Küsimus:

Tere!

Mul on suur suur mure oma lühikarvalise musta taksi koeraga kes on 2 aastane juba.
Sooviks saada võimalikult ruttu abi. Jutt siis järgmine.

Meie perre sündis paar kuud tagasi laps, ning alguses oli kõik ilus tore koeraga. Võttis poja ilusti perre vastu ning käitus nagu ikka. Aga nüüd on tema käitumine lausa võimatuks muutunud. Ta on muutunud agressiivseks ja hirmsaks hävitajaks. Pojal ei või mitte ükski mänguasi olla maas, sest koer hävitab selle kohe. Ja kui lähen koeralt seda ära võtma, siis keeldub ta seda hambust tagasi andmast, hakkab värisema nagu haavaleht ning uriseb, kui haaran lelust kinni, et see talt suust ära saada ründab ta mind.

Kuna poja on muutunud juba aktiivsemaks ning hakkab oma leludega vaikselt mängima, siis sattusin ma õnneks ka peale olukorrale, mil tahtis koer lapse juurest mänguasja jälle varastada aga laps liigutas ennast, ning koer oli valmis pojat juba ründama. Muidugi ei hävita ta ainult lapse mänguasju, vaid kõike võimalikku mis elamises vähegi on. Isegi tooli jalad hävitab. Omal tal on hunnik mänguasju ja temaga tegeletakse ka piisavalt, muidugi vähem kui varem, aga siiski on talle tähelepanu pööratud.

Suur mure on veel sellega, et ma ei saa endale ühtegi inimest külla kutsuda, kuna koer lihtsalt läheb kõigile kallale. Väljaski kui pissil käime, ta tahaks rünnata vastutulijat.

Üksi kodus olles ta muud ei tee kui ainult haugub ja ulub. Naabritega on juba suur suur probleem sellepärast. Ma kardan tõsiselt juba poja pärast, ei julge hetkeks ka koera ja pojat omavahele jätta, sest palju on pisikesele 3 kuusele lapsele vaja. Hammustab õigest kohast ja ongi kõik.

Olen püüdnud proovida igasuguseid meetmeid kuidas koera muuta. Aga mitte ühestki püüdlusest ei ole kasu olnud, pigem läheb asi aina hullemaks. Olen teinud kurja häält ilma koera löömata temaga ilusti rääkinud, et ei tohi. Ta nagu naeraks mulle näkku ja teeb hetke pärast midagi veel hullemat. Olen ka kratist kinni võtnud ja teda raputanud, siis tahaks ta mulle kallale tulla, aga olen käe õigel hetkel ära saanud. Võtsin ka toidu kausi eest ära, et saab kindlatel kellaaegadel süüa, mitte ei ole söögikauss ööpäevaringselt ees.

Mitte miski ei mõju, asi läheb aina hullemaks. Plaanin juba koera ära andmist poja pärast, aga kes see ikka tahab endale sellist agressiivset koera. Olen ka mõelnud tema agressiivsuse pärast ta magama panna, aga kahju on panna, ikkagist pereliige.

Mida teha? Minu mõistus on otsas. Ma ei saa rahus lapsega välja jalutamagi minna, sest koer jääb koju hävitama ja lõugama, tekitades meil majarahvaga suuri probleeme.

Kas on olemas veel mingi lahendus kuidas olukorda lahendada, et kõigil oleks hea. Sest edasi nii jätkuda ei saa. Olukord on lausa võimatuks juba muutunud.

Äkki oskate anda mõne soovituse või nõuande, kuidas olukorda lahendada.

Ette tänades: Kätlin

Vastus:


Tere,

Koerale meelerahu toomiseks ning tema õige kohe kinnistamiseks karjas on teil hädavajalik välja pookida tehtud vead käitumises ning segased, üksteist välistavad signaalid.

Laps ja koer ei tohiks olla mitte kunagi jäetud ilma järelvalveta kuna ka kõige leebem koer võib endast nõrgemat ootamatu käitumise eest korrale kutsuda. Teie olukorras, kus koer ka asju aktiivselt hävitab soovitan kindlasti esmalt luua koerale kindel oma ala kus tal ei oleks võimalik teie perele ning seeläbi ka endale liigset stressi tekitada- mitte otsustada teie eest erinevates olukordades ning valides viisi kuidas oma energiat välja elada. Kõige parem oleks selleks luua eraldi nt. beebiväravaga eraldatud ruumiosa kus ta saab välja vaid teie nõusolekul hea käitumise peale ja alati teie kontrolli all. See ala elimineerib maksimaalselt õigesti kasutatuna suuremad pidevad üleskutsed, milledele kohe on järjest raske õigeid vastuseid anda ning läbi millede me tihti koera silmis jälle "tagasi" allapoole langeme ja ennast seega tõestama peame.

Mäng ning ajutöö on väga oluline ning käib kokku üleskutsele kontrolliga. Viige ennast kindlasti kurssi õigete signaalidega läbi koerakuulaja meetodi, mitte täpne meetodi tõlgendus ja kiirustamine on kaks levinumat põhjust miks käitumine võimendub mitte ei kao- koer lihtsalt püüab oma kogemustest saadud arusaamu taastada ning enda võimu igati enne alla andmist kinnitada. Kui signaalid on aga segased on seda raskem tal leida põhjust rahunemiseks ning alamale kohale asumiseks.

Kui teil ei õnnestu läbi koerakuulaja raamatu või koerakuulaja meetodi tutvustuse oma signaale ning tegevusjada paika seada tuleb paluda abi sellel alal kogenud inimeselt olukorra kohapealseks analüüsiks ning teie olukorrale/keskkonnale sobivate signaalide paika seadmiseks.

Agressiivsusega seotud käitumine on reeglina väga delikaatne ning nõuab kohapealset analüüsi reaalsuses juba ohutuse tagamiseks. Eksperimendid, mis võivad ohtu seada pereliikmed või teised inimesed ei ole kindlasti kuidagi olukorda parandavad ning nendel juhtudel on võimalik õiget käitumisjada näidata vaid kohapeal. Koerakuulajaga saate konsultatsiooni tellimiseks ka ühendust läbi koerakuulajate kodulehe.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja


Tagasi