Küsimus:


Tervist!

Mul on juba pikemat aega üks tõsiselt suur probleem ja vajaks abi, et mida peale hakata?!
Nimelt: mul on 1 aastane isane koer. Muidu mingeid käitumisprobleeme pole, iseenesest väga hea kuulekusega õpi -ja mänguhimuline kutsa. Kuid probleem seisneb selles, et juba paar kuud tagasi võttis ta endale pähe kodust ära hiilida, ja mitte kodu lähedale vaid kohe mitu km kaugemale.

Nii kui silm korra pealt ära läks, on koer läinud, mitte et tal oleks tähelepanu puudus või midagi sellist, vaid ta lausa salaja hiilib minema. Kohe olen läinud teda alati otsima ja leidnud ühest ja samast kohast, kuid nüüd on teda juba hakanud huvitama uued paigad.

Karistanud olen teda sellega, et olen pannud ta veidikeseks ketti. Koha peal on teda nii võimatu karistada, sest alati on ta ise nii rõõmus kui me ta leiame. Tõesti ei tea mida teha. Palun väga nõu!

Ette tänades,
koeraomanik.

Vastus:


Tere,

See on üks küsimus millele on ilma faktideta tõsiselt raske vastata. Teie kirjast ei selgu kahjuks mitmeid erinevaid asjaolusid ega tausta, mis ärajooksmispõhjuse nö diagnoosi oletusekski vajalikud on. Alustades sellest kas tegemist on isase või emase koeraga, millised on tema taustinstinktibaas (on temas jahikoera verd), milline on tema päevaplaan, kus on tema asukoht majas (ase), kuidas ta toitub (rutiin või juhus, toit ees või sööb kohe ära), kui tihti karjaga suhtleb ja kuidas, kas esmalt valitud koht ärajooksmiseks oli koerale eelnevalt tuttav, kui siis kuidas või oli seal teine koer (indlev emane, mängusõber).. küsimusi millele vastuseid on vaja on oluliselt rohkem aga kirja teel ei anna ka neile antud vastused täit pilti. Antud keeruliste olukordade lahenduseks on vaja leida olukorra tekkepõhjus ning seda ilma kohaletulemiseta ei ole kahjuks võimalik teha.  

Üldises pildis on ärajooksmisel palju võimalikke põhjusi, mõjutajaid ning seega ka lahendusi. Üks peamiseid põhjusi eaga muutunud positsioon karjas, reeglina jõuavad koerad küll selle lõplikku testimisikka 1,5-2,5 aastaselt, samas olenevalt kodustest signaalidest võib karja ammendumine toimuda ka varem. Mida see tähendab? Teatud vanuses liiguvad täiskasvanuks saanud koerad, kellele olemasolev kari vajalikku eneseväljendust - üleskutseid, eeskuju ei paku, karjast, et alustada oma iseseisvat elu ning luua uus kari enda juhtimisel.

Samuti on väga enesekindlaid koeri, kes ei vaja halbade kogemuste ja raskustest tulenevate kogemuste puudumisel, oma mõttemaailma järgi karja tuge (erakud). Ehk koer on ennast karja keskselt ammendanud ning läheb endale uut karja looma, uusi üleskutseid otsima.  Isaste puhul on maarahva seas üldlevinud arusaamad kus koer läheb pulma, seda rohkem isaste puhul kuna nemad otsivad kaaslast aastaringselt, emane korra-kaks aastas.

Lisaprobleemiks on toidu hõlpsast kättesaamisest tingitud üleskutse puudus seoses jahiinstinktiga. Kui toidu eest ei pea vaeva nägema, on ka üleskutse puudu ning loomad lähevad seda otsima. Samuti on ohuks linna või külapeal elavad heatahtlikud inimesed, kes küla koeri toidavad. Kui kodune toiduvalik ei ole meelitav ning selle heaks ei pea vaeva nägema, on oluliselt magusam võõra poolt antud pala mille saamiseks on veidi reisitud (jahti peetud) või vaeva nähtud ning preemiana või enda poolt nõutuna - saak saadud.  

Tugeva jahiinstinktiga koertel võivad need retked ette tulla ka instinktist tuleneva jahikutse näol - lõhn mis nad ära meelitab. Ning vanematel isastel tänu tugevate hormoonidele ka tuge territoriaalne väljakutse valvata ning märgistada oma territooriumi (ala kus jahti peetakse/jalutatakse või kosjas käiakse).

Reeglina tulevad hulkuda armastavad koerad ka ise koju tagasi, seda just seetõttu, et väljapool ei õnnestu neil reeglina oma rolli täita ja karja luua. Nad kas aetakse emase enda või emase omanike poolt minema või on sunnitud tühja kõhtu kannatades hõlpsama tulu poole tagasi pöörduma.

Olukorra päästmiseks tuleb õpetada koerale enesekontrolli ning karja olulisust, luua tema jaoks üleskutseid ning tugevdada läbi kontaktiharjutust ja mängu enda kontakti ning autoriteeti.

Oluline on elimineerida ka võimalused apsakate tegemiseks uue ja tugeva vundamendi loomise ajal nt. kindlustades aeda, luua positiivne seos aia ning negatiivne aiast põgenemisega, vältida koera aeda üksijätmist.

Üksi oma ala valvavatel koertel on tänu pidevalt vabana viibides vastu võetud otsustele ka oluliselt suurem enesekindlus minna edasi veel avastamata piirkondi uurima. Enesekindlus ning uudishimu ilma enesekontrollita on väga keeruline kooslus tehniliseks allutamiseks, seetõttu ei ole ärajooksmist õnnestunud ära hoida ka puhtalt kuulekuselemente õpetades ja tähelepanu jagades.

Karistuse osas on raske sisestada kojujõudmist ning kodu millegi positiivsega kui sind alati sinna tagasi jõudes karistatakse. Seega karistada ei tohi koera, kes on leitud ega koera, kes ise koju tagasi tuleb. Ärajooksmist kontrollitakse, nagu mainitud, eelneva vundamendi ning õige käitumisjada loomisega.

Tutvu Koerakuulaja meetodiga , kui iseseisev probleemile lahenduste leidmine ei ole tulu toonud, soovitan Koerakuulaja konsultatsiooniteenuse kasutamist. Koerakuulaja aitab teil kodus läbi kohapeal saadud info ja signaalide selgete juhistega probleemi lahenduse kallal tööd tegema hakata ning on toeks ning abiks ka edaspidiste küsimuste tekkimisel.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja

Tagasi