Küsimus:


Tere,

Võtsime mõned päevad tagasi austraalia lambakoera, kes on nüüd 2-kuune. Meil ei ole olnud varem koera ja oleme täiesti võhikud tema õpetamise koha pealt, aga oleme uurinud palju artikleid ja jutte koer.ee kodulehelt. Tekkinud aga on paar probleemi.

Mure on selline, et ta närib meil kõike, mis ette jääb - mööblit, ajalehti, juhtmeid, susse ja meid ennastki pükstest. Kuidas seda ära hoida? Veel teeb ta kassile liiga. Kass on 5-kuune, nad enamuse ajast närivad üksteist ja kass ainult kräunub. Ma ei tea, kas see on nende viis mängimiseks või saab kass tõesti haiget. Mida peaksime ette võtma tema närimisega ja kuidas reageerima, kui ta kassile liiga teeb? Oleme öelnud talle selgelt "Ei tohi!" ja ükskord andsin talle tagumiku peale õrnalt laksu. Peale seda on ta palju rahulikum ja oli näha, et ta sai aru. Ma ise aga ei poolda mingisugust karistamist ja ilmselt on tagumiku peale laksu andmine ka vale viis karistamiseks?

Istuma ja lamama õpetamisel peaks tal enne olema selge istumine, kui minna üle lamamisele. Meie väike Saphire aga istub juba alati enne, kui ma tahan teda õpetama hakata. Mul on maius käes, lähen tema juurde ja ta alati juba istub. Kuidas ma niimoodi aru saan, kas ta teab, mis on istumine ja teeb seda, kuna ma tahan? Ma olen pidevalt korrutanud talle siis "Istud! Tubli tüdruk!" vms. Tahaksin talle kindlasti õpetada ka lamamist ja kõrval käimist jms, aga ta on väga ülemeelik ja ronib sülle ning norib maiust. Mida peaksin siinkohal tegema?

Me tahame teda õigesti kasvatada ja õpetada, juhindudes Teie kodulehe artiklitest, aga lugedes kõike, mis seal on, tekib mulje, et see on väga raske. Informatsiooni on kuhjaga ja kõik ei jäägi meelde. Raske on kõike mäletada ja 100% õigesti teha. Sellepärast on ka hirm suur. Me ei taha, et temast tuleks sõnakuulmatu koer, kes ei tee kunagi seda, mida palutakse.
Küsimustele vastamisest oleks meile palju abi.

Ette tänades,
Helen

Vastus:


Tere Helen,

Õiglane juht astub alati vahele kui nõrgemat kiusatakse, seda ka koeramaailmas. Seega teie vaheleastumine kassipoja kiusamise peale on igati õigustatud tegevus. Karistusviise on mitmeid erinevaid, õnneks ei ole kõik neist seotud agressiivsusega. Mida rahulikumalt ja kindlameelsemalt, järjepidevamalt te ebasoovitava tegevuse ja karistuse vahel seost loote, seda parem tulemus, seda kindlama juhina end kinnitate.

Hammustamise ja näksimise peale tuleb resoluutselt reageerida. Reageerimisjada ning õiget ajastust saab näidata teile kutsikakooli juhendaja või koerakuulaja konsultatsiooni käigus.

Koeruse kutsikakoolis õpetatakse teile ka õiget karjahierarhia loomist ning kannatlikkuse arendamist, mis karjakoerte puhul eriti oluline koostöö alus. Pehmete karistusmeetodite kohta saab lisainfot ka kutsikakoolist. Samuti soovitan kindlasti harjutada nelja koerakuulaja põhitõde , et luua teie suhtele sobiv vundament. Kuulekusharjutustega kiirustades võite rikkuda enda ja koeravahelise kontakti (tänu valele ajastusele, liigsele nõudmisele, valedele seostele vms.).


Parimate soovidega,
Kärt Pingas,
Koerakuulaja
Märksõnad:

Tagasi