Küsimus:

Tere!

Minu 7a isasel kuldsel retriiveril on probleem äikese, vihma ja tormiga, mida ta jubedalt kardab.

Olen lugenud palju koerteraamatuid käitumise teemal, sealjuures koerakuulaja kaks raamatut, aga probleemile lahendust pole tulnud.

Kui äike on, hakkab koer värisema, muutub ülinärviliseks, üritab küüntega kraapides minu peale ronida, nii kõrgele kui võimalik. muutub natuke rahulikumaks siis, kui ma teda sügan. Tean aga, et selline käitumine ei ole lubatav, ma ei pea ju ometi terve öö , kui äike on, teda sügama, pole seda teinudki.

Olen katsetanud temast mitte välja tegemist. Nagu raamatud soovitavad, käitun äikese ajal nii, nagu poleks midagi erilist juhtunud, söön, vaatan telekat jne. Ei palu tal maha rahuneda, ei karju tema peale. Kahjuks see ei mõju. Koer on endiselt suures stressis. Panin ta suure vihaga üks kord üksi magamistuppa kinni, kui ta kraapimine mind tõsiselt häirima hakkas ja lasin välja umbes 10 min pärast, kui ta oli haukumise ja niuksumise lõpetanud. Ta oli kõvasti ära ehmatanud minu teguviisist ja tõesti ei kraapinud enam mind vaid lamas koridoris. Mõne aja pärast ta aga hakkas uuesti närveldama, proovisin siis sama tehnikat, aga asi läks hoopis hullemaks, ta kartis palju rohkem.

Loomaarst andis meile rahusteid, aga ma tean, et see pole mingi lahendus, probleem on minus, olen teda kuidagi valesti kasvatanud. Küsiksingi siis teie käest abi oma probleemile, kuidas peaksin käituma, et mu koer enam äikest ei kardaks?

Vastust ootama jäädes,
Jette

Vastus:

Mida süvenenum on käitumine seda reaalsem, et kirja teel tulnud abi ei too probleemile lahendust. Arvestades ka seda, et Jan´i poolt kirjeldatud probleemilahendus ei ole Teile abi toonud ei ole ehk kirjapildist tulnud selgitused päris hästi toiminud ja Jan´ist paremini ei oska ma selgitusi tuua kohe kindlasti mitte. Kuldne retriiver on üliintelligentne koer, seega peame arvestama ka tema poolt loetavate signaalide selguse ja antavate signaalide varjatusega, kumbki neist ei tee kahjuks olukorrast lihtsamat samas tuleb öelda, et kõrge intelligentsuse juures on see ka väga positiivseks faktoriks, signaale loetakse kiiresti ja nende tõlgenduse tulemus (kui me oleme kindlad ja järjepidevad) on selgelt tema  poolt oma tegevusega näidatud.

Reeglina peituvad probleemi juured siiski suures osas harjumustes, toon siinkohal näiteid millega ise kõige enam kokku puutunud:

Harjutatakse söögi zhesti ja ignoreerimist, unustatakse kas ohu või/ja jahilemineku osa meetodist (igasuguseid erii variatsioone nendest). Tõlgendatakse meetodit omamoodi, näiteks: vundamendi loomisel, kui looma üle ei ole veel kontrolli saavutatud ja oma staatust kinnitatud, püütakse vana harjumuse kohaselt jalutamas käia, teiste loomadega suhtlemist üleval hoida, lasta loomal nt. oma suures aias üksinda joosta. Kõik neist mainitutest aga mitte ainult, jätkavad olukordade esinemist, kus ta on sunnitud ise otsuseid vasut võtma - mida rohkem ta seda teha saab ilma Teile toetumata, seda kindlamini jätkab ta harjumuspärast rada püüdes juhtida ja otsuseid vastu võtta ka siis kui olukord väga hirmutav ja tema jaoks ülejõu käiv.

Peetakse kinni justkui kõigist neljast meetodi osast aga samas minnakse koera juurde teda paitama, tema kohale teda hellitama, lastakse tal endale peale ronida, et pai saada, jalgadele istuda või toetuda; lubatakse mängima kutsuda või mõnda meeldivat traditsiooni ülal hoida nt. välja saamiseks istutakse ukse kõrvale, ühesõnaga tehakse sujuvalt varjatud signaalidega kõik, et olukorda juhtida ja kinnitust saada kelle käes on kontroll.

Need kõik ülalmainitutest võivad olla väga meeldivad osad meievahelisest suhtest koeraga aga sellegi poolest, mitte ajal kus karjasuhteid paika pannakse. Mõne, tugevama isiksusega looma puhul (alfa, beeta) tuleb kahjuks aga teha elus konkreetseid ohverdusi ning hoida tugevad signaalid ülal terve koera elu, integreerida sisse uued mõnusad harjumused, mis ei anna valesid signaale.

Vanemate koerte puhul (tean omast käest) on üliraske võtta ette kardinaalset muutust koera elus, isegi mina mõtlesin oma vanadaami puhul päris mitmeid kordi, kas üht või teist osa ikka peab tema vanuses veel kasutama. Tulemused näitasid, et peab, vanuse kaela aetud tuppa pissimised vanemate juures hoiul olles lõppesid.. aga see on teine ja pikem lugu.  

Miks segavate signaalidega on aga tulemus kaheldav ja vahel isegi hullema tulemusega kui originaalne käitumine oligi. Kõige lihtsam põhjus selleks on järgmine, võimalusi olukorras õigesti käituda tuleb ette väga harva, seega ka õige käitumisahela kasutamine ja hea seose loomine, mis asenduks halvaga, raskendatud- se enäitab, et ainult tehniline osa koolitusest (mida nimetame klassikaliseks või operantseks koolituseks) üksi ei tööta, selle töölepanemiseks on hädavajalik kasutada koera keelt ja luua läbi selle mõttemaailmale rahuliku ja rahuloleva looma vundament. Kõik muu kasvab sellele juba oluliselt lihtsamalt.

Seega veelkord, ainus, mis sellistes olukordades aitab on, nagu Jan´gi oma raamatus kirjeldab, eelnev vundamendi loomine. Äikese saabudes vundamenti luua on hilja ja tihtipeale mõjub kõrgendatud stressiseisundis koerale tugevate signaalidega õppeolukord esiteks mõtlemapanevalt, teiseks aga võimenduvalt. See on loomulik kaitsemehhanism, sama, mis lülitub tööle ka (taunitud) abivahendeid kasutades: esimesel kasutusel/kasutustel tekitavad nad kõrgendatud ohutunde ja olukorra analüüsiks vajaliku tagasitõmbumise originaalse probleemi juurest, nii luuakse illusioon, et olukord on lahenenud kuna loom lõpetas probleemse tegevuse. 95% juhtudel aga võimendub algne probleem, tekib juurde lisa-tihti hullemaid probleeme või asendusprobleeme (viimastega on loterii, kas asenduskäitumine on inimese ehk omaniku jaoks hullem või kergem kui esimene) ehk olukord kokkuvõttes ei parane.

Kui siia juurde saame me aru sellest, et harjumuslikult püüab iga olevus tagasi langeda sisseharjunud tegevuse juurde kui uus ei ole piisavalt veenev, saamegi tulemuse, kus alguses käitumismall nagu töötaks siis aga laguneb kõik koost - koer hakkab uuesti testima. (toodud näide Teie kirjas koera kinnipanemisest)

Neid testi perioode tuleb ette ka vundamendi loomisel, kui kõik on nagu paika tiksinud teevad osad koerad, vastavalt iseloomule, veel katseid võimu haarata enne kui püsivalt alla annavad.

Seega endiselt: kõige aluseks on  järjepidevate ja tugevate signaalidega staatuse paikapanemine (järjepidev ja kõikumatu). Enesekontroll koeraga suhtlemises - küsi endalt pidevalt: Kes antud olukorraks loa andis? Kes istub troonil, kellele tuuakse almusi tema juurde minnes või tema soove/käske täites? – Kõiki neid mõnusaid ja nauditavaid asju on võimalik teha ka nii, et sina oled otsustaja ja juhid olukorda ise otsustades. Tihtipeale tundub alguses, et need väikesed zestid on ju alati elu osaks olnud ja need ei ole osa probleemist, probleem väljendub ainult siis ja siis (antud juhul siis äikese puhul) ning kuidagi kaotsi läheb fakt, et koera sees toimuv on pidevate seostega kinnitatud jada mille mäetipp on probleemi väljendumine. Probleemi põhjust välja uurimata ja sellega tegelemata ei saa me kahjuks kuidagi probleemi elimineerida ega kontrolliall hoida.

Ehk taaskord ennast korrates, koduselt, probleemi koldes asju lahates saame me pihta neile väikestele nüanssidele, millega kogemata ennast teadvustamata oleme mööda pannud ja seega ka koera iseloomutüübile vastava lahenduse luua. Eriti tähtis on see aga siis kui endapoolt parimat andes ei ole lahendust tulnud. Oluline on ju ka, et me ei kasutaks näiteks ülitugevaid signaale omega puhul või nõrku signaale beeta puhul, oskaks neile ja teistele isiksustele vastavalt lahendi üles ehitada ning probleemi lahendusele läheneda ning samuti (nagu sellest veel vähe oleks) neid väikesi, segavaid signaale andvaid nüansse õigesti hinnata.  

Loodan, et antud lühike lahkamine andis natukene mõtlemisainet ning ehk võimaldas enda suhet koeraga, meetodi kasutuses, natuke teise nurga alt vaadata. Konkreetsed lahendused saabuvad omas kodus Teievahelises suhtes!

Kärt Pingas
Koerakuulaja

Tagasi