida enne istuda vms.) on väga riskantne, seeläbi õpivad koerad tihti ainult seda tegevuse pidurduseks ootama, selle puudusel aga enesekontroll ikkagi puudub (mis väljendub ka suuremate segajate ja motiveerivamate tegevuste puhul kontrolli kaotuses). Koju tulles ning lahkudes ei ole oluline ajaühik, mil te suudate temast mitte välja teha vaid käitumine, mida tema demonstreerib vahetult enne tähelepanu andmist. Samuti on oluline positiivne tähelepanu õige käitumise peale (rahunemise ja enesekontrolli õpetus läbi meetodi). Kas mängu lõpetades on tal veel selle vastu huvi? Kas mänguasjaga seos on positiivne, milline on mänguasi (vaikne, häälitsev - viimane kütab niigi energilise koera liiga üles), milliseid mänge mängite? Ja kõige olulisem küsimus, kas te olete lugenud Koerakuulaja raamatut?

Ma saan Teie kirjast aru, et järgite mõningaid seal toodud signaale. Meetodi toimimiseks on väga oluline järgida kõiki nelja signaali (kasvõi ühe eiramine tagab juba kõikuva staatuse).

Kuna Teie lugu on pika ajalooga ning käitumismallid kujunenud läbi mitmete keeruliste seoste ei ole mul võimalik kahjuks Teile otseseid nõuandeid läbi maili anda (enamus juhtudel see kahjuks nii ongi). Antud juhul ei aitaks ka probleemi juurte lahtikirjutamine kuna variante erinevates kooslustes võib olla väga komplektseid ning kirja põhjal tehtud nägemata faktide najal pakutud lahend midagi muud kui olukorra lahendus.

Parimate soovidega,

Kärt Pingas,
Koerakuulaja

Tagasi