Küsimus:

Tere!

Mul on tekkinud teatud küsimused koera toitmise kohta.

Mul on aastane isane labrador. On tekkinud probleeme söögiga. Siiani on rõõmsalt manustadnud kõike, mida ette talle panen. Kutsikana sai Biss25, edasi paar kuud Virbac (lõpetasin selle toidu andmise, kuna kaal hakkas tõusma, kuigi toitsin normide järgi), edasi Royal Canin. Ja siis lugesin Internetist, et nii Royal Canin kui Hills sisaldavad koerale kahjulikke, vähki tekitavaid ühendeid BHA ja BHT. Lõpetasin hirmuga toidu andmise.

Kas need ühendid tõepoolest tekitavad vähki? Millist toitu Teie soovitate? Neid on nii palju ja iga maaletooja kiidab oma. Mina lihtinimesena ei oska valida. Palun andke nõu!

Veel lisan, et peale RC-d hakkasin andma Orijeni (samuti taevani kiidetud toit), aga seda ta isegi ei nuusuta, söömisest rääkimata. Siisiki meelitasin ta seda paar korda sööma, lisades Orijenile pasteeti, kodujuustu ja puljongit.  Samuti tekitas see koledaid rohelisi ja väga pehmeid kakahunnikuid ning ajas silmad rähmama.

Siis ostsin hirmuga Virbacit, kuna seda ta kunagi sõi hea meelega, kuid jälle sama lugu – ei söö. Kas isased koerad kevadeti ongi isutumad, või peitub probleem sügavamal.

Lugupidamisega,
Sirje Jürissaar

Vastus:

Tere!

Antioksüdante BHA ja BHT sisaldavad väga paljud koeratoidud, sealhulgas ka Royal Canini toidud, Specific ja paljud muud. Pikalt säilivat kuivtoitu on väga raske niimoodi valmistada, et sinna mitte mingisugust antioksüdanti või muud säilitusainet ei lisata. Kui otsite kuivtoitu, milles ei oleks neid konkreetseid säilitusaineid, siis võite proovida Hill'si, selle sarja toitudesse ei lisata BHAd ja BHTd, nende säilitusaineteks on tokoferoolid (E-vitamiin), sidrunhape ja rosmariin.

Absoluutselt ilma igasuguste säilitusaineteta kuivtoite te tõenäoliselt ei leia, säilitusaine nimi võib lihtsalt olla selline, et te ei liigita konkreetset ainet automaatselt säilitusainete hulka (näiteks juba nimetatatud tokoferool või sidrunhape).

Täiesti säilitusainete vaba toit saab meie tingimustes olla ainult see, mida ise kodus valmistate.

Kui ohtlikud need BHT ja BHA tegelikult ikkagi on, seda ei oskagi öelda. Paljudest muudest säilitusainetest on koeratoidus loobutud, neid kahte lubatakse Euroopa Liidus kasutada.

Praktilisest seisukohast soovitan: kui olete otsustanud ikkagi kuivtoitu kasutada, siis tuleb katse-eksituse teel leida toit, mis koerale maitseb, millega tema seedimine on korras ja silmad on samuti OK. Kui peate säilitusaineid ohtlikuks, siis loobuge kuivtoidust üldse. Mina isiklikul toidan oma koeri BHTd sisaldava Specificuga ja ei muretse.

Tervitades,

Janne Orro
loomaarst

Märksõnad:

Tagasi